ECB drží sadzby bez zmeny

HABERL
26. januára 2024

Európska centrálna banka ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom maxime, ale nechala si otvorené dvere na zníženie sadzieb hneď na jar.

Ako rýchlo budú sadzby klesať

Po najagresívnejšej sérii zvyšovania úrokových sadzieb za posledné desaťročia sa investori zameriavajú na to, ako skoro a ako rýchlo budú sadzby klesať. Hlavné centrálne banky vrátane Federálneho rezervného systému koncom minulého roka signalizovali, že by mohli čoskoro znížiť sadzby, keďže inflácia sa ochladzuje, čím podnietili globálnu „rally“ na akciových a dlhopisových trhoch. Politici nedávno vyzvali investorov, aby neočakávali príliš veľa znížení sadzieb.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová na štvrtkovej (25.01.2024) tlačovej konferencii výrazne neodmietla očakávania trhu týkajúce sa zníženia sadzieb od apríla. Poukázala však aj na náznaky spomalenia rastu miezd v eurozóne, čo je pre ECB kritická metrika, čo naznačuje stabilný pokrok v boji banky proti vysokej inflácii.

„Vidíme mierny pokles rastu miezd, takže z nášho pohľadu je to smerovo dobré,“ povedala Lagardeová. ECB vo vyhlásení uviedla, že podrží svoju depozitnú sadzbu na úrovni 4 % na treťom zasadnutí za sebou.

Zníženie sadzieb už od apríla

Investori v priemere očakávajú, že ECB tento rok zníži sadzby o približne 1,34 percentuálneho bodu, a to už od apríla, podľa údajov spoločnosti Refinitiv vo štvrtok popoludní. To je porovnateľné so znížením o 1,27 percentuálneho bodu očakávaným pred štvrtkovým politickým rozhodnutím.

Predčasné zníženie sadzieb by poskytlo istú úľavu pre trápiace sa európske hospodárstvo, ktoré stagnuje už viac ako rok, aj keď rast v USA prekročil 3 %.

Inflácia jasne nad 2% cieľom centrálnych bánk

Inflácia v posledných mesiacoch výrazne klesla na oboch stranách Atlantiku, no zostáva jasne nad 2-percentnými cieľmi centrálnych bánk. Ročná inflácia v decembri mierne vzrástla na 3,4 % v USA a 2,9 % v 20-člennej eurozóne.

Politickí činitelia v Európe sa obzvlášť obávajú, že pretrvávajúca nízka nezamestnanosť, pretrvávajúce tlaky na mzdy a šok z ponuky v Červenom mori by mohli vyvolať nový tlak na rast cien, čo by mohlo spôsobiť znižovanie sadzieb.

Predstavitelia ECB pozorne sledujú mzdové dohody odborov a zdôraznili, že kľúčové údaje budú k dispozícii až v apríli a máji. Lagardeová však význam týchto dátumov bagatelizovala.

Podnikateľská nálada na najnižších úrovniach

Horším znamením je, že najvýznamnejší hlavný indikátor podnikateľského sentimentu v Nemecku vo štvrtok klesol na najnižšiu úroveň od miním pandémie Covid-19 v polovici roka 2020, čo signalizuje ďalšie bolesti pre nemecké spoločnosti.

To predstavuje kľúčové riziko pre centrálne banky: Ak budú držať úrokové sadzby príliš dlho vysoko, spôsobí to zbytočnú bolesť v ekonomike a na trhu práce. Keď inflácia klesá, úroková sadzba upravená o infláciu prirodzene stúpa, čo znamená, že centrálne banky musia znížiť sadzby, aby zachovali rovnakú politiku.

Rýchle zhoršenie podnikateľskej aktivity na konci minulého roka zvýšilo riziko, ktoré ECB príliš sprísnila. Udržiavanie úrokových sadzieb príliš dlho na vysokej úrovni „by zvýšilo tlak na znižovanie inflácie, čím by sa riskoval návrat do predpandemického obdobia chronickej inflácie pod cieľovou úrovňou v regióne.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.