Najlepšie ETF fondy

HABERL
17. mája 2022

Akciové trhy v súčasnosti prechádzajú volatilným obdobím. Preto sme pre Vás pripravili výber zo zoznamu najvhodnejších ETF fondov.

Najlepšie ETF fondy

Akciový index S&P 500 stratil od 1. januára do 17. mája tohto roka približne 15 %. S počiatkom mesiaca máj sme mohli pozorovať pokračujúcu volatilitu trhu, obavy z nekontrolovanej inflácie a neistoty týkajúcej sa výšky úrokových sadzieb.

Výsledkom je tak skutočnosť, že mnohí investori sa pýtajú, čo robiť so svojimi nastavenými stratégiámi a ako sa vedia prisposobiť novým situáciám na trhoch.

Pre investorov do fondov obchodovaných na burze (ETF) však nie je všetko stratené. Séria veľmi taktických fondov obchodovaných na burze získala vysoký potenciál zisku, v inak nepriateľskom prostredí a v nasledujúcich týždňoch je pravdepodobné, že sa situácia na trhu príliš meniť nebude.

Ak hľadáte miesto, kam vložiť svoje peniaze, no nechcete investovať do typických akciových indexových fondov, zvážte minimálne jeden z nasledujúcich taktických ETF, ktorých rebríček zostavil Jeff Reeves zo spoločnosti US News & World Report, ktorá funguje už roku 1948.

7 najlepších ETF pre investorov

  • Invesco DB Commodity Index Tracking Fund (symbol: DBC)
  • ProShares K-1 Free Crude Oil Strategy ETF (OILK)
  • Invesco Dynamic Energy Expolation & Production ETF (PXE)
  • iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX)
  • Simplify Interest Rate Hedge ETF (PFIX)
  • Tuttle Capital Short Innovation ETF (SARK)
  • United States Natural Gas Fund LP (UNG)

1) Invesco DB Commodity Index Tracking Fund

V inflačnom prostredí ponúka tento fond obchodovaný na burze investorom ochranu proti rastúcim cenám, ale aj jednoduchý spôsob ako využiť tento trend.

Tento fond z dielne spoločnosti Invesco je tvorený krátkym zoznamom najpopulárnejších globálnych komodít, vrátane ropy, kovov ako hliník, obilnín a kukurice. A na rozdiel od typického akciového fondu je priamo prepojený s termínovanými kontraktmi, čiže budete mať vyššiu expozíciu voči reálnym pohybom cien komodít.

Fond Invesco DB Commodity Index Tracking spravuje majetok v hodnote viac ako 4 miliárd amerických dolárov a je výborným spôsobom, ako investovať do komodít. V roku 2022 aj napriek poklesom trhov dosiahol 35 % návratnosť.

Mohlo by Vás zaujímať – Najlepšie investície so zloženým úrokom

2) ProShares K-1 Free Crude Oil Strategy ETF

Mnoho investorov chce v tomto roku investovať do rámcových komanditných spoločností. Vo všeobecnosti povedané, táto špeciálna trieda spoločností má v energetickom sektore, najmä z dôvodu súčasného inflačného prostredia potenciál rastu, ako aj vyplácania štedrých dividend.

Háčik je však v tom, že ak investujete do tohto typu spoločností ako akcionár, musíte vypĺňať pri daňovom priznaní dokumenty navyše, ktoré investorov mätú. Fond ProShares K-1 Free Crude Oil Strategy ETF však tento problém odstráni a ponúka investorom diverzifikovanú expozíciu voči rámcovým komoditným spoločnostiam obchodujúcim s ropou, bez toho aby museli vypĺňať komplikované tlačivá. V roku 2022 zatiaľ dosiahol 40 % návratnosť.

3) Invesco Dynamic Energy Expolation & Production ETF

Fond Invesco Dynamic Energy Expolation & Production ETF je tvorený približne 30 energetickými akciami a je orientovaný najmä na spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na služby spojené s ropnými poľami alebo prieskumom.

Na rozdiel od iných ETF fondov je vážený trhovou kapitalizáciou v rámci tohto priestora. Celý energetický sektor je v súčasnosti veľmi atraktívny, no tento konkrétny fond prekonal dokonca aj široký vzostupný trend. Od začiatku roka dosahujú jeho zisky 50 %, a to aj vďaka spoločnostiam ako Comstock Resources alebo Occidental Petroleum a iným.

4) iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN

Investovaním do fondu iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN neinvestujete len v rámci akciového trhu. V skutočnosti robíte stávku na samotnú volatilitu. VIX je skratka pre index volatility CBOE, ktorý mnohí obchodníci poznajú ako “index strachu”. VIX je spojený s obchodovaním opcií indexu S&P 500, vďaka čomu sa stal indikátorom budúcich pohybov na trhu.

iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN je viazaný na krátkodobé pohyby v tomto indexe, takže stúpa, keď sa obchodníci začnú obávať toho, čo sa na akciovom trhu stane v bezprostrednej budúcnosti. Vzhľadom na všetku krátkodobú volatilitu a neistotu, ktorá na trhu pretrváva, to aj naďalej vyzerá ako veľmi dobrý krok. Ak bude volatilita pokračovať, fond iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN bude stavať na svojich pôsobivých výnosoch, pričom od začiatku roka k dnešnému dňu dosiahol výnosy vo výške 40%.

5) Simplify Interest Rate Hedge ETF

Máte obavy z vplyvu stále rastúcich úrokových sadzieb? Fond Simplify Interest Rate Hedge ETF je pre vás správnym riešením, vďaka ktorému budete profitovať z meniacej sa dynamiky na trhu, ktorú spôsobuje súčasné prostredie.

Fond Simplify Interest Rate Hedge ETF sa snaží zabezpečiť pohyby úrokových sadzieb, vyplývajúce z rastúcich dlhodobých sadzieb a ťažiť zo stresu na trhu, ktorý vznikne pri raste volatility na dlhopisovom trhu. Fondu Simplify Interest Rate Hedge ETF sa to darí z veľkej časti vďaka opciám úrokových sadzieb, t.j. investičného nástroja, ktorý je komplikovaný a pre bežných investorov ťažko dostupný. Výsledky sú zatiaľ skvelé – 55% výnos od začiatku roku 2022.

6) Tuttle Capital Short Innovation ETF

Niektorí investori si myslia, že ETF fondy sú spôsobom, ako vyťažiť iba zo vzostupných trendov na Wall Street. Taktický fond Tuttle Capital Short Innovation ETF z dielne investičnej spoločnosti Tuttle však predstavuje investorom spôsob ako “krátiť” trh, a konkrétne staviť na spoločnosti, ktorým sa predtým darilo rásť iba na základe nálady investorov, vzťahujúcej sa na nové a prelomové inovácie.

Ak si myslíte, že tvrdenia o údajných transformačných odvetviach, ako je napríklad internet novej generácie, elektrické vozidlá, genomika a finančné technológie, sú podhodnotené, potom je fond Tuttle Capital Short Innovation ETF pre vás. K dnešnému dňu dosiahol, vďaka rýchlo rastúcim a vysoko-rizikovým spoločnostiam, návratnosť približne 48%.

Podobné: Ako funguje akciový trh, keď rastú úrokové sadzby?

7) United States Natural Gas Fund LP

Fond United States Natural Gas Fund LP je jedným z najvýkonnejších ETF v tomto roku. Fond United States Natural Gas Fund LP investujúci do zemného plynu nie je viazaný na plynovodné alebo prieskumné spoločnosti, a namiesto toho sleduje denné pohyby termínovaných kontraktov viazaných na zemný plyn. Toto pevné spojenie so samotnou komoditou viedlo k výnosu od začiatku tohto roka vo výške viac ako 85%, hneď z dvoch dôvodov.

Prvým z nich je skutočnosť, že všeobecné inflačné prostredie vytvorilo pozitívne podmienky pre zemný plyn. Po druh, prerušenie dodávok ropy a plynu do Európy počas vojny na Ukrajine priniesli prémie na vývoz zemného plynu zo Spojených štátov amerických. Keďže vojna aj naďalej zúri a inflačné tlaky sú stále mimoriadne vysoké, fondu by sa malo dariť aj v najbližších mesiacoch.

Podobné: Najlepšie rastové ETF fondy pre rok 2023

Záver

Fondy obchodované na burze (ETF) ponúkajú investorom možnosť nakupovať mix akcií alebo iných aktív združených v jednom fonde so (zvyčajne) veľmi nízkymi nákladmi.

Investovanie do týchto fondov je veľmi jednoduché, nakoľko sa s nimi obchoduje na burze ako s akciami. ETF sa v poslednom desaťročí stali medzi začínajúcimi ale aj skúsenými investormi mimoriadne populárnymi, a v súčasnosti spravujú aktíva v hodnote niekoľkých biliónov amerických dolárov. Na trhu sú doslova tisíce možností, preto by ste si nemali nechať ujsť možnosť zarobiť na tomto type fondov.

Potrebujete poradiť ohľadom investíciíOzvite sa nám.

zdroj: www.msn.com, www.money.usnews.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.