Saudská Arábia súhlasí so širším dohľadom

HABERL
28. septembra 2023

Tento krok prichádza uprostred rozhovorov s Washingtonom o zriadení operácie obohacovania uránu ako súčasti možnej normalizačnej dohody s Izraelom.

Saudská Arábia v pondelok (25.09.2023) oznámila, že súhlasí s oveľa väčším dohľadom nad svojimi jadrovými aktivitami, čo je krok, ktorý by mohol pomôcť pokročiť v rokovaniach s USA o začatí operácie obohacovania uránu v kráľovstve ako súčasť možnej, Washingtonom podporovanej, normalizačnej dohody medzi Rijádom a Izraelom.

Rijád zruší svoju základnú dohodu

Na výročnej generálnej konferencii agentúry OSN pre atómovú energiu saudský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán povedal, že Rijád zruší svoju základnú dohodu o dohľade s agentúrou a zavedie dohodu o komplexných zárukách, ktorá inšpektorom dáva oveľa širšie právomoci na kontrolu jadrových aktivít.

Abdulaziz povedal, že kráľovstvo je v procese vytvárania dohody o zárukách, ktorá by sa riadila „najlepšími medzinárodnými postupmi a skúsenosťami“.

Krok Saudskej Arábie by dal medzinárodnému spoločenstvu oveľa väčšiu istotu, že akékoľvek jadrové zariadenie, ktoré Rijád otvorí, bude prevádzkovať čisto mierový program a nebude sa snažiť vyrobiť jadrové palivo pre bombu.

Komplexná trojstranná dohoda

Minulý týždeň The Wall Street Journal informoval, že izraelskí predstavitelia spolupracujú s Bidenovou administratívou na návrhu zriadiť operáciu na obohacovanie uránu v Saudskej Arábii pod vedením USA ako súčasť komplexnej trojstrannej dohody o nadviazaní oficiálnych diplomatických vzťahov medzi dve krajiny Blízkeho východu, podľa amerických a izraelských predstaviteľov.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu už roky nalieha na Saudskú Arábiu, aby aktualizovala svoju dohodu o dohľade, keďže kráľovstvo je čoraz otvorenejšie, pokiaľ ide o civilný jadrový program.

V roku 2009 Saudská Arábia implementovala protokol o malých množstvách, dohodu zo 70. rokov 20. storočia, ktorú agentúra používa s krajinami bez aktívnych jadrových programov. Podľa protokolu nebola Saudská Arábia povinná povoliť inšpekcie MAAE a bola oslobodená od množstva požiadaviek na podávanie správ o jej jadrových aktivitách.

Protokol je automaticky zrušený, keď krajina vloží jadrový materiál do zariadenia, čo je krok, ktorý Saudi ešte neurobili.

Ďalšia dohoda o dohľade

Prechodom na komplexnú dohodu o zárukách by sa Saudská Arábia zaviazala prijať záruky MAAE na všetok jadrový materiál v rámci civilného programu na svojom území.

To znamená, že inšpektori budú môcť vo veľkej miere monitorovať saudské jadrové zariadenia.

Saudskej Arábii by to tiež mohlo vydláždiť cestu k prijatiu ďalšej dohody o dohľade – Dodatkového protokolu –, ktorá umožňuje MAAE kontrolovať nejadrové zariadenia, aby sa zabezpečilo, že žiadny jadrový materiál nebude odklonený pre program nezákonných zbraní.

Saudská Arábia neprevádzkuje jadrový reaktor

Saudská Arábia už roky presadzuje svoje vlastné civilné obohacovanie uránu, hoci neprevádzkuje jadrový reaktor. Saudskoarabskí lídri tiež varovali, že ak regionálny rival Irán vyvinie jadrovú zbraň, bude sa o to tiež snažiť.

USA a Saudská Arábia rokujú o obrysoch dohody pre Saudskú Arábiu o uznaní Izraela výmenou za pomoc kráľovstvu pri rozvoji civilného jadrového programu s obohacovaním uránu na saudskej pôde, okrem iných ústupkov. Očakáva sa, že ďalšie aspekty rozvíjajúcej sa dohody budú zahŕňať ústupky pre Palestínčanov a bezpečnostné záruky USA.

Denník v roku 2020 informoval, že Saudská Arábia s čínskou pomocou postavila zariadenie na extrakciu uránového žltého koláča z uránovej rudy. V auguste Journal tiež informoval, že Saudská Arábia zvažuje čínsku ponuku postaviť jadrovú elektráreň v kráľovstve.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.