Prekvitajúci indický akciový trh

HABERL
12. októbra 2023

Indický akciový trh prekvitá, k čomu mu pomáhajú prílevy miliárd dolárov z medzinárodných fondov a rýchlo rastúca „armáda“ malých investorov.

Index MSCI India si tento rok pripísal viac ako 7 %, k čomu ho vytiahla rally akcií bánk a automobiliek. Index MSCI China stratil takmer 11 % svojej hodnoty, zatiaľ čo širší index rozvíjajúcich sa trhov klesol o 2 %.

Zahraniční investori vložili do indických akciových fondov 8,3 miliardy dolárov

Zahraniční investori vložili od januára do augusta do indických akciových fondov 8,3 miliardy dolárov, čo je podľa poskytovateľa údajov EPFR najvyššia zaznamenaná suma za toto obdobie.

„Investori znížili svoju expozíciu v čínskych akciách, a namiesto toho rotovali do Indie. Záujem zahraničných investorov o Indiu bol dosť dominantný pri riadení trhu,“ povedala Prerna Garg , akciová strategička HSBC.

Indický akciový trh prekonal čínske akcie

Indický akciový trh prekonal čínske akcie za posledné tri roky, čiastočne v dôsledku prísneho úsilia Číny bojovať proti Covid-19, čo spôsobilo ekonomickú bolesť, z ktorej sa krajina ešte úplne nezotavila. Až do tohto roku však boli zahraničné investície do indických akcií nejednotné. Zahraniční inštitucionálni investori minulý rok znížili svoju expozíciu na trhu o približne 17 miliárd USD, podľa údajov zostavených spoločnosťou Goldman Sachs. Do konca septembra tohto roku boli čistými nákupcami akcií za viac ako 15 miliárd dolárov.

Niektorí investori si myslia, že ceny akcií v Indii tento rok vzrástli príliš rýchlo. Akcie v indexe MSCI India sa na konci augusta obchodovali pri forwardovom pomere P/E (cena/zisk) okolo 20 v porovnaní s pomerom pod 10 pre akcie v indexe MSCI China a okolo 12 pre širší index rozvíjajúcich sa trhov. To naznačuje, že indické akcie sú drahé.

Rast by mal pokračovať

Investori a analytici si však myslia, že prosperujúca indická ekonomika bude naďalej ťahať akcie vyššie, aj keď s občasným výkyvom.

Ekonomika krajiny v poslednom fiškálnom roku, ktorý sa skončil 31. marca, vzrástla anualizovane o 7,2 %, čím sa stala jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých ekonomík na svete. Svetová banka nedávno predpokladala, že v aktuálnom fiškálnom roku vzrastie o 6,3 %. Hospodársky rast Číny sa v roku 2024 spomalí na 4,4 %, uviedla Svetová banka.

Zameranie sa na ekonomiku znamená, že investori uprednostňujú spoločnosti s jasným domácim uhlom pohľadu, najmä tie, ktoré pravdepodobne profitujú z rastúcej spotreby. Akcie indickej automobilky Tata Motors sú v tomto roku o 60 % vyššie, zatiaľ čo v prípade motocyklovej spoločnosti Bajaj Auto vyskočili o 39 %.

Potenciál pre Indiu

Prelomový rast Číny za posledné dve desaťročia by mal investorom poskytnúť pocit potenciálu pre Indiu, povedal Shekhar Sambhshivan, manažér akciového portfólia spoločnosti Invesco. Podľa odhadov Medzinárodného menového fondu je hrubý domáci produkt Indie na obyvateľa okolo 2 600 USD, čo je približne rovnaká úroveň, akú mala Čína v roku 2007. Čínsky HDP na obyvateľa je teraz okolo 13 700 USD.

Indické akcie tvoria približne 14 % indexu MSCI Emerging Markets, no zahraniční investori si podľa údajov zostavených spoločnosťou Pictet Asset Management za posledné dva roky neustále držia menej ako túto úroveň.

Domáca mena je stabilnejšia

Indická rupia sa tento rok ukázala stabilnejšia voči americkému doláru ako mnohé iné ázijské meny, ktoré boli tvrdo zasiahnuté rastom výnosov štátnych dlhopisov a očakávaniami, že Federálny rezervný systém bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Čiastočne je to preto, že minulý rok sa rupii darilo tak zle, keď stratila viac ako 10 % svojej hodnoty voči doláru, no na podporu meny podľa Nomury vstúpila aj centrálna banka krajiny.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.