Týždeň v skratke: Nvidia sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete

HABERL
21. júna 2024

Centrálna banka varuje pred fiškálnymi výzvami vrátane starnúceho obyvateľstva, zvýšených výdavkov na obranu a klimatických zmien.

ECB vyzýva krajiny eurozóny, aby znížili vysoké úrovne dlhu

Krajiny eurozóny čelia „významným fiškálnym záťažiam“ vyplývajúcim zo starnúceho obyvateľstva, zvýšených výdavkov na obranu a klimatických zmien, čo podľa Európskej centrálnej banky (ECB) ešte viac naliehavo vyžaduje zníženie ich vysokých úrovní dlhu.

Úradníci centrálnej banky odhadujú, že krajiny eurozóny musia znížiť svoje rozpočtové deficity v priemere o 5 percentuálnych bodov HDP, čo by vyžadovalo úspory alebo dodatočné príjmy vo výške 720 miliárd EUR pri súčasných úrovniach výkonu.

Hodnotenie rozpočtových výziev, ktorým čelí 20 členov menovej únie, prišlo v čase, keď Európska komisia napomenula Francúzsko a ďalších šesť krajín za porušenie fiškálnych pravidiel EÚ, čo zvyšuje obavy investorov o udržateľnosť verejných financií.

Úrovne dlhu krajín eurozóny sú pod drobnohľadom po tom, čo prudko stúpli v dôsledku vyšších vládnych výdavkov zameraných na ochranu domácností a podnikov pred pandémiou koronavírusu a energetickou krízou vyvolanou inváziou Ruska na Ukrajinu.

Obavy investorov ešte zhoršilo vyhlásenie predčasných volieb vo Francúzsku, kde v prieskumoch verejnej mienky vedú krajne pravicový Národný front a nová ľavicová aliancia. Tieto strany sľubujú rozsiahle výdavky, čo hrozí konfliktom s dlhovými investormi aj Bruselom.

ECB uviedla, že tlak na verejné financie v bloku sa v nasledujúcich rokoch len zvýši. Odhaduje, že na zvládnutie rastúcich požiadaviek starnúceho obyvateľstva, klimatických zmien a vyšších výdavkov na obranu do roku 2070 budú krajiny potrebovať dodatočné fiškálne úsilie v hodnote 3 percent HDP, počnúc týmto rokom.

Toto by sa malo pridať k potrebe znížiť úrovne dlhu späť na limit EÚ 60 % HDP do roku 2070, čo podľa ECB samotné by si vyžiadalo, aby krajiny „okamžite a trvale“ ušetrili v priemere ďalšie 2 % HDP.

Existuje široká rozdielnosť v rozsahu fiškálneho úsilia, ktoré ECB odhaduje, že krajiny budú musieť vynaložiť, aby dosiahli cieľ do roku 2070. Napríklad Slovensko bude potrebovať úspory vo výške 10 % HDP a Španielsko 8 %, zatiaľ čo Estónsko, Chorvátsko, Grécko a Cyprus budú musieť ušetriť menej ako 2 % HDP.

ECB varovala, že náklady na riešenie klimatických zmien by mohli byť oveľa väčšie, ak sa globálne otepľovanie neobmedzí na 1,5 °C nad predindustriálnymi úrovňami. Avšak uviedla, že by mohli byť aj pozitívne vedľajšie účinky vyšších výdavkov, štrukturálnych reforiem, digitalizácie a globalizácie, ktoré jej modely nezohľadňujú.

„Nie je priestor na uspokojenie, pretože čím dlhšie sa úprava odkladá, tým väčšie budú konečné náklady na úpravu,“ varovala ECB.

Nvidia predbehla Apple a Microsoft a stala sa najhodnotnejšou spoločnosťou na svete

Nvidia predbehla Microsoft a Apple po mesiacoch explozívneho rastu akcií poháňaného dopytom po jej čipoch a investičnou horúčkou okolo umelej inteligencie.

Akcie spoločnosti v utorok (18. 06. 2024) vzrástli o 3,5 % na 135,58 dolára, čím jej trhová kapitalizácia dosiahla 3,34 bilióna dolárov a prekonala dva technologické giganty, ktoré dlhodobo súťažili o prvé miesto na amerických akciových trhoch.

Nvidia bola hlavným „príjemcom“ boomu dopytu po čipoch, ktoré môžu trénovať a spúšťať výkonné generatívne AI modely ako OpenAI’s ChatGPT. Za menej ako dva roky sa transformovala zo spoločnosti s hodnotou 300 miliárd dolárov, ktorá zápasila s prebytkom čipov na jednu z najvýznamnejších technologických spoločností na svete, pričom ďalší giganti zo Silicon Valley čakajú v rade na jej najnovšie produkty.

Obrovské zisky z jej akcií samostatne zvýšili približne tretinu z 14-percentného ročného nárastu indexu S&P 500, čo šokovalo aj optimistických pozorovateľov.

Spoločnosť, ktorá bola založená pred 31 rokmi na výrobu grafických kariet pre hráčov videohier, zaznamenala v uplynulom roku „obrovský“ rastu tržieb, pričom vo februári oznámila medziročný nárast o 265 % a v máji o 262 %. Jej akcie od začiatku roka vzrástli približne o 170 %.

Generálny riaditeľ Nvidia Jensen Huang vyhlásil, že spoločnosť je v centre novej „industriálnej revolúcie“, ktorá uvoľňuje silu generatívnej AI na transformáciu všetkých sektorov globálnej ekonomiky inteligentným výpočtovým výkonom.

Google, Microsoft a Amazon si všetci zakúpili jej sériu grafických procesorov Hopper pre svoje cloudové služby. Softvérový ekosystém Nvidia, Cuda, ktorý ponúka nástroje pre vývojárov používajúcich jej čipy, upevňuje jej dominanciu.

Medzitým uvádza na trh svoju novú generáciu výkonnejších čipov Blackwell. Konkurenti ako AMD a Intel uviedli na trh konkurenčné AI čipy, ale zatiaľ sa im nepodarilo výrazne ukrojiť z dominantného podielu Nvidie na trhu.

Rastúci vplyv Nvidie na širšie akciové indexy vyvolal obavy o dlhodobú udržateľnosť trhového rastu, ale len málo analytikov alebo investorov predpovedá krátkodobý obrat.

Zo 72 analytikov Nvidia sledovaných Bloombergom hodnotil akcie len jeden na „predaj“.

Nvidia je len 12. spoločnosťou, ktorá kedy viedla index S&P 500 od jeho vzniku v roku 1926. Apple a Microsoft sa už viac ako desaťročie predbiehajú o pozíciu najhodnotnejšej spoločnosti v USA, a často aj na svete.

Naposledy bola americká spoločnosť cennejšia ako obidve tieto spoločnosti v roku 2011, keď bola najhodnotnejšou spoločnosťou v krajine ExxonMobil.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.