Akcie pokračujú v raste

HABERL
15. februára 2021

Americké indexy uzatvárali druhý týždeň vyššie a opäť dosiahli rekordné maximá. Európske trhy skončili tiež vyššie, aj keď zaznamenali veľké výkyvy cez týždeň.

Tyzden final 6

US

Pozitívny sentiment bol podporovaný zrýchlením zavádzania vakcín proti koronavírusu a klesajúcim trendom v prípadoch. Akcie komunikačných služieb dosiahli lepšie výsledky a rastúce ceny ropy pomohli rásť energetickým akciám.

Jadrový index spotrebiteľských cien (bez potravín a energie) (CPI) sa v januári nezmenil, čo bolo pod odhadmi nárastu o 0,2%. To malo vplyv na výnosy dlhopisov, ktoré klesali po zverejňovaní dát, ale v piatok opäť vzrástli. Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 793 000 z 812 000, čo je revidovaný počet z predchádzajúceho týždňa.

SP500-15.2.-SK

Európa

Paneurópsky index STOXX Europe 600 získal 1,09%. Hlavné indexy boli zmiešané: nemecký index Xetra DAX bol zhruba na rovnakej úrovni, francúzsky CAC 40 si pripísal 0,78% a taliansky FTSE MIB vzrástol o 1,42%. Britský index FTSE 100 vzrástol o 1,55%.

Ekonomika Spojeného kráľovstva poklesla v roku 2020 o 9,9%, čo je najhoršia výkonnosť za posledných 300 rokov. Produkcia v poslednom štvrťroku rástla v dôsledku zvýšenia vládnych výdavkov. Výhľady Bank of England naznačujú v prvom štvrťroku 2021 výrazný ekonomický pokles z dôvodu pokračujúcich obmedzení, po ktorom bude nasledovať prudké zotavenie okolo polovice roka v dôsledku rýchleho zavedenia národnej očkovacej kampane.

DAX-15.2.-SK

Japonsko

Japonské akciové trhy zaznamenali solídne zisky druhý týždeň po sebe. Akciový priemer Nikkei 225 postúpil o 2,6% (740,88 bodu) a uzavrel na hodnote 29 520,07. Za tento rok je všeobecne sledovaný benchmark vyššie o 7,56%. Indexy TOPIX tiež priniesol týždenné zisky. Jen bol tento týždeň mierne silnejší a v piatok sa obchodoval okolo 105 JPY oproti americkému doláru. 

Čína

Čínske trhy rástli pred sviatkom lunárneho nového roka. Shanghai Composite index vzrástol o 4,5% a veľký index CSI 300 skončil v stredu na +5,9%. Väčšina trhov v Ázii bola v piatok zatvorená kvôli sviatkom, ktoré sa začali 12. februára. Hongkonské akcie skončili na trojtýždňovom maxime. Výnos čínskeho 10-ročného štátneho dlhopisu zostal tento týždeň zhruba na rovnakej úrovni. Kurz renminbi sa zväčša nezmenil a uzavrel na 6,46 voči americkému doláru. Čínske akciové, dlhopisové a menové trhy sa znovu otvoria 18. februára.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.