Najlepšie podielové fondy pre rok 2023

HABERL
5. januára 2023

Podielové fondy ponúkajú investorom mnoho výhod. Sú ideálnym investičným nástrojom, ale na ktoré sa v roku 2023 zamerať?

Najlepšie podielové fondy na investovanie 2023. Kam investovať 2023. Do akých fondov investovať.

Ľudia, ktorí si chcú odložiť svoje ťažko zarobené peniaze a nechať ich pracovať samé, si často vyberajú práve tieto investičné nástroje, pretože podielové fondy investorom poskytujú expozíciu voči veľkému balíku akcií a poskytujú väčšiu bezpečnostnú rezervu než nákup individuálnych akcií.

Dáta z trhu ukazujú, že podielové fondy zostávajú pre mnohých ľudí jedným z najobľúbenejších investičných nástrojov. Podľa portálu Statista v roku 2021 vlastnilo až 45% amerických domácností akcie aspoň jedného podielového fondu.

Tieto fondy sú vhodné najmä pre menších investorov, ktorí môžu mať málo času, nízku averziu voči riziku a len prechodné znalosti o tom, ako funguje akciový trh.

Pre investorov môžu byť podielové fondy zároveň aj skvelým spôsobom, ako prekonať poklesy na trhu, ako je napríklad ten, ktorý zažívame práve teraz, nakoľko ich diverzifikácia, nízke poplatky a relatívna bezpečnosť z nich robia jedny z najbezpečnejších investícií. Mnohé podielové fondy vyplácajú svojim investorom dividendy, vďaka čomu z nich majú ich majitelia aj pravidelný príjem.

Poďme sa teda pozrieť na 7 najlepších podielových fondov, do ktorých sa podľa Joela Bagloleho z portálov Investorplace a Motley Fool rozhodne oplatí v roku 2023 investovať.

7) BlackRock Energy Opportunities Fund

Fond BACIX poskytuje investorom expozíciu voči popredným ropným a plynárenským spoločnostiam v Kanade, Európe a Ázii. Zahŕňa celý výrobný cyklus produktov z ropy a zemného plynu, od prieskumu a ťažby až po rafináciu a ropné služby. Tento podielový fond dokonca vypláca svojim investorom ročnú dividendu a účtuje si poplatok vo výške 1,33%.

Za posledných 12 mesiacov Fond Energy Opportunities narástol o 33% a momentálne sa obchoduje za 12,80 amerických dolárov za akciu. Od spoločnosti Morningstar dostal tento fond 4 hviezdičky, čo je najvyššie hodnotenie, a preto je skvelým spôsobom, ako zarobiť na súčasnom boome akcií ropy a zemného plynu.

Podobné: Výhľad pre investovanie do akcií na rok 2023

6) Vanguard 500 Index Fund Admiral Shares

Fond 500 Index Fund Admiral Shares je jedným z najobľúbenejších investičných nástrojov spoločnosti Vanguard. Ide o fond, ktorý sleduje výkonnosť benchmarkového indexu S&P 500. Konkrétne poskytuje svojim investorom expozíciu voči 500 najväčším americkým spoločnostiam, ktoré tvoria 75% hodnoty amerického akciového trhu.

Okrem toho, že investorom poskytuje výbornú diverzifikáciu a širokú expozíciu voči celkovému trhu, sú fondy spoločnosti Vanguard naozaj lacné. Vanguard je hrdý na to, že ponúka jedny z najnižších poplatkov v globálnom odvetví fondov. Pomer nákladov tohto fondu je v súčasnosti na úrovni 0,04%.

5) Invesco Gold and Prescious Minerals Fund

Investičná správcovská spoločnosť Invesco, so sídlom v americkej Atlante si dala za cieľ zjednodušiť investovanie. Štvorhviezdičkový fond Gold and Prescious Minerals investuje do popredných ťažobných spoločností, ktoré poskytujú expozíciu voči zlatu a iným drahým kovom.

V súčasnosti spravuje aktíva vo výške 1,77 miliardy amerických dolárov, no v dôsledku volatility na trhu klesol tento rok 14%. Za posledných 5 rokov však vzrástol o 44%. Výška poplatku za investovanie do tohto fondu dosahuje 0,58% a investorom vypláca aj ročnú dividendu.

