10 akcií, ktorým sa v roku 2022 najviac darí

HABERL
11. októbra 2022

Jednotlivé akcie aj počas ekonomických problémov, ako aj všeobecného poklesu akciových trhov vedia dosahovať veľmi zaujímavé výnosy. Aktuálne sme pre vás pripravili 10 z nich.

Všeobecný akciový index S&P 500 v septembri klesol o 9,3 %, nakoľko investori kvôli obavám z pretrvávajúcej inflácie, agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb americkým Federálnym rezervným systémom a neistého globálneho ekonomického výhľadu, sčasti odchádzali zo svojich pozícií a presúvali svoje zameranie na iné aktíva.

Hŕstka akcií však tento pokles porazila. Medzi najviac výkonné akcie patrí niekoľko akcií zo sektoru ropy a zemného plynu, ktoré ťažia z prudko rastúcich cien energií a akcie zdravotníckych spoločností. Poďme sa pozrieť na 10 akcií, ktorým sa v roku 2022 najviac darí.

10) Lantheus Holdings

Lantheus je spoločnosť zaoberajúca sa technológiami diagnostického zobrazovania. Akcie spoločnosti Lantheus Holdings vo februári tohto roka, potom ako vedenie oznámilo zisky a výnosy za posledný štvrťrok minulého roka, vzrástli o 39 %. O ďalších 16 % vzrástli akcie spoločnosti v apríli, keď spoločnosť Lantheus Holdings zvýšila odhady svojich ziskov a výnosov aj na rok 2022.

Spoločnosť Lantheus Holdings uviedla na trh Pylarify PET – prístroj na zobrazovanie rakoviny prostaty, ktorý bol obrovským úspechom. Tento prístroj bol vraj primárnou hnacou silou 121,4 % rastu tržieb, ktorý spoločnosť Lantheus Holdings zaznamenala v druhom kvartáli. Spoločnosť Lantheus Holdings taktiež generuje solídny rast vďaka svojmu diagnostickému ultrazvukovému zosilňovaču Definity.

Rastúce predajné tempo spoločnosti vyhnalo ceny jej akcií od začiatku roka do výnosu na hodnote 143,4 %.

Podobné: Aké sú hlavné príčiny inflácie?

9) Rhythm Pharmaceuticals

Spoločnosť Rhythm Pharmaceuticals predstavuje biofarmaceutickú spoločnosť zameranú na vývoj liekov potrebných na liečbu zriedkavých genetických metabolických porúch. Najznámejším liekom spoločnosti je Imcivree, ktorý je schválený americkým úradom pre potraviny a liečivá na liečbu Bardet-Biedlovho syndrómu.

V júni americký úrad pre potraviny a liečivá schválil používanie lieku Imcivree aj na riadenie hmotnosti u pacientov s Bardet-Biedlovym syndrómom. V auguste spoločnosť Rhythm Pharmaceuticals zaznamenala 50 nových lekárskych predpisov na liek. Došlo k tomu iba 6 týždňov po rozšírení používania lieku. Spoločnosť Rhythm Pharmaceuticals očakáva, že Európska komisia dokončí revíziu lieku Imcivree do konca tohto roka.

Akcie spoločnosti Rhythm Pharmaceuticals od začiatku roka 2022 vzrástli až o 145,5 %.

8) Peabody Energy Corp. (BTU)

Spoločnosť Peabody Energy je jedným z najväčších svetových producentov čistého uhlia. Po rozpútaní konfliktu na Ukrajine, ceny uhlia prudko vzrástli. Spoločnosť Peabody vykázala v druhom kvartáli tohto roka 80 % nárast výnosov a vygenerovala 283,1 milióna amerických dolárov v prevádzkovom hotovostnom toku. Okrem toho spoločnosť Peabody Energy vygenerovala upravený zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou, vo výške 578 miliónov amerických dolárov, čo je najvyšší kvartálny rozsah za viac ako desať rokov.

Vzhľadom na nedávne trendy v cenách uhlia a absenciu akéhokoľvek zmysluplného pokroku smerom k vyriešeniu problému na Ukrajine, investori pochopiteľne očakávajú, že rast spoločnosti Peabody Energy bude pokračovať.

Akcie spoločnosti od začiatku roka dosiahli výnos na hodnote 146,5 %.

7) Sigma Lithium

Nie sú to len akcie energetických spoločností, ktoré profitujú z prudkého nárastu inflácie v tomto roku. Spoločnosť Sigma Lithium je tzv. juniorská spoločnosť ťažiaca lítium. Lítium je kľúčovým komponentom v elektrických vozidlách a iných typoch batérií.

Ceny uhličitanu lítneho za posledný rok vystrelili o 190 %, čím dosiahli nové historické maximá. V auguste spoločnosť Sigma Lithium oznámila, že plánuje zdvojnásobiť svoju produkciu udržateľného lítia v batériovej kvalite na 531 000 ton ročne.

Rastúce ceny lítia vystrelili ceny akcií spoločnosti Sigma Lithium od začiatku tohto roka o 161,2 %.

