Čínske trhy predbiehajú tie svetové

HABERL
23. novembra 2020

Čínske akcie silno vzrástli po tom, čo vďaka solídnym ekonomickým údajom mali investori dôveru v silnúcu čínsku ekonomiku.

tyzdenný suhrn

US

Hlavné indexy ukončili minulý týždeň so zmiešanými výsledkami. Dobré správy o vakcíne proti koronavírusu dávali určitú nádej a investori reagovali pozitívne, ale pandémia sa zhoršila v mnohých regiónoch krajiny a vrhal tieň na počiatočnú eufóriu. Dow Jones Industrial Average a index S&P 500 stratili 0,7% za týždeň, zatiaľ čo NASDAQ Composite Index skončil s 0,2% ziskom. Rast cien ropy pozdvihol energetický sektor, nakoľko investori predvídajú globálne oživenie v roku 2021. Akcie v oblasti zdravotnej starostlivosti a verejných služieb zaostávali.

Federálny rezervný systém si zachovával opatrný postoj, pretože týždenné uchádzanie o podporu v nezamestnanosti sa po prvýkrát za viac ako mesiac zvýšili zo 711 000 na 742 000. Maloobchodný predaj rástol najpomalšie (0,2%) od apríla. Priemyselná výroba rástla a ukazovatele tržieb v stavebníctve a v sektore bývania dosiahli úroveň z roku 2006.

SP-500-1

EU

Európske akcie rástli tretí týždeň po sebe, keď sa investori stali optimistickými ohľadom potenciálnych vakcín proti koronavírusu. Zisky sa však znížili ku koncu týždňa, keď európske krajiny zavádzali prísne obmedzenia. Paneurópsky index STOXX Europe 600 ukončil týždeň o 1,15% vyššie, zatiaľ čo nemecký index DAX zaznamenal pokrok o 0,46%, francúzsky CAC 40 získal 2,15% a taliansky FTSE MIB sa vyšplhal na 3,84%. Britský index FTSE 100 pridal 0,55%.

Poľsko a Maďarsko zablokovali balíček obnovy EÚ, ktorý by pomohol ekonomikám s fiškálnym balíkom 1,8 bilióna EUR. EÚ a obe krajiny rokujú o riešení tejto dôležitej otázky.

Spojené kráľovstvo a EÚ naďalej pracujú na diaľku, aby dosiahli dohodu o obchode po brexite. Pretrvávajú tri hlavné oblasti sporu: úroveň rovnosti pre spoločnosti, rybolovné práva a riešenie obchodných sporov. Niekoľko krajín naliehalo na Európsku komisiu, aby prijala pohotovostné opatrenia v prípade, že nedôjde k dohode.

DAX-30-1

Japonsko

Japonské akcie zakončili týždeň miernym ziskom. Akciový priemer Nikkei 225 postúpil o 0,6% (142 bodov) a uzavrel na hodnote 25 527,37. V utorok sa vyšplhal nad 26 000, ale po zvyšok týždňa postupne vrátil časť zisku a stojí na úrovni 7,9% za tento rok. Pozitívne výnosy zaznamenali aj indexy TOPIX, širšie ukazovatele výkonnosti japonských akciových trhov. Jen posilnil voči americkému doláru a v piatok sa obchodoval blízko hodnoty 104 JPY.

Japonsko zaznamenalo najrýchlejší štvrťročný rast HDP za tretí štvrťrok. Ekonomika rástla na anualizovanej úrovni 21,4% a prekonala 18,9% konsenzusný odhad. Hlavným motorom rastu bol oživenie globálneho a domáceho automobilového dopytu a pokles dovozu.

Predseda vlády Suga a predseda medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach sa dohodli, že olympijské hry v Tokiu sa majú konať budúci rok. Správy naznačujú, že návštevníci hostiteľskej krajiny by museli byť očkovaní, aby sa zabránilo 14-dňovej karanténnej dobe. Olympijské hry sa majú konať od 23. júla do 8. augusta 2021.

NIKKEI-225-2

Čína

Čínske akcie silno vzrástli po tom, čo vďaka solídnym ekonomickým údajom mali investori dôveru v silnúcu čínsku ekonomiku. Referenčný Shanghai Stock Exchange Composite Index pridal 2,04%. Na trhoch s fixným príjmom sa výnos štátneho 10-ročného dlhopisu zvýšil o šesť bázických bodov na 3,34%. V obchodovaní s menami sa jüan posilnil o 0,6% voči americkému doláru a uzavrel na hodnote 6,570. Čínska ľudová banka (PBOC) vložila do bankového systému strednodobé pôžičky v objeme 800 miliárd RMB (asi 121 miliárd USD) a úrokové sadzby ponechala siedmy mesiac po sebe. Centrálna banka taktiež ponechala svoju jednoročnú strednodobú úrokovú sadzbu pôžičiek poskytnutú finančným inštitúciám na nezmenenej úrovni 2,95%.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.