USA verzus Google

HABERL
14. septembra 2023

Google, dominantný vyhľadávací nástroj v krajine, čelí svojej najväčšej právnej hrozbe, keď sa spoločnosť dostane do civilného procesu vo Washingtone pre obvinenia z porušenia amerických protimonopolných zákonov.

Prípad ministerstva spravodlivosti je zameraný na vyhľadávanie Google a na to, či spoločnosť využila nezákonné dohody na odsunutie svojich konkurentov na vedľajšiu koľaj a poškodila v tomto procese spotrebiteľov a inzerentov. Google platí miliardy dolárov spoločnosti Apple aby využívali ich Google  ako predvolený vyhľadávací nástroj v prehliadači Safari.

Snahy o reguláciu nepokročili

Spoločnosť Google vyrástla v ére uvoľnenejšieho presadzovania antitrustových pravidiel, najmä proti technologickým spoločnostiam, ktoré vyvinuli inovatívne, a často bezplatné, spôsoby skúmania a používania internetu. Snahy o reguláciu spoločnosti Google a iných technologických gigantov v posledných rokoch v Kongrese nepokročili.

Prečo Google čelí protimonopolnej žalobe?

Ministerstvo spravodlivosti a skupina štátov zažalovali spoločnosť Google pred tromi rokmi , pričom tvrdili, že si nezákonne udržiava monopol na online vyhľadávanie a súvisiace reklamné trhy. Google má približne 90 % podiel na trhu vo vyhľadávaní a svoju dominanciu si udržiava prostredníctvom reštriktívnych dohôd s partnermi v oblasti prehliadačov a telefónov, ako sú Apple, Mozilla, Samsung a Verizon.

Aké škody pochádzajú z dohôd spoločnosti Google?

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že exkluzívne dohody Google so spoločnosťou Apple a ďalšími bránia konkurentom efektívne súťažiť o vyhľadávanie alebo zlepšovanie svojich produktov. Vzhľadom na to, že Google zablokuje všetky prehliadače a dostane všetky dopyty, iné spoločnosti, ako napríklad Microsoft, nemôžu vykonávať dostatok vyhľadávaní na zlepšenie svojho produktu, hovorí vláda, čo mu dáva výhodu protikonkurenčného rozsahu. Dohody Google tiež potláčajú inovácie, hovorí ministerstvo spravodlivosti, pretože spoločnosť nemusí vylepšovať svoj vyhľadávač, aby si udržala podiel na trhu. Napokon, Google podľa vlády využil svoj monopol na zvýšenie cien za reklamu na svojich stránkach s výsledkami vyhľadávania.

Ako Google vysvetľuje ponuky?

Google tvrdí, že jeho dohody s Apple a ďalšími podporujú hospodársku súťaž tým, že poskytujú poskytovateľom prehliadačov to, čo chcú: jedinú predvolenú možnosť vyhľadávania pre zákazníkov. Apple a Mozilla si vybrali Google, pretože naďalej predbieha konkurenčné vyhľadávacie nástroje, a nie preto, že sú donútené zdieľaním príjmov alebo inými stimulmi. Používatelia systému Windows, ktorí nemajú na svojich osobných počítačoch predinštalované žiadne produkty Google, sa vo všeobecnosti rozhodnú pre vyhľadávanie Google, pretože je to najlepší spôsob, ako preskúmať internet, hovorí spoločnosť.

Spotrebitelia sa držia „vynikajúceho“ produktu

Google tiež poukazuje na to, že jeho dohody nebránia svojim partnerom ponúkať iné vyhľadávače, pretože používatelia prehliadačov Safari od Apple alebo Firefox od Mozilly si môžu v nastaveniach zmeniť predvolenú možnosť vyhľadávania. A na telefónoch s Androidom, hovorí Google, spotrebitelia môžu sami prepnúť z predinštalovaného vyhľadávacieho nástroja na iné produkty. Skutočnosť, že len málo ľudí to robí, nie je dôkazom vylučovacích praktík, hovorí Google, ale dôkazom toho, že spotrebitelia sa držia vynikajúceho produktu.

Kedy naposledy americká vláda napadla veľký monopol na súde?

Vláda v roku 1998 zažalovala Microsoft za jeho pokus ovládnuť trh s internetovými prehliadačmi na počítačoch so systémom Windows. Ministerstvo spravodlivosti zvíťazilo v súdnom spore , čo podľa DOJ vