Svet uvažuje o druhej Trumpovej administratíve

HABERL
30. augusta 2023

Do amerických prezidentských volieb zostáva viac ako rok, no spojenci a protivníci na celom svete už začali uvažovať, a dokonca plánujú, návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu.

Pre mnohé zahraničné hlavné mestá je možnosť druhej Trumpovej administratívy zdrojom obáv. Spojenci od Paríža po Tokio považujú Trumpa za nestáleho vodcu s malým záujmom o pestovanie dlhodobých väzieb v boji proti ruskej a čínskej expanzii.

Iní, vrátane Pekingu a Moskvy, vidia podľa analytikov potenciálne výhody od Trumpa, ktorého považujú za transakčného lídra, ktorý by mohol byť ochotný uzatvárať dohody na zmiernenie napätia na horúcich miestach, akými sú Ukrajina a Taiwan. Nacionalistickí a populistickí politici tiež vyjadrujú podporu Trumpovým ambíciám .

Pravdepodobnosť globálnej obchodnej vojny

Medzi najrozšírenejšie obavy patrí, že Trump rozpúta globálnu obchodnú vojnu. Kandidát pohrozil zavedením nových ciel na všetok tovar dovážaný do USA – pričom zasiahne priateľov aj nepriateľov, čo je krok, ktorý v čase vojny riskuje zasiatie rozporov v transatlantických vzťahoch.

Trump tiež pohrozil vystúpením USA zo Severoatlantickej aliancie, čo je krok, ktorý jeho bývalý poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton nedávno označil za takmer istotu, ak bude znovu zvolený.

Niektoré vlády sa chystajú zablokovať vojenskú pomoc Ukrajine, aby tam posilnili bezpečnosť pre prípad, že by novozvolený Trump obmedzil podporu USA. Členovia Skupiny siedmich bohatých krajín sa snažia dosiahnuť bilaterálne dohody s Kyjevom o poskytnutí zbraní, ktoré spĺňajú štandardy NATO.

Keďže Rusko sa chystá na dlhý boj na Ukrajine , Kremeľ čaká na Bidenovu administratívu v nádeji, že Trump, ak bude zvolený, ustúpi od pomoci Kyjevu. Americká podpora Taiwanu by podľa analytikov mohla pod Trumpom zakolísať, ak by Peking upustil od obchodu.

Bidenova administratíva pracovala na upevnení spojencov v Ázii, prehĺbila vojenskú spoluprácu a pomohla napraviť vzťahy medzi Japonskom a Južnou Kóreou. A Washington poslal Ukrajine miliardy dolárov v zbraniach a humanitárnej pomoci, čo Kyjevu umožnilo udržať sa na bojisku proti Rusku.

Rozširovanie zbrojnej výroby

Francúzski predstavitelia varovali európskych spojencov, že možnosť Trumpovho návratu si vyžaduje, aby kontinent výrazne rozšíril zbrojnú výrobu, od delostrelectva až po systémy protiraketovej obrany, aby mohol zásobovať Ukrajinu sám.

Východoeurópske krajiny a Francúzsko tiež tlačia na spojencov, aby prijali Ukrajinu do NATO. Výdavky na armádu na celom kontinente rastú, ale Európa má problém odstaviť sa od amerického hardvéru. Macron bol zaslepený, keď koalícia vedená Nemeckom oznámila, že plánuje minúť miliardy eur na program nákupu raketových systémov Patriot od USA, čím porazí konkurenčný systém vyvinutý Francúzskom, Talianskom a Spojeným kráľovstvom.

Nové rozsiahle clá

Trump prisľúbil, že zavedie rozsiahle nové clá, pričom v nedávnom rozhovore uviedol, že nastaví automatické clo vo výške 10 % na všetok zahraničný dovoz do USA.

Ekonómovia rýchlo varovali, že Trumpov návrh by mohol rozpútať globálnu obchodnú vojnu a zvýšiť ceny pre amerických spotrebiteľov. Biely dom odsúdil Trumpove komentáre a uviedol, že Biden je ostro proti plánu.

Nemecko, európska ekonomická veľmoc, sa zameriava na vytváranie komunikačných kanálov v snahe vyhnúť sa zážitku z roku 2016, keď Trumpovo zvolenie prekvapilo svetových lídrov. Vláda Angely Merkelovej, ktorá bola v tom čase kancelárkou, sa snažila získať prístup do Bieleho domu, keď Washington na Nemecko a ďalšie krajiny v Európe zameral príval ciel. Vzťahy medzi Trumpom a Merkelovou sa rýchlo vyhrotili.

Niektoré vlády vítajú možnosť Trumpovho návratu

Maďarský premiér Viktor Orbán , ktorý udržiava priateľský vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a je proti západným dodávkam zbraní na Ukrajinu, pri mnohých príležitostiach povedal, že dúfa, že Trump vyhrá ďalšie voľby, aj keď Trumpove právne problémy narástli.

Pre Čínu bol Trump vodcom, ktorý podnietil obchodné napätie s USA, zatiaľ čo Bidenovo predsedníctvo ponúkalo vyhliadky na návrat do predchádzajúcej éry vzťahov, keď mnohí americkí tvorcovia politiky podporovali voľný obchod vo viere, že to liberalizuje Čínu. Biden však zachoval veľa z tvrdej politiky svojho predchodcu voči Pekingu. Tarify zostali v platnosti. Obmedzenia pre čínske technologické spoločnosti sa rozšírili, vrátane minuloročného zákazu USA na predaj pokročilých polovodičov a zariadení na výrobu čipov do Číny.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.