Trhová hodnota softvérovej spoločnosti Microsoft prvýkrát prekonala hranicu 2 biliónov dolárov

HABERL
28. júna 2021

V dnešnom súhrne trhov sa pozrieme na Microsoft, Teslu, Amazon, Google, McDonald’s a mnoho ďalších spoločností a zmien na trhoch.

25 tyzden

USA

Hlavné americké indexy skončili v pluse. Dow Jones vzrástol o 3,44%, index S&P 500 skončil vyššie o 2,74% a Nasdaq zakončil celý týždeň so ziskom 2,35%.

Americký reťazec reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald’s chce v rámci rozširovania aktivít v Británii a Írsku otvoriť 50 nových pobočiek a prijať 20 000 zamestnancov, a to napriek negatívnym následkom pandémie COVID-19.

Najhodnotnejšie značkou sveta je Amazon, za ním nasledujú Apple a Google. Vyplýva to z rebríčka 100 najhodnotnejších značiek sveta BrandZ, ktorý zostavuje výskumná spoločnosť Kantar. Rebríček tiež ukazuje, že sa výrazne zvyšuje hodnota čínskych značiek, ktorá už prekonala hodnotu najväčších značiek z Európy.

Vláda Spojených štátov ruší zoznam zakázaných obchodných transakcií s čínskymi aplikáciami TikTok a WeChat. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Zoznam vlani v septembri vydala administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa v rámci snahy uvaliť na tieto aplikácie tvrdé reštrikcie.

Trhová hodnota softvérovej spoločnosti Microsoft v stredu prvýkrát prekonala hranicu 2 biliónov dolárov. 

Americký výrobca elektromobilov Tesla v Číne otvoril svoju prvú nabíjaciu stanicu so solárnymi panelmi a úložiskom energie. Zariadenie v tibetskom správnom stredisku Lhasa elektrickú energiu generuje zo slnečného žiarenia.

Americký minister zahraničia Antony Blinken hovorí, že plynovod Nordstream 2 je ruský geopolitický projekt, ktorý podkopáva bezpečnosť Ukrajiny. Spojené štáty podľa neho chcú zabezpečiť, aby Rusko nepoužívalo energie ako nástroj nátlaku voči európskym krajinám.

Fed nemusí ochladzovať americký trh s bývaním vyššími sadzbami, aj keď ceny domov stále rastú. Na rozdiel od začiatku veľkej recesie sú kupci domov práve teraz solventní s vynikajúcimi úvermi a silnými akciovými portfóliami.

Amazonu a Googlu hrozí v Británii vyšetrovanie kvôli možnému porušeniu pravidiel o ochrane spotrebiteľa kvôli tomu, že nedokázali uchrániť zákazníkov pred záplavou falošných recenzií.

Jadrový deflátor PCE v máji medziročne vzrástol o 3,4% v súlade s odhadmi proti predchádzajúcim 3,1%, medzimesačne vzrástol o 0,5% proti odhadu 0,6% a proti predchádzajúcim 0,7%. 

Spotrebiteľská dôvera v USA stúpla v júni na 85,5 bodov z májových 82,9 bodov, ukazujú konečné dáta Michiganskej univerzity. Rýchly odhad bol na 86,4 bodov a ekonómovia v prieskume Bloomberg čakali hodnotu ešte o desatinu vyššie.

USA graf

Európa

Hlavné Európske indexy skončili za celý týždeň v pluse. Index DAX si pripísal 1,04%, CAC 40 zakončil v pluse 0,82%, STOXX Europe 600 vzrástol o 1,23%FTSE 100 vzrástol o 1,69%.

Fitch Ratings vylepšila vyhliadky britského ratingu z negatívneho na stabilný, ratingovú známku podržala na AA-. Ekonomika a verejné financie Británie sú podľa agentúry odolnejšie voči pandemickému šoku, než Fitch doteraz predvídal.

Populácia Nemecka sa vlani prvýkrát od roku 2011 znížila, súvisí to s prudkým poklesom prisťahovalectva počas pandémie.

Prezidentka ECB Lagardeová: Nákup aktív a program výhodnejších pôžičiek bankám TLTRO kumulatívne zvýši infláciu medzi rokmi 2020 a 2023 o približne 1,2 percentuálneho bodu a reálny rast HDP o približne 1,8 percentuálneho bodu. Na zvyšovanie úrokových sadzieb v eurozóne je ešte čas, predčasné uťahovanie by predstavovalo riziko pre pokračujúce zotavovanie a vyhliadky inflácie.

EÚ začala protimonopolné konanie proti spoločnosti Google kvôli online reklame. Spoločnosť podľa Bruselu možno neférovo obmedzuje prístup k užívateľským dátam.

Dôvera európskych spotrebiteľov podľa ukazovateľa Európskej komisie vzrástla tento mesiac na -3,8 bodu, Najvyššiu úroveň od roku 2018.

Index PMI v spracovateľskom sektore Eurozóny v júni ostal na úrovni 63,1 bodov oproti odhadu 62,3 bodov,  Index PMI v službách vzrástol z 55,2 bodov na 58 bodov, v súlade s odhadom.

HDP Španielska v 1. kvartáli klesol medzikvartálne o 0,4% a medziročne o 4,2%. V predchádzajúcom kvartáli zažil medziročný pokles o 8,9% a medzikvartálne stagnoval.

Nemecko: Index podnikateľskej klímy Ifo v júni stúpol na 101,8 bodov pri odhade rastu na 100,6 bodov z májovej hodnoty 99,2 bodov.

Europa graf

Ázia

Hlavné ázijské indexy skončili taktiež v pluse. NIKKEI 225 skončil v pluse 0,35%, Shanghai Composite vzrástol o 2,34% a Hang Seng si pripísal 1,69%.

Malajzijská telekomunikačná spoločnosť Axiata Group a nórska Telenor sa dohodli na spojení svojich mobilných aktivít v Malajzii za 15,8 miliárd USD. Transakcia vytvorí najväčšieho telekomunikačného operátora v krajine podľa počtu zákazníkov.

Čínska centrálna banka hovorí, že si v poslednej dobe predvolala niektoré banky a platobné inštitúcie a vyzvala ich, aby prísnejšie zakročili proti koronavírusu a rýchlo odrezali platobné kanály pre obchodovanie s kryptomenami.

Japonské PMI v službách v júni podľa predbežných odhadov vzrástlo na 47,2 bodov z predchádzajúcich 46,5 bodov, v priemysle kleslo na 51,5 bodov z predchádzajúcich 53,0 bodov.

Azia graf

[elementor-template id=“14476″]

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.