Svetový trh s nehnuteľnosťami ohrozuje prasknutie realitnej bubliny

HABERL
22. marca 2020

Extrémne rýchle zdražovanie nehnuteľností „trápi“ globálny realitný trh už niekoľko rokov. Ceny realít sa dokonca vo viacerých štátoch vyšplhali na niekoľkoročné maximá. Úmerne s tým sa nafúkla aj realitná bublina. Niektorí analytici už začali upozorňovať na jej možné prasknutie. Nafukovanie bubliny na realitnom trhu si história pamätá už niekoľkokrát. Párkrát to vyústilo až do jej […]

Svetový trh s nehnuteľnosťami ohrozuje prasknutie realitnej bubliny

Extrémne rýchle zdražovanie nehnuteľností „trápi“ globálny realitný trh už niekoľko rokov. Ceny realít sa dokonca vo viacerých štátoch vyšplhali na niekoľkoročné maximá. Úmerne s tým sa nafúkla aj realitná bublina. Niektorí analytici už začali upozorňovať na jej možné prasknutie.

Nafukovanie bubliny na realitnom trhu si história pamätá už niekoľkokrát. Párkrát to vyústilo až do jej prasknutia, čo malo citeľné dopady na ekonomiku, finančné trhy aj samotný realitný trh. Podobná situácia hrozí aj v najbližších týždňoch alebo mesiacoch. Alarmujúcich signálov varujúcich pred pádom totiž pribúda a podľa niektorých predpovedí je spľasnutie bubliny na spadnutie.

Ceny realít dosiahli svoje historické maximá

O nafukovaní realitnej bubliny a jej očakávanom spľasnutí sa začalo opäť hovoriť vo veľkom po prekonaní predkrízových úrovní cien nehnuteľností. K tomu došlo v dôsledku dlhodobého zdražovania už pred pár rokmi. Ceny nehnuteľností však rástli naďalej aj po prekonaní týchto úrovní a v posledných kvartáloch postupne stanovovali nové a nové historické maximá. Práve tie zvyšujú riziká prasknutia bubliny, ktoré porastú s každým ďalším nárastom cien realít.

Reality sú o 58 % drahšie ako pred krízou

Akékoľvek ďalšie zdražovanie realít len prehĺbi už teraz priepastné rozdiely medzi cenami z čias pred krízou v roku 2008 a tými súčasnými. Podľa posledných zverejnených výsledkov Indexu svetových cien nehnuteľností tento rozdiel dosahoval až 58 %. Nehnuteľnosti sa tak vo svete predávali priemerne o vyše polovicu drahšie ako pred 10 až 12 rokmi. V krajinách s najvyššou mierou rastu sa však tempo zdražovania vyšplhalo na úrovne niekoľkonásobne vyššie ako svetový priemer.

Ako rástli ceny vo vybraných štátoch od krízy:

Hongkong

+ 148 %

Kanada

+   81 %

Austrália

+   60 %

USA

+   58 %

Svet

+   58 %

*Zdroj: www.knightfrank.co.uk

Najbližšie k spľasnutiu bubliny majú mať Nóri

Žiadna z uvedených krajín nemá podľa väčšiny predpovedí bližšie k prasknutiu bubliny ako Nórsko. Rýchle tempo rastu cien totiž nie je jediným meradlom zvyšujúcim riziko prudkého prepadu. Do hry vstupujú aj ďalšie faktory smerodajné pre vytváranie pomyselných rebríčkov hodnotiacich poradie krajín s najvyšším rizikom prasknutia bubliny. Práve tie dvihli varovný prst hlavne nad Nórskom. To síce od krízy zaznamenalo nárast „iba“ o 60 %, no v porovnaní s rokom 1992 sa už jedná o rast na úrovni až 490 %.

Signály predpovedajúce prasknutie bubliny:

– rýchly a nadpriemerný rast cien nehnuteľností
– ceny bývania nie sú primerané výške príjmov
– reality zdražujú napriek stagnácii ekonomiky
– ponuka voľných realít nestíha uspokojiť dopyt
– rýchlo narastá celková zadlženosť domácností
– extra lacné hypotéky tlačia nahor objem úverov

Prasknutie bubliny sa dá iba ťažko predvídať

Identifikovanie uvedených signálov ešte nie je zárukou schopnosti predísť prasknutiu realitnej bubliny. K tomuto javu môže dôjsť aj bez pretrvávania zmieňovaných rizík. Odborníci tvrdia, že k prudkému prepadu môže prísť aj v štátoch, kde takéto signály nie sú dlhodobé. Realitné bubliny totiž patria k najťažšie predvídateľným zo všetkých bublín ekonomického rázu. O to ničivejšie môžu byť ich dopady na lokálny či celosvetový realitný trh.

Aké dôsledky môže mať prasknutie bubliny:

– rýchly prepad stavebnej produkcie
– nedostatok voľných nehnuteľností
– neschopnosť klientov splácať úvery
– straty na majetku zo strany vlastníkov
– straty peňazí investovaných do realít
– nižší ekonomický rast v štáte aj vo svete

Vyhliadky na najbližšie mesiace v snahe znižovať riziká prasknutia realitnej bubliny nie sú veľmi priaznivé. Zdražovanie má naďalej šliapať rýchlym tempom najmä v štátoch s vysokou mierou nárastu cien. Zároveň pribúda faktorov schopných prispievať k ďalšiemu nafukovaniu tejto bubliny, takže otázka, dokedy to globálny realitný trh vydrží, je právom na mieste.

Zdroje: www.knightfrank.co.uk, www.economist.com, www.globalpropertyguide.com, www.reuters.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.