Na Wall Street sa po troch rokoch tešili z rastúcich ziskov

HABERL
5. apríla 2017

Konečne! Na Wall Street si môžu po dlhšom čase poriadne zhlboka vydýchnuť. Po troch dlhých rokoch čakania prišli dobré správy, ktoré poukazujú na rastúce zisky. Finanční žraloci tak môžu otvárať peňaženky, no tentoraz nie, aby z nich vytiahli ďalšie peniaze, ale aby si naplnili vrecká.  Z 21.storočia neprešla ani pätina a Wall Street už má za sebou viacero […]

Konečne! Na Wall Street si môžu po dlhšom čase poriadne zhlboka vydýchnuť. Po troch dlhých rokoch čakania prišli dobré správy, ktoré poukazujú na rastúce zisky. Finanční žraloci tak môžu otvárať peňaženky, no tentoraz nie, aby z nich vytiahli ďalšie peniaze, ale aby si naplnili vrecká. 

Z 21.storočia neprešla ani pätina a Wall Street už má za sebou viacero nebezpečných otrasov. Ich výsledkom boli klesajúce zisky, kvôli ktorým sa centrum finančného sveta dostávalo do mínusových čísel. To sa po troch rokoch konečne zmenilo a finančníci začali počítať výnosy, ktoré dosiahli celkom slušné čísla stúpajúce až na 4-ročné maximum.

Výnosy rástli po troch rokoch

Najnovšie štatistiky hodnotiace rok 2016 síce prinášajú pozitívne správy spojené s plusovými hospodárskymi výsledkami, no za predkrízovou úrovňou z roku 2007 na Wall Street ešte stále výrazne zaostávajú. Napriek tomu je nárast výnosov potešujúcou správou obzvlášť preto, lebo prišiel po troch rokoch stagnácie, ktorá potápala viacero finančných spoločností.

Medziročný rast dosiahol 21%

Podľa informácií z nedávnej marcovej tlačovej konferencie hlavného kontrolóra verejných financií v New Yorku dosiahol oficiálny medziročný rast na Wall Street 21%. Celkovo to činí nárast o 17,3 miliardy dolárov, čo je najviac za spomínané štyri roky. Vzhľadom na to sa dá predpokladať, že burza sa postupne dostane do lepšej kondície a v ďalších rokoch by mohla opäť rásť.

Wall Street zarába na zefektívnení nákladov

Paradoxné je, že minuloročné hospodárske výsledky sa dostali do plusu napriek tomu, že zisk z cenných papierov nerástol. Obchodníci však našli spôsob, ako zvyšovať výnosy a to vďaka zefektívneniu nákladov. Ich pokles zapríčinila hlavne minimalizácia výdavkov na súdne spory či zníženie rôznych mimoriadnych výdajov. Výsledný rozdiel medzi ziskovosťou z investícií a nákladmi na chod spoločností tak skončil v pluse v prospech celej Wall Street.

Vzrástol aj počet zamestnancov

Vlaňajší rok sa do histórie Wall Street nezapíše len ako ziskový, nakoľko plusové čísla boli zaznamenané aj v ďalších ukazovateľoch. Jedným z najdôležitejších bolo zvyšovanie stavov zamestnancov, ktorý dosiahol už 177 000. Vlani bolo totiž prijatých 3800 nových ľudí, čím sa celkový počet zamestnancov vo firmách na Wall Street zvýšil na najvyššiu úroveň za 7 rokov.

Od udalostí na Wall Street závisí vývoj na všetkých popredných investičných trhoch. Každá dobrá správa z new yorských búrz dokáže naštartovať globálne investície, kým zlé noviny ich môžu totálne zhodiť. Aj preto sú stúpajúce zisky po troch rokoch čakania zadosťučinením, na ktorom môžu investori stavať ďalej.

Zdroje: wsj.com, reuters.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.