Prehľad trhov za 3. kvartál

HABERL
13. októbra 2020

Čo sa dialo na trhoch počas tretieho kvartálu? Ktoré indexy klesy, a ktoré naopak vzrástli? Všetko toto sa dozviete v našom prehľade trhov za 3. kvartál. Pozorne čítajte!

3Q

Dow Jones Industrial, S&P 500, DAX 30

Hlavné indexy skončili tretí štvrťrok v zelenom. Dow Jones Industrial zarobil do konca septembra 7,46%S&P 500 8,2% a nemecký DAX 30 3,07%. S&P dokázal zaznamenať historické maximum. Ďalšie dva spomenuté indexy nedokázali dosiahnuť rovnaký výsledok, hoci obchodovali vysoko nad svojimi 200 kĺzavými priemermi.

Napriek zlým údajom HDP za 2. štvrťrok, trhy v júli pokračovali v raste, čomu pomohli aj lepšie ako očakávané Non-farm payroll údaje. Podľa správy ministerstva práce v auguste pribudlo 1 371 milióna nových pracovných miest v porovnaní s očakávanými 1 350 miliónov. Miera nezamestnanosti tiež klesla na 8,4% oproti očakávanému 9,8%, čo bol prvý údaj od marca pod 10%.

Dow Jones Industrial

K oživeniu trhu prispeli aj nízke úrokové sadzby v rozmedzí 0 – 0,25% a taktiež nádej, že čoskoro bude oznámený druhý stimulačný balík, ktorý pomôže hospodárskemu rastu. Chuť investorov riskovať poslala trhy na historické maximá alebo na úroveň pred vypuknutím pandémie, po ktorej nasledoval v septembri prudký výpredaj.

Index S&P 500 klesol o 10,5% zo septembrového maxima a následne uzavrel mesiac s 6,7% stratou. Korekciu viedli hlavne technologické akcie, ktoré boli mimoriadne prekúpené. Odvtedy trhy vykazujú určitú pretrvávajúcu silu. Investori prejavujú zreteľnú citlivosť voči očakávanému stimulačnému balíku.

S&P 500
DAX 30

FTSE 100

Akcie Spojeného kráľovstva mali horší štvrťrok ako americké akcie. FTSE 100 stratilo 3% a od začiatku roka kleslo o 20%. Fiškálne stimuly pre Spojené kráľovstvo tiež slabnú. Novo oznámená schéma podpory práce je menej veľkorysá ako bola schéma na dovolenky. Koniec dovolenkovej schémy na konci októbra pravdepodobne povedie k zvýšeniu nezamestnanosti. V Európe sa naopak rozšírili podporné opatrenia pre pracovníkov postihnutých s Covid-19.

Nedostatočný pokrok v rokovaniach o Brexite sa prejavil na kurze libry, ktorý v septembri stratil 3% voči doláru. Predloženie zákona o vnútornom trhu vládou Spojeného kráľovstva pred parlamentom, ešte viac skomplikovalo diskusie. Cieľom tohto návrhu zákona je upraviť obchodné podmienky medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom, ktoré boli zakotvené v dohode o vystúpení z EÚ.

FTSE 100

Čo sa bude diať v 4. kvartáli?

Nasledujúce mesiace tohto roku môžu byť bohaté v udalostiach. Do januára by sme mali poznať výsledok volieb v USAči sa zabránilo Brexitu bez dohody a či americký Kongres prijal ďalšie fiškálne stimuly. Taktiež je veľmi pravdepodobné, že dostaneme dobré správy o vakcíne.

V nasledujúcich týždňoch sa oplatí sledovať technologické a finančné akcie, pretože firmy uverejňujú správy o príjmoch za 3. štvrťrok. Výsledky odzrkadlia, ako pandémia Covid-19 ovplyvnila trhy a aké sú vyhliadky na nasledujúce mesiace. Spoločnosť Apple prichádza 13. októbra s novým iPhonom, ktorý by určite mohol byť zaujímavý pre investorov.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.