Týždeň v skratke: TikTok je na predaj

HABERL
15. marca 2024

Na nasledujúcom stretnutí Fedu sa bude klásť dôraz na to, či väčšina predstaviteľov bude tento rok naďalej očakávať tri zníženia alebo menej.

Inflácia v USA nepoľavuje

Rast cien v USA bol minulý mesiac o niečo silnejší, ako sa očakávalo, ale nezmenili sa očakávania, že Federálny rezervný systém začne znižovať sadzby koncom tohto roka.

Spotrebiteľské ceny sa vo februári medziročne zvýšili o 3,2 % , informovalo v utorok (12. 3. 2024)  ministerstvo práce, čo je mierny nárast oproti očakávaniam ekonómov na úrovni 3,1 %.

Druhý mesiac po sebe rastu cenovej hladiny, pravdepodobne posilní vyčkávaciu pozíciu centrálnej banky smerom k zníženiu sadzieb. Napriek tomu sa úradníci sústreďujú na to, kedy znížiť sadzby a nie na to, či ich znova zvýšiť. Inflácia výrazne klesla zo 40-ročných maxím po najrýchlejšom raste za posledné štyri desaťročia.

Zverejnenie údajov ministerstvom práce by nemalo zásadne zmeniť očakávania týkajúce sa troch znížení sadzieb v tomto roku. Investori očakávajú prvé zníženie sadzieb už v júni.

Pokiaľ budú mzdy a platy naďalej klesať, tak správa o inflácii  nemení celkový pohľad na pravdepodobné júnové zníženie sadzieb.

Americké akcie dosiahli tento rok vysoké zisky, aj keď obchodovanie bolo nepredvídateľné, keďže investori špekulovali o tom, ako presne by Fed mohol znížiť sadzby. Akcie po správe vzrástli, čo je znakom toho, že investori si tiež myslia, že júnové zníženie sadzieb nebolo „zmetené“ zo stola.

Napriek tomu správa neuľahčila nadchádzajúce rokovania Fedu. Jadrové ceny, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie v snahe lepšie sledovať základný trend inflácie, vzrástli viac, ako sa očakávalo.

Keď sa budúci týždeň (20. 3. 2024)  stretnú predstavitelia Fedu, kľúčovou pozornosťou bude, či väčšina úradníkov bude tento rok naďalej očakávať tri škrty sadzieb, alebo len dva. Fed od júla minulého roka drží svoju referenčnú krátkodobú úrokovú sadzbu okolo 5,3 %, čo je 23-ročné maximum.

Aj keď projekcie nie sú výsledkom rokovaní výborov, často nadobúdajú dôležitosť pri formovaní očakávaní verejnosti počas období, keď Fed nemení sadzby alebo výrazne nemení svoje politické vyhlásenie, ako sa to pravdepodobne stane budúci týždeň.

Cieľ Fedu dosiahnuť 2 % infláciu nie je založený na správe ministerstva práce zverejnenej v utorok, ktorá je známa ako index spotrebiteľských cien alebo CPI. Namiesto toho sa cieľ Fedu meria na základe samostatného meradla, ktoré udržiava ministerstvo obchodu. Toto meranie je známe ako cenový index výdavkov na osobnú spotrebu alebo PCE. V januári to bolo o 2,4 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Powell a ďalší predstavitelia naznačili, že centrálna banka pravdepodobne nebude ďalej zvyšovať úrokové sadzby v reakcii na mierne sklamanie ohľadom posledného údaju inflácie.

JPMorgan sa môže stať „Nvidiou v bankovom sektore“

Keďže zavádzanie generatívnej AI v podnikaní neustále rastie, bankový sektor je najnovším odvetvím, ktoré prijalo túto technológiu s cieľom zvýšiť produktivitu a zefektívniť operácie.

Banka JPMorgan je vnímaná ako „najlepšia vo svojej triede“ a má potenciál stať sa „Nvidiou v bankovom sektore“. Viac ako ktorákoľvek iná banka má JPMorgan potrebné zdroje, kúpnu silu, údaje, procesy a personál na úspešnú implementáciu a využitie AI v rámci svojho podnikania. Obrovské množstvo údajov, ktorými JPMorgan disponuje „je palivom pre AI“, ktoré môže banka využiť na získanie cenného prehľadu o svojich operáciách.

Ak jednoducho splnia svoje ciele, pravdepodobne budú mať jedny z najlepších medziročných výsledkov zo všetkých veľkých bánk.

Mnuchin chce kúpiť TikTok

Keď Snemovňa reprezentantov v USA v stredu (13. 3. 2024) drvivou väčšinou hlasovala za prinútenie ByteDance predať TikTok alebo čeliť zákazu, vyvolala očividnú otázku. Kto by to kúpil?

Zoznam potenciálnych „nápadníkov“ je oveľa kratší ako v roku 2020, keď sa vtedajší prezident Donald Trump snažil prinútiť ByteDance predať TikTok americkej spoločnosti.

Jedným prekvapivým nápadníkom je bývalý minister financií Steven Mnuchin, ktorý povedal, že zostavuje skupinu investorov na predloženie ponuky, nepovedal však, kto ďalší by mohol byť zaradený do skupiny.

Keď sa naposledy hovorilo o predaji TikTok, primárnymi kandidátmi na kúpu boli Oracle a Microsoft. Tentokrát to vyzerá, že nájsť kupca bude ťažšie.

Po prvé, TikTok je oveľa väčší  – The Information oznámil, že spoločnosť mala v roku 2023 príjmy okolo 20 miliárd USD, s potenciálom 30 miliárd USD v roku 2024. To by bola asi šestina veľkosti príjmov spoločnosti Meta. Ak by ste použili podobné ocenenie, znamenalo by to, že TikTok by mal hodnotu viac ako 200 miliárd dolárov.

Zoznam fúzií a akvizícií tejto veľkosti je obmedzený. Ďalším problémom je, že protimonopolné prostredie sa za Bidenovej vlády sprísnilo. Niektorí z najzreteľnejších potenciálnych kupcov, ako napríklad Alphabet, Amazon a Microsoft, by nepochybne čelili intenzívnej kontrole zo strany regulačných orgánov.

Jedným z kľúčov k akejkoľvek transakcii je prístup k základným algoritmom spoločnosti – táto technológia je riadená spoločnosťou ByteDance a používa sa na iných produktoch.

 

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER 

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.