Rebríčku finančných centier kraľuje naďalej Londýn

HABERL
6. novembra 2017

Obavy z toho, že brexit uškodí Londýnu a jeho príťažlivosti pre investorov, by mohol definitívne vyvrátiť aj aktuálny Rebríček svetových finančných centier. …

Obavy z toho, že brexit uškodí Londýnu a jeho príťažlivosti pre investorov, by mohol definitívne vyvrátiť aj aktuálny Rebríček svetových finančných centier. Ten potvrdil, že britská metropola je naďalej mestom, ktoré finančníkom ponúka najlepšie podmienky bez ohľadu na to, že onedlho už zrejme nebude patriť medzi metropoly EÚ.

Spoločnosti Z/YEN Partners a China Development Institute sa opäť odhodlali osloviť elitu medzi investormi a zistiť, ktoré svetové finančné centrá vnímajú ako najlepšie. Na základe ich odpovedí vypracovali aktuálny Index globálnych finančných centier,ktorý nepriniesol takmer žiadne prekvapenia. To, že Londýn ostal na čele napriek brexitu a ešte aj zvýšil svoj náskok v rebríčku, však určite mnohí nečakali.

Obhajoba prvenstva napriek okolnostiam

Referendum o vystúpení Britov z EÚ, prepad libry či problémy s infláciou, to je len zlomkom toho, s čím Londýn ešte donedávna zápasil. Vzhľadom na tieto okolnosti sa ekonómovia báli, že to britskú metropolu ako finančné centrum poznačí, no opak je pravdou. Tá si svoju vedúcu pozíciu nielen udržala, ale ešte aj zvýšila náskok pred druhým New Yorkom.

New York je už stabilne na druhom mieste

Kedysi mesto s najvyšším indexom tohto typu už pravidelne obsadzuje druhú priečku. To sa zopakovalo aj pri zostavovaní tohtoročného rebríčka, v ktorom si New York udržal striebornú pozíciu, no jeho index sa zhoršil o 24 bodov. Pre porovnanie, Londýn stratil len 2 body, čo je jasným dôkazom, prečo mu finančné centrum USA nemohlo uchmatnúť obhájené prvenstvo.

Päťku najlepších uzatvárajú ázijské tigre

V zozname najlepších finančných centier nemôžu chýbať ani ázijské mestá, ktorých je v prvej desiatke až päť. Tri z nich sa dostali do prvej päťky, pričom práve Hongkong a Singapur sú už tradičnými konkurentmi Londýna a New Yorku. No ani tento rok nestačili na anglo-saských lídrov, ktorí už roky panujú globálnemu svetu finančníctva, a udržali sa za nimi len v závese.

Rebríček najlepších svetových finančných centier:

1.Londýn6.Šanghaj
2.New York7.Toronto
3.Hongkong8.Sydney
4.Singapur9. Zürich
5.Tokyo10.Peking

Ďalšie zaujímavosti vyplývajúce z tohtoročného rebríčka:

– Londýn obhájil prvenstvo so 780 bodmi, o 2 menej ako v predošlom rebríčku

– po Londýne skončil najvyššie z európskych centier Zürich, na 9.mieste

– najväčší skok v rebríčku spravil Frankfurt, dostal sa z 23. na 11.miesto

– výrazný posun zaznamenal aj čínsky Šanghaj, postúpil o 7 pozícií vpred

– Praha zvýšila index a predbehla metropoly ako Moskva, Madrid a Rím

Aktuálne poradie najlepších finančných centier sveta je jasné, takže obchodníci môžu hľadať svoje nové sídla aj podľa tohto rebríčka. Bohužiaľ, jeho tvorcovia opäť zabudli na Bratislavu, ktorú tak nemôžeme porovnať ani s jedným z 92 centier vrátane vedúceho Londýna, ktorý si udržal prvenstvo aj napriek brexitu.

Zdroje : businessinsider.com, bloomberg.com, gib.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.