Donald Trump už nie je najbohatší politik USA

HABERL
10. decembra 2018

Chvíľu hore, chvíľu dole. Americký prezident zažíva ďalšie kritické obdobie. Dôvodom nie sú len výsledky nedávnych volieb do Kongresu. Po novom utrpel stratu aj v rebríčku bohatých. V ňom už totiž nebude vedený ako najbohatší politik. Na čele ho vystrieda J. B. Pritzker. Politikov v rebríčkoch najbohatších Američanov pribúda. Po najnovšom sa doň zaradí aj J. B. Pritzker. […]

trump

Chvíľu hore, chvíľu dole. Americký prezident zažíva ďalšie kritické obdobie. Dôvodom nie sú len výsledky nedávnych volieb do Kongresu. Po novom utrpel stratu aj v rebríčku bohatých. V ňom už totiž nebude vedený ako najbohatší politik. Na čele ho vystrieda J. B. Pritzker.

Politikov v rebríčkoch najbohatších Američanov pribúda. Po najnovšom sa doň zaradí aj J. B. Pritzker. Majetok novozvoleného guvernéra štátu Illinois sa totiž po nástupe do tohto úradu  zhodnotí ešte viac. Podľa viacerých zdrojov predbehne aj súčasného prezidenta USA. Donald Trump tak na poste najbohatšieho politika v USA minimálne na nejaký čas skončil.

Na víťazstvo stačia 3,3 miliardy dolárov

Majetok v hodnote 3,3 mld. USD by v rebríčku najbohatších svetových politikov stačil len na hranicu vedúcej desiatky. V tom americkom to J. B. Pritzkerovi prinieslo prvé miesto. To si získal vďaka triumfu v spomínaných voľbách na post guvernéra štátu Illinois. Po zasadnutí do guvernérskeho kresla tak bude vlastniť viac ako samotný prezident, ktorého majetok bude po najnovšom zhodnotení dosahovať 3,2 mld. USD.

Dvojnásobná porážka Donalda Trumpa

Pritzkerovo víťazstvo neznamená len navýšenie majetku o celkom slušnú sumu. Vzhľadom na jeho spojenie s Demokratickou stranou sa dá vnímať aj ako porážka Donalda Trumpa. V jeho prospech nedopadli ani nedávne voľby do Kongresu, ani výber guvernéra v Illinois. V tých sa pred Pritzkerovým úspešným výsledkom musel skloniť aj republikánsky kandidát a doterajší guvernér Bruce Rauner.

Rozhodli rekordné výdavky na kampaň

Za úspechom J. B. Pritzkera treba hľadať peniaze. Do kampane totiž investoval podstatne viac ako jeho súper. Celkové výdavky ho údajne vyšli na 135,9 mil. €, pričom všetky náklady mal hradiť z vlastných zdrojov. Vyššiu čiastku zatiaľ v americkom predvolebnom boji minula iba Meg Whitman. Tá v snahe získať kreslo guvernérky Kalifornie utratila pred 4 rokmi 144 mil. USD.  Táto čiastka by však nebola rekordná, ak by aktuálne najbohatší americký politik minul na kampaň všetky vyčlenené peniaze. Pôvodne sa totiž hovorilo o sume 171,5 mil. USD.

Život a majetok J. B. Pritzkera v skratke: 

  • J. B. Pritzker je jedným z 3 dedičov strýkovho hotelového impéria Hyatt,
  • istý čas viedol spoločnosť Pritzker Group, ktorú založil spoločne s bratom,
  • žije v rezidencii za 14,5 mil. USD, vlastní aj malý zámok za 3,7 mil. USD,
  • pred 25 rokmi ukončil štúdium práva na Northwestern University Illinois,
  • už zopár rokov patrí k hlavným mecenášom Demokratickej strany USA,
  • v minulosti podporoval aj iných kandidátov, napríklad Hillary Clintonovú,
  • v neoficiálnych rebríčkoch najbohatších politikov sveta sa pohybuje na konci prvej desiatky.

Prvenstvo J. B. Pritzkera v rebríčku najbohatších aktérov americkej politickej scény sa spečatí 14. januára 2019. D. Trump tak príde o vedúce postavenie v deň, kedy novozvolený guvernér zasadne do kresla prvého muža v štáte Illinois. Práve vďaka nemu bude zastúpenie politikov v rebríčku najbohatších a zároveň najvplyvnejších Američanov opäť o niečo pestrejšie.

Zdroje: www.nbcchicago.com, www.forbes.com, www.chicagobusiness.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.