EÚ sa spája s Gatesom – spoločne investujú 100 miliónov do energetiky

HABERL
26. novembra 2018

Energetika patrí už dlhšie ku kľúčovým témam globálneho diania. Západný svet je však investíciám do jej pokroku naklonený najviac, o čom svedčia aj miliónové či miliardové projekty, pri ktorých nachádzajú spoločnú reč vlády, inštitúcie aj bohaté korporácie. Po najnovšom sa to podarilo EÚ a B. Gatesovi, čo už samo sebe signalizuje niečo veľké.   „V hre budú minimálne […]

Energetika patrí už dlhšie ku kľúčovým témam globálneho diania. Západný svet je však investíciám do jej pokroku naklonený najviac, o čom svedčia aj miliónové či miliardové projekty, pri ktorých nachádzajú spoločnú reč vlády, inštitúcie aj bohaté korporácie. Po najnovšom sa to podarilo EÚ a B. Gatesovi, čo už samo sebe signalizuje niečo veľké.  

„V hre budú minimálne milióny a určite pôjde o nejakú významnú investíciu.“ Aj takýto druh reakcií vyvolalo oznámenie o novej spolupráci medzi EÚ a Billom Gatesom. Tí sa dohodli, že spoločnými silami podporia rozvoj energetického biznisu na starom kontinente, a to hneď na úvod sumou 100 miliónov eur.

Nový fond Prelomová energetika

Spoločná investícia bude mať podobu vytvorenia fondu, do ktorého sa vloží spomínaných 100 mil. €. Ide o fond Prelomová energetika, ktorého cieľom má byť financovanie pokrokových projektov zameraných na rozvoj biznisu vo sfére energetiky. Peniaze vynakladané na vybrané účely budú prerozdeľované s dôrazom na projekty spadajúce do 5 hlavných oblastí pôsobnosti fondu.

5 oblastí pôsobnosti nového fondu:

  • vyššia energetická účinnosť budov,
  • efektívnejšia a úspornejšia doprava,
  • ekologická výroba plastov, ocele a cementu,
  • modernizácia výroby, skladovania a prenosu energií,
  • znižovanie spotreby emisií CO2 v poľnohospodárstve.

Výška investície sa rozdelí 50:50

Oba strany idú do financovania tejto investície ako rovnocenní partneri, takže aj náklady budú rozdelené rovným dielom. EÚ aj nadácia riadená manželmi Gatesovými tak prispeje do fondu zhodne po 50 mil. €, ktoré môžu celkom výraznou mierou pomôcť pri hľadaní efektívnejších riešení otázok spojených s klimatickými zmenami. Práve tie sú častým „terčom“ Gatesových kampaní, takže vytvorenie tohto fondu sa okamžite dostalo do centra jeho pozornosti.

Očakávané pozitíva nového fondu:

  • vďaka založeniu fondu sa prehĺbi americko-európska spolupráca v energetike
  • vytvoria sa obchodné tímy schopné lepšie presadzovať nové nápady na trhu
  • väčšia podpora snahy o modernizáciu európskych regiónov, v ktorých sa ťaží uhlie
  • financovanie viacerých projektov, v rámci ktorých sa skúma vývoj nových batérií
  • peniaze pomôžu expanzii čistých energií po afrických domácnostiach bez elektriny

Očakávania vyplývajúce zo spojenia EÚ s B. Gatesom na takejto úrovni sú viac než vysoké. Pre EÚ je to vôbec prvá spolupráca tohto typu, v rámci ktorej sa pomocou fondu preinvestujú desiatky miliónov eur spoločne s Gatesom či inými vplyvnými podnikateľmi. Aj preto by sa kompetentní mali postarať o to, aby dopadla nadmieru dobre a zároveň otvorila podobným investíciám dvere dokorán.

Zdroj: www.horizone-magazine.com, www.gatesfoundation.org, www.cnbc.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.