Týždeň v skratke: Ceny ropy rastú

HABERL
5. apríla 2024
cena ropy rastie

Firmy ponúkli optimistickejší výhľad na budúci mesiac, pričom index očakávaní vzrástol na najoptimistickejšiu úroveň od februára 2022.

Aktivita v eurozóne sa začína oživovať, rast ženie sektor služieb, ukazujú PMI

Minulý mesiac sa ekonomická aktivita v súkromnom sektore eurozóny obnovila a začala rásť, pričom najväčší príspevok poskytli ekonomiky južnej Európy. Naproti tomu Nemecko a Francúzsko si viedli horšie, ako ukázal štvrtkový (04. 04. 2024) prieskum medzi nákupnými manažérmi (PMI).

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá výrazne zvýšila ceny energií a potravín na začiatku roku 2022, sa ekonomika eurozóny stretla so stagnáciou, čo oslabilo dôveru firiem a spotrebiteľov. Avšak s postupným ochladením inflácie a obnovou kúpnej sily domácností sa zdá, že ekonomika smeruje k pozvoľnému zotaveniu. To podporuje nádej na „mäkké pristátie“, najmä teraz, keď Európska centrálna banka naznačila možnosť zníženia úrokových sadzieb v júni.

Kompozitný index PMI HCOB pre eurozónu, ktorý sleduje aktivitu vo výrobnom a služobnom sektore v 20 krajinách používajúcich euro, sa v marci zvýšil na 50,3 z februárových 49,2. To znamená, že prvýkrát od minulého mája prekročil hranicu rozdeľujúcu expanziu od recesie, čím sa upravil pôvodný odhad pre tento mesiac, ktorý naznačoval pokles aktivity.

Nedávne prieskumy PMI mierne podcenili silu eurozóny, a niektorí ekonómovia vidia známky rastu ekonomiky v prvom štvrťroku tohto roku po stagnácii v poslednom kvartáli roku 2023.

Ako ďalší pozitívny signál firmy vyjadrili optimistickejšie očakávania na nasledujúci mesiac. Index očakávania dosiahol najvyššiu úroveň od doby ruskej invázie, zatiaľ čo nové objednávky sa stabilizovali po deviatich mesiacoch poklesu.

Vedúce postavenie v raste aktivity zaujali Španielsko a Taliansko, ktoré zaznamenali najrýchlejší rast takmer za rok. Na druhú stranu, dve najväčšie ekonomiky menovej únie, Nemecko a Francúzsko, zaznamenali pokles, hoci pomalším tempom ako v predchádzajúcom mesiaci.

Claus Vistesen, hlavný ekonóm pre eurozónu v Pantheon Macroeconomics, odhaduje, že Španielsko a Taliansko vykázali v prvom štvrťroku silný rast, zatiaľ čo Francúzsko zaznamenalo miernu expanziu a Nemecko pokračovalo v poklese.

Španielsko sa ako jediná z veľkých európskych ekonomík v minulom roku vyrovnalo rastu USA s expanziou o 2,5 %, vďaka oživeniu sektora cestovného ruchu. Naopak Nemecko zaznamenalo pokles v dôsledku oslabenia dopytu po exporte.

Tento rozdiel medzi službami a výrobným sektorom pretrvával aj v marci, keď sa sektor služieb v eurozóne rozrastal najrýchlejším tempom za deväť mesiacov, zatiaľ čo výrobný sektor pokračoval vo svojom poklese.

Inflácia v eurozóne klesá, čo pripravuje pôdu pre zníženie úrokovej sadzby v júni

Miera inflácie v eurozóne sa v marci znížila už tretí mesiac po sebe, čo predstavuje nečakaný vývoj zvyšujúci šance, že Európska centrálna banka (ECB) v júni zredukuje svoje kľúčové úrokové sadzby.

Štatistický úrad Európskej únie v stredu (03. 04. 2024) publikoval údaje, podľa ktorých spotrebiteľské ceny vzrástli o 2,4 % v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom, čo predstavuje spomalenie oproti inflácii v februári. Predpovede ekonómov oslovených denníkom The Wall Street Journal naznačovali, že inflácia zostane nezmenená.

Jadrová (Core) inflácia, ktorá vylučuje nestále ceny energií a potravín, taktiež skončila pod očakávaniami a dosiahla najnižšiu úroveň za posledné dva roky. Avšak boli zaznamenané signály, že v niektorých sektoroch ekonomiky, ktoré sú intenzívne závislé na práci, inflačné tlaky ešte nemusia byť úplne eliminované. Eurostat uviedol, že ceny služieb sa zvýšili o 4,0 % oproti minulému roku, čo je rovnaký stav ako v predchádzajúcich štyroch mesiacoch.

Tento ďalší pokles zvyšuje šance, že politickí predstavitelia budú mať dôveru v to, že inflácia smeruje k splneniu cieľov stanovených bankou, čo im umožní znížiť náklady na úvery v nadchádzajúcich mesiacoch. Predstavitelia ECB sa zídu už budúci týždeň, avšak naznačili preferenciu počkať na ďalšie údaje o mzdách a nové prognózy od svojich ekonómov, predtým ako začnú s uvoľňovaním politiky.

Cena ropy dosahuje svoju najvyššiu úroveň za posledné mesiace

Útoky dronov v Rusku, nepokoje na Strednom východe a silný spotrebiteľský dopyt posunuli ceny ropy na ich najvyššiu úroveň za posledné mesiace, čo pripravuje pôdu pre možný letný nárast cien pohonných hmôt.

Rast cien ropy nabral na rýchlosti tento týždeň po údere Izraela na iránsku diplomatickú budovu, čo podnietilo obavy z širšej regionálnej vojny. Ceny podporuje relatívny nedostatok ropy na globálnych trhoch vďaka produkčným škrtom zo strany OPEC a jej spojencov.

Futures na ropu Brent, vzrástli v roku 2024 o 18% a prekročili 90 dolárov za barel po prvýkrát od októbra 2023. To sa prenáša do cien pohonných hmôt.

Skutočnosť, že ceny začali stúpať, keď mnohí na Wall Street očakávali ich pohyb do strany, naznačuje, že by mohli pokračovať v raste, najmä ak na trh s ropou vstúpi viac investorov.

Dodávky benzínu by mohli byť možným kritickým bodom pred rušnou motoristickou letnou sezónou. Zásoby v USA sú o 3% nižšie ako nedávny priemer pre toto obdobie roka, blízko najnižšej úrovne za posledných päť rokov.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.