Týždeň v skratke: Oneskorená stávka Apple na umelú inteligenciu

HABERL
14. júna 2024

Obchodníci zvyšujú pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Americká inflácia klesla v máji na 3,3 %

Americká inflácia klesla v máji na 3,3 %, čo zvýšilo očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb a prinieslo podporu akciovému trhu aj prezidentovi Joeovi Bidenovi.

Údaje, ktoré boli zverejnené v stredu (12. 06. 2024) niekoľko hodín predtým, ako predstavitelia Federálneho rezervného systému predstavili svoje plány na zníženie úrokových sadzieb tento rok, boli mierne pod očakávaniami ekonómov.

Index S&P 500 získal 0,9 % a uzavrel na rekordnej úrovni. Po rozhodnutí Fedu obchodníci na futures trhu zvýšili pravdepodobnosť zníženia sadzieb v septembri na 64 %. Tento údaj bol viac ako 80 % krátko po zverejnení inflačných údajov.

Biden označil stredajšie údaje za „vítaný pokrok v znižovaní inflácie“ a dodal, že je teraz „takmer dve tretiny od svojho vrcholu“, pričom jadrová inflácia je na najnižšej úrovni od apríla 2021.

Nárast indexu spotrebiteľských cien o 3,3 % bol v porovnaní s prieskumom agentúry Reuters, ktorý očakával, že miera zostane na 3,4 %.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa zmeny cien potravín a energií, dosiahla 3,4 %, čo je pod očakávaniami 3,5 %.

Hoci preferovaným inflačným ukazovateľom Fedu je ukazovateľ osobných výdavkov na spotrebu, údaje CPI stále ovplyvňujú prístup centrálnej banky k znižovaniu sadzieb.

Funkcionári Fedu signalizujú len jedno zníženie úrokových sadzieb pred koncom roku 2024

Funkcionári Federálneho rezervného systému USA naznačili, že tento rok očakávajú len jedno zníženie úrokových sadzieb, pričom zastávajú „jastrabí“ postoj voči inflácii a ponechávajú náklady na požičiavanie na 23-ročnom maxime.

Aktualizované prognózy zo stredy ukázali, že stredný odhad Fedu predpokladal jedno zníženie o štvrť percentuálneho bodu tento rok, čo prekvapilo obchodníkov, ktorí očakávali dve zníženia pred zverejnením správy. Centrálna banka ponechala sadzby na úrovni 5,25 až 5,5 percenta.

Nové predpovede predstavujú výraznú zmenu oproti poslednému „dot plotu“ Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) z marca, keď funkcionári signalizovali tri zníženia tento rok, a ukazujú pretrvávajúce obavy, že inflácia zostáva nad cieľom Fedu na úrovni 2 %.

Vyhliadka na len jedno zníženie pred koncom roka bude ranou pre prezidenta Joea Bidena, ktorý zameral svoju kampaň na hospodárstvo a snahu poraziť infláciu.

Jastrabí signál Fedu prišiel napriek zverejneniu údajov o indexe spotrebiteľských cien (CPI) za máj, ktoré boli chladnejšie, ako sa očakávalo, čo vyvolalo „ostrý nárast“ akciového trhu a pokles výnosov štátnych dlhopisov.

Členovia FOMC v stredu uznali, že „došlo k miernemu ďalšiemu pokroku“ smerom k ich cieľu inflácie na úrovni 2 %.

Ale štyria členovia výboru uviedli, že neočakávajú žiadne zníženia, zatiaľ čo sedem uviedlo, že očakávajú len jedno zníženie o štvrť percentuálneho bodu. Osem z 19 členov podporilo dve zníženia.

Najnovší signál funkcionárov Fedu o úrokových sadzbách prišiel spolu s novými prognózami rastu centrálnej banky, ktoré ukazujú, že ekonomika USA porastie o 2,1 % v roku 2024, čo je nezmenené oproti predchádzajúcej prognóze.

Fed teraz očakáva infláciu osobných spotrebných výdavkov (PCE) na úrovni 2,6 % tento rok, oproti odhadu 2,4 % z marca.

FOMC predpovedá, že nezamestnanosť zostane na úrovni 4 % do konca roka.

Rozhodnutie Fedu ponechať sadzby bolo na trhu široko očakávané, ale prichádza po tom, čo jeho náprotivky v eurozóne a Kanade v posledných týždňoch znížili náklady na požičiavanie.

Oneskorená stávka Apple na AI

Podporovatelia aj skeptici AI hľadali prelomový moment technológie, vývoj, ktorý by potvrdil užitočnosť veľkých jazykových modelov pre podniky alebo spotrebiteľov a konečne pridal váhu rastúcim hodnoteniam AI. Podnikové AI už boli zavedené, ale zostáva nejasné, ako technológia ovplyvní zisky. Spotrebiteľské aplikácie boli experimentálne a obmedzené.

Pre mnohých by najvhodnejším spotrebiteľským využitím bol osobný asistent zabudovaný v smartfóne. Preto bolo prirodzené, že Apple, výrobca iPhone a jeho „digitálneho asistenta“ Siri, tento týždeň oznámil svojho vlastného AI osobného asistenta.

Neskorý vstup Apple do „pretekov“ AI je dlho očakávaným zlomovým bodom. Veľký podiel spoločnosti na trhu so smartfónmi, jej lojálni zákazníci a silné prepojenie zariadení by mohli urobiť z Apple logického lídra na trhu.

Apple však dlho vnímali ako zaostávajúceho v oblasti AI. Bez dobre definovanej AI stratégie alebo verejne dostupného modelu spoločnosť najprv predbehla v trhovej hodnote konkurenčná spoločnosť Microsoft a nedávno aj výrobca čipov Nvidia. A mnoho nadšencov AI odmietlo skromné ciele Tima Cooka pre AI jednotku Apple Intelligence, argumentujúc, že konkurenti Google, Microsoft, OpenAI a Amazon sú lepšie umiestnení vďaka väčším LLM modelom.

Kritici Apple však zabúdajú, že od smrti Steva Jobsa bola silnou stránkou spoločnosti implementácia, nie inovácie. Apple nevynašiel tablet ani smartwatch, ale jeho veľká spotrebiteľská základňa a zameranie na elegantný dizajn ich uviedli do módy. Použitie menšieho modelu v Apple Intelligence pravdepodobne lepšie vyhovuje potrebám spotrebiteľov. Väčšina používateľov nepotrebuje, aby ich AI asistent písal príbehy v štýle Tisíc a jednej noci, potrebujú len, aby písal e-maily.

Či je toto skutočne prelomový moment, však závisí od samotného spustenia. Nestabilné spustenia, ako to bolo v prípade Google Bard a nedávnejších nástrojov Gemini, zabránili ich prijatiu. Nespoľahlivá integrácia AI do Bing zo strany Microsoftu nezvýšila popularitu neobľúbeného vyhľadávača. Nešikovné spustenie Apple Intelligence by mohlo ešte poškodiť silnú pozíciu Apple a v najhoršom prípade by mohlo zastaviť celkový rozvoj odvetvia.

Súkromie môže byť tiež prekážkou. Spotrebitelia sú zvyknutí obetovať súkromie za funkčnosť. Apple naznačil, že všetky údaje používateľov budú oddelené.

Bez ohľadu na to, či asistent od Apple dominuje trhu alebo nie, oznámenie jeho AI stratégie urobilo spoločnosť opäť na krátky čas najhodnotnejšou na svete. Možno tentoraz hodnota pripisovaná AI splní očakávania.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.