Dopady bankovej krízy aj v roku 2024

HABERL
5. januára 2024

Federálny rezervný systém môže byť pripravený uvoľniť uzdu ekonomike znížením úrokových sadzieb.

December priniesol niekoľko pozoruhodných pohybov na trhu s krátkodobým financovaním, ktoré sa často nazývajú „inštalatérske práce“ finančného systému. To zahŕňalo krátke skoky v sadzbe zabezpečeného jednodňového financovania, čo je miera toho, koľko stojí požičanie hotovosti cez noc zabezpečenej štátnymi cennými papiermi.

Samozrejme, koncoročná a dokonca aj mesačná volatilita na peňažných trhoch nie je nezvyčajná, pretože banky si často „upratujú“ veci predtým, ako zatvoria svoje účtovné knihy za dané obdobie.

Rezervných zostatkov bánk je viac než dosť

Pozornosť ľudí však upútava to, pretože sa zdá, že peňazí v bankovom systéme vo forme rezervných zostatkov bánk vo Fede je viac než dosť. Predseda centrálnej banky Jerome Powell v novembri povedal, že „je ťažké tvrdiť, že v tomto bode sú rezervy dokonca takmer vzácne“, keď zostatky rezerv dosahovali približne 3,3 bilióna dolárov.

Ale to, že banky majú dostupné zdroje, neznamená, že ich nevyhnutne použijú na požičiavanie alebo uľahčenie obchodovania. Namiesto toho sa zdá, že banky si zachovali niektoré zo svojich defenzívnych správaní z jarnej bankovej krízy 2023, aj keď sa zdá, že investori sú pripravení eliminovať zlyhania Silicon Valley Bank a First republic bank.

Veritelia práve teraz sedia na značnej pozícii v hotovosti

Zhruba 15 % aktív amerických komerčných bánk tvorila hotovosť podľa najnovších údajov Fedu. To je pod najvyššími úrovňami počas pandémie, ale výrazne nad zhruba 10 % podielom na konci roka 2019.

Vysoká likvidita bola jedným zo spôsobov, ako banky prekonali krízu na začiatku roka 2023, čo pomohlo odvrátiť obavy investorov, že úniky vkladov rýchlo odčerpajú ich likvidné zdroje a vynútia predaj dlhopisov s veľkými stratami, čím sa vyčerpajú úrovne kapitálu.

„Najlepším liekom na typ problémov, ktoré sužovali banky, ktoré zanikli (v roku 2023), je väčšia likvidita, viac hotovosti,“ hovorí Mark Cabana, vedúci stratégie amerických sadzieb v BofA Securities. „Banky sa správajú spôsobom, ktorý naznačuje, že ich najnižšia pohodlná úroveň rezerv je oveľa vyššia, ako bola v histórii,“ dodal.

Neochota bánk požičiavať môže trvať dlhšie

Banky sa pripravujú na nové pravidlá týkajúce sa kapitálu a likvidity od Fedu, ako aj na potenciálne zmeny v systéme Federal Home Loan Bank, na ktoré sa počas krízy v roku 2023 výrazne spoliehali. A banky, ktoré vystupujú ako primárni díleri pre nedávny nárast predaja štátnych dlhopisov, musia túto emisiu absorbovať, čo znamená, že cenné papiere môžu v súvahe zotrvať, kým nenájdu konečných kupcov.

To všetko znamená, že neochota bánk požičiavať viac môže trvať o niečo dlhšie, ako by sa v solídnej ekonomike dalo dúfať. Pre vkladateľov to môže znamenať, že banky budú ochotné platiť vysoké sadzby dlhšie, len aby si túto hotovosť zabezpečili.

Nižšie sadzby budú pre mnohých vo finančnom systéme vítanou správou. Ale následky minuloročného napätia znamenajú, že reakcia systému na uvoľnenie nebude ani zďaleka jednoduchá.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.