Ceny ropy klesli na najnižšiu úroveň za takmer rok

HABERL
1. decembra 2022

Ceny ropy v USA klesli na najnižšiu úroveň od decembra 2021 pre obavy, že protesty v Číne proti zablokovaniu Covid-19 narušia dopyt. Pozrime sa na to bližšie.

Futures na ropu WTI (West Texas Intermediate), ktorý je americkým benchmarkom, v pondelok klesol o 2,7 % a obchodoval sa blízko 74 dolárov za barel, čo je úroveň naposledy dosiahnutá v decembri 2021. Futures na ropu Brent klesli o 2,9 % a obchodovali sa blízko 81 dolárov za barel. 

Globálne ceny ropy klesli od júna približne o 35 %, keďže prísne obmedzenia týkajúce sa COVID-19 v Číne udržiavali dopyt na nízkej úrovni a keďže niektoré z veľkých svetových ekonomík signalizovali, že smerujú k recesii.

Demonštrácie v druhej najväčšej ekonomike

Tisíce demonštrantov vyšli cez víkend do ulíc po celej Číne na sérii demonštrácií proti tamojšej politike nulovej tolerancie voči COVID-19.

Globálne ceny ropy klesli napriek tomu, že skupina hlavných producentov ropy OPEC+ od novembra znížila produkciu o 2 milióny barelov denne, čo je najväčší pokles od začiatku pandémie. Klesajúce ceny pohonných hmôt znamenajú úľavu pre milióny domácností a firiem na celom svete, ktoré sa snažia platiť vysoké účty za energiu. 

Cenový strop sa črtá

Trhy však zostávajú nervózne, keďže sa Západ pokúša dohodnúť na cenovom strope pre ruskú ropu. Hlavné rozvinuté ekonomiky rokujú o výške stropu, ktorý má obmedziť príjmy Moskvy bez vážneho narušenia globálnych dodávok ropy.

Mohlo by Vás zaujímať – Inflácia a deflácia – definícia, príčiny, dôsledky a základy

Aký bude stanovený cenový strop? 

Správy z minulého týždňa naznačili, že ruská ropa by mohla byť obmedzená na 65 až 70 dolárov za barel, čo je blízko jej súčasnej trhovej ceny. Táto úroveň by však Rusku nespôsobila výrazný škrt príjmov z ropy. Ak sa však západné mocnosti rozhodnú stanoviť cenu nižšie, mohlo by to vyvolať globálnu energetickú krízu najmä, ak Rusko pristúpi k odvetným opatreniam. Moskva by sa mohla rozhodnúť znížiť produkciu viac, ako sa očakávalo, čo by zvýšilo ceny a podporilo globálnu infláciu.

Cenový limit má nadobudnúť účinnosť 5. decembra, teda v rovnaký deň, keď vstúpi do platnosti embargo Európskej únie na námorný dovoz ruskej ropy.

Analytici Deutsche Bank v pondelok (28.11.2022) uviedli, že očakávajú, že embargo EÚ vytvorí medzi januárom a marcom budúceho roka „mierne riziko dodávok“, hoci vplyv bude pravdepodobne „otupený vlastným záujmom Ruska maximalizovať príjmy z vývozu“.

OPEC sa nachádza v ťažkej situácii, pretože prvýkrát za niekoľko rokov zaznamenali spomalenie dopytu.

Nákup ruskej ropy končí

5. februára, majú členovia Európskej únie prestať nakupovať ruskú naftu a iné ropné produkty. To by mohlo mať ešte väčšie dôsledky, pretože nafty je nedostatok v Európe, Spojených štátoch a mnohých ďalších krajinách.

Nikto nevie s istotou, aký vplyv budú mať nové európske obmedzenia na ruskú energetiku. Mnohí experti očakávajú, že vývoz ruských palív v nasledujúcich šiestich mesiacoch klesne približne o milión barelov denne.

Jednou z politík, ktorá mala veľký vplyv, je rozhodnutie Bidenovej administratívy uvoľniť v tomto roku asi 180 miliónov barelov ropy z amerických strategických ropných rezerv. Analytici uviedli, že tieto informácie stlačili ceny ropy a benzínu nadol.

Ak však ceny ropy budú naďalej klesať, administratíva by mohla začať nakupovať ropu, aby doplnila zásoby na použitie v budúcej kríze. Takéto nákupy by mohli znížiť ceny ropy a povzbudiť americké ropné spoločnosti, aby vyrábali viac paliva.

Mohlo by Vás zaujímať – Miliardár rozširuje svoje portfólio

Záver 

Vyššie ceny ropy prispievajú k inflácii priamo zvýšením nákladov na vstupy. Ceny ropy majú väčší vplyv na ceny výrobcov z dôvodu úlohy ropy ako kľúčového vstupu. Zatiaľ čo cena ropy historicky korelovala s infláciou, od 70. rokov sa tento vzťah stal menej výrazným. Uvoľnenie tejto korelácie je pravdepodobne výsledkom rastu sektora služieb, ktorý využíva energiu menej intenzívne ako výroba.

Keďže ropa je kľúčovým vstupom vo výrobe a hlavným nákladovým faktorom v lodnej doprave, ceny ropy majú tendenciu mať väčší vplyv na cenu tovarov ako služieb. Preto, ak sa ceny ropy stabilizujú a udržia sa na nižšej hodnote dlhšiu dobu, bude to mať vplyv aj na pokles cien samotných tovarov. 

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.