4) JPMorgan Europe Dynamic Fund

Fond Europe Dynamic od poprednej komerčnej banky JPMorgan Chase drží celkovo 68 akcií. Tento fond investuje do širokého spektra veľkých aj malých spoločností, ktoré sa primárne nachádzajú v západnej Európe, no niektoré z nich sídlia aj v krajinách východnej Európy. Veľkú časť jeho portfólia tvoria popredné európske spoločnosti s dobrými historickými výkonmi, ako je napríklad Nestlé, Nova Nordisk alebo BP.

V roku 2022 síce fond poklesol o 15%, no od finančnej krízy v roku 2009 získal skvelých 136% a od svojho založenia v roku 1995 zažil silný rast. Poplatky za správu nákladov sú síce o niečo vyššie ako u vyššie spomenutých fondov, na hodnote 1,26%, ale stále primerané vzhľadom na typ fondu. Tento fond si však vyžaduje minimálnu investíciu vo výške 1 000 amerických dolárov. Je potrebné však myslieť na to, že vzhľadom na vojnu na Ukrajine sú európske fondy o niečo volatilnejšie ako zahraničné.

3) T. Rowe Price Emerging Markets Stock Fund

Ďalším podielovým fondom na zozname je T. Rowe Price Emerging Markets Stock Fund, ktorý bol založený v roku 1995. Ide o fond, ktorý sa snaží investorom poskytnúť expozíciu voči spoločnostiam na rozvojových trhoch, predovšetkým v Číne (33%), Brazílii (8%) a Južnej Kórei (13%). Poplatok za správu tohto fondu dosahuje 1,21% a jeho portfólio tvoria spoločnosti ako Taiwan Semidonductor, Samsung alebo Alibaba.

Od svojho založenia pred viac ako 25 rokmi fond vzrástol o viac ako 70%, hoci tento rok v dôsledku neustálej volatility klesol o 25%. Aj keď je tento fond výrazne orientovaný na Áziu, poskytuje investorom expozíciu aj voči Južnej Amerike, a to najmä Brazílii. Minimálna výška investície opäť dosahuje 1 000 amerických dolárov.

2) Gotham Large Value Fund

Fond Gotham Large Value drží dlhé pozície vo vedúcich, osvedčených spoločnostiach tvoriacich index S&P 500. Podiely tohto fondu sú obmedzené podľa trhovej kapitalizácie, pričom fond podľa tohto kritéria tvoria akcie 500-700 najväčších amerických spoločností. Fond je od svojho založenia v roku 2015 veľmi výkonný a za posledných 7 rokov poskytol investorom takmer 50% návratnosť. Dokonca aj v roku sa tomuto podielovému fondu darilo lepšie ako celkovému trhu, nakoľko v roku 2022 poklesol len o 13%.

Fond Gotham Large Value sa však zameriava iba na jednotlivcov s vysokou hodnotou čistého majetku, nakoľko zvyčajne požaduje minimálnu investíciu v hodnote 100 000 amerických dolárov. Pre ľudí, ktorí na to majú prostriedky, však predstavuje solídny podielový fond, ktorý sa dlhodobo zameriava na hodnotové investovanie a má skúsenosti s porážaním širšieho akciového trhu. Fond je veľmi dobre diverzifikovaný a poskytuje investorom prístup k akciám z rôznych sektorov.

Podobné: Aké akcie sa oplatí kúpiť v roku 2023?

1) Vanguard Information Technology Fund

Pokiaľ ide o rast, technologické akcie budú v tomto smere viesť ešte dlho. A podielový fond, ktorý sa zameriava iba na akcie technologických spoločností, môže byť pre investorov skvelým spôsobom ako získať expozíciu v tomto sektore a zároveň diverzifikovať svoje portfólio a ponúknuť veľkú mieru bezpečnosti. Vanguard Information Technology Fund je skvelou voľbou pre investorov hľadajúcich prístup k popredným, vysoko rastúcim technologickým akciám.

Technologický sektor tento rok poklesol, čo spôsobilo, že VITAX odpísal 27%. Fond však za posledných 5 rokov vzrástol dohromady o 101%. Rovnako ako všetky ostatné podielové fondy spoločnosti Vanguard, aj tento fond si účtuje minimálne poplatky vo výške 0,1%. Okrem toho fond vypláca štvrťročnú dividendu. Celkovo drží 379 akcií veľkých aj malých technologických spoločností a nemá žiadnu minimálnu investičnú požiadavku.

V prípade, že by ste aj vy mali záujem vybrať si ten najvhodnejší podielový fond – určený práve pre vás, neváhajte sa obrátiť na našich investičných expertov.

zdroj: www.msn.com, www.investorplace.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.