Zdravé potraviny – šanca pre investorov

HABERL
22. júna 2017

Ak sme si mysleli, že niektoré z druhov alternatívnych investícií sú vrcholom toho, čo zoznam netradičných investičných príležitostí ponúka, potom sme nepočuli o investovaní do vybraných potravinárskych komodít s prívlastkom „zdravé.“ Práve tie si získavajú čoraz viac pozornosti aj medzi investormi, ktorí v nich vidia obrovský potenciál. Zdravé potraviny už dávno nie sú iba súčasťou potravinárskeho priemyslu. Posledné […]

Ak sme si mysleli, že niektoré z druhov alternatívnych investícií sú vrcholom toho, čo zoznam netradičných investičných príležitostí ponúka, potom sme nepočuli o investovaní do vybraných potravinárskych komodít s prívlastkom „zdravé.“ Práve tie si získavajú čoraz viac pozornosti aj medzi investormi, ktorí v nich vidia obrovský potenciál.

Zdravé potraviny už dávno nie sú iba súčasťou potravinárskeho priemyslu. Posledné roky sa o nich hovorí aj v súvislosti s investovaním, pretože na komoditných trhoch sú čoraz častejšie vyhľadávané finančníkmi hľadajúcimi nové investičné príležitosti vedúce k vyšším výnosom. Mnohí dokonca veria, že niekoľko druhov zdravých potravín bude nielenže prinášať zisky, ale časom sa zaradí k vrcholovým komoditám.

Avokádová horúčka v Mexiku

Na trhu s komoditami je ďalší druh zlata, ktorý spúšťa novú investičnú horúčku. Po klasickom a čiernom prichádza na scénu zelené zlato, aspoň tak začali hovoriť avokádu v Mexiku. Práve tam sa cena tejto najpredávanejšej plodiny medziročne vyšplhala vyššie o 120%, čo má za príčinu neustále rastúci dopyt dosahujúci každým rokom o 3% viac.

Cena karfiolu prekonáva rekordy

Kým v Mexiku sa idú investori pretrhnúť kvôli avokádu, v USA a v Kanade najviac vsádzajú na karfiol. Práve ten dosahuje spomedzi všetkých plodín najvyšší rast cien, pričom len v USA dosiahol za posledných 12 mesiacov 3-násobok. Výrazný nárast však zaznamenal vo väčšine sveta vrátane Slovenska, kde sa hodnoty potravinárskych plodín začali dosť rýchlo zvyšovať. 

Rast cien zdravých plodín u nás:

– na začiatku tohto roka sa cena karfiolu medziročne zvýšila o 17%

– aktuálna hodnota zeleru za posledné dva roky vyskočila až o 20%

– rekordný rast zaznamenal cesnak, za posledné dva roky až o 68%

Darí sa aj iným potravinám zdravej výživy 

Nie je to len avokádo, karfiol či cesnak, ktoré začali dobýjať globálne trhy. Do hry sa dostali aj iné potraviny spadajúcej do kategórie zdravá výživa, pričom pozornosť investorov si získali smotanové syry alebo kozie mlieko. Ceny týchto produktov zvyknú rásť o pár percent ročne, čo takisto potvrdzuje skvelé obdobie potravinových komodít na finančných trhoch.

Príčiny rastu cien zdravých potravín:

– na svete pribúda vegetariánov zameraných na jedlá zo zeleniny a ovocia

– zdravá výživa sa stáva uznávaným životným štýlom po celom svete

– v gastronómii našli spôsob ako tieto zdravé potraviny dostať na výslnie 

Aj keď zdravé potraviny ako obľúbená investícia sú momntálne žiadané, v porovnaní s inými tradičnými komoditami sa o nich investori zatiaľ netrhajú. Vzhľadom na krízy okolo hodnoty ropy, zlata či iných kovov sa však tieto produkty môžu dostať do centra pozornosti. Nakoľko ide o poľnohospodárske plodiny, boom okolo rastu ich ceny nebude trvať dlho. Napriek tomu to bude pre investorov obrovská šanca zvýšiť svoje výnosy.

Zdroje : forbes.com, dailymail.co.uk, investujeme.sk, ekonomika.sme.sk, zzz.sk

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.