6) Torm PLC

Torm je spoločnosť zaoberajúca sa prepravou rafinovanej ropy so sídlom v Spojenom kráľovstve. V jej vlastníctve je viac ako 80 plavidiel. V auguste spoločnosť oznámila, že v druhom kvartáli ceny jej služieb vzrástli o viac ako dvojnásobok a vedenie spoločnosti uviedlo, že trh bol v treťom kvartáli ešte lepší. Akcie v skutočnosti vyskočili o 10 % potom, čo spoločnosť oznámila, že ceny v aktuálnom kvartáli sú viac ako 3-násobné v porovnaní s rokom 2021.

Rastúce ceny služieb spôsobili nárast akcií spoločnosti v tomto roku o 162,8 %.

5) PBF Energy

PBF Energy je nezávislou rafinérskou spoločnosťou, ktorá vyrába benzín, naftu a iné rafinované ropné produkty. PBF využila priaznivé energetické prostredie na výrazné zlepšenie svojej súvahy.

Za posledných 18 mesiacov znížila svoj konsolidovaný dlh o viac ako 2,6 miliardy amerických dolárov. V júli tohto roka vykázala spoločnosť PBF 104 % rast výnosov za druhý kvartál. Investori môžu očakávať, že spoločnosť bude pokračovať v zlepšovaní svojej súvahy a dokonca potencionálne obnoví aj vyplácanie dividend, ktoré bolo pozastavené v marci 2020.

Akcie spoločnosti PBF Energy od začiatku roka 2022 vzrástli o 171 %.

4) Consol Energy

Spoločnosť Consol Energy produkuje uhlie v Apalčskej panve. Rovnako ako ostatné akcie uhlia, aj spoločnosť Consol ťažila z prudko stúpajúcich cien energií, najmä odkedy Rusko napadlo Ukrajinu.

V auguste spoločnosť Consol oznámila 106 % nárast celkových príjmov z uhlia v druhom kvartáli. Spoločnosť Consol taktiež vygenerovala 159,9 milióna amerických dolárov vo voľnom hotovostnom toku, splatila svoj dlh vo výške 116 miliónov amerických dolárov a iniciovala vylepšený program návratnosti akcionárov. Program sa začal špeciálnou dividendou vo výške jedného dolára na akciu, ktorú začali vyplácať v auguste.

Akcie spoločnosti Consol Energy od začiatku roka dosiahli výnos na hodnote 187,4 %.

3) Target Hospitality

Spoločnosť Target Hospitality je netradičným hráčom, ktorý ťaží z rastu cien ropy a plynu. Táto spoločnosť poskytuje ubytovanie pracovnej sile a iné dočasné ubytovania, ktoré využívajú spoločnosti ťažiace ropu a zemný plyn, usporiadavajúce veľké podujatia, vládne agentúry alebo iné organizácie pomáhajúce pri prírodných katastrofách.

Akcie tejto spoločnosti rástli celý rok, no väčšina jej ziskov prišla začiatkom júla. 8. júla akcie Target Hospitality vyskočili o viac ako 31 % po tom, čo oznámili podpísanie zmluvy s americkou vládou. Vďaka tejto zmluve spoločnosť zvýšila odhad výnosov na rok 2022 o 53 %.

V priebehu roka 2022 akcie tejto spoločnosti vzrástli až o 219,3 %.

2) Scorpio Tankers

Spoločnosť Scorpio Tankers prevádzkuje flotilu oceánskych tankerov, ktoré prepravujú rafinované ropné produkty po celom svete. Sadzby tankerov opäť vzrástli, keď Rusko napadlo Ukrajinu. Tržby spoločnosti sa medziročne takmer strojnásobili na 405 miliónov amerických dolárov v druhom kvartáli roka 2022. Rastúci dopyt po rafinovaných ropných produktoch, prerušenie dodávateľského reťazca a historicky nízke zásoby budú aj naďalej podporovať rast cien v tomto odvetví.

Akcie spoločnosti od začiatku tohto roka vzrástli až o 232,1 %.

Podobné: Ako a prečo rebalansovať investičné portfólio?

1) AMTD Digital

AMTD Digital je spoločnosť poskytujúcou online finančné služby so sídlom v Hongkongu, ktorá uskutočnila svoju prvú verejnú ponuku akcií v júli tohto roka. Jedna akcia spoločnosti stála 7,8 amerických dolárov. Akcie sa rýchlo stali horúcou novinkou na sociálnych sieťach a na začiatku augusta ich cena vzrástla na 2 555,3 amerických dolárov. Napriek tomu, že v minulom roku spoločnosť vygenerovala iba 25 miliónov amerických dolárov, jej maximálna trhová kapitalizácia dosiahla hodnotu 310 miliárd amerických dolárov. Na chvíľu sa stala spoločnosť dokonca cennejšou ako Coca-Cola. Avšak, tu by mali byť investori na oveľa väčom pozore.

Akcie spoločnosti AMTD Digital sa momentálne predávajú za 40 amerických dolárov, ale stále je to o 500 % viac ako pri prvej verejnej ponuke akcií.

Podobné Do akých akcií v roku 2023 investovať?

Záver

Aby sa jednotlivec vedel zorientovať, ktoré firmy sú tie najvhodnejšie, je potrebné sledovať trh na dennej báze, ako naši experti a tým pádom vy sa môžete venovať tomu, čo je vašou prioritou.

zdroj: www.bloomberg.com, www.msn.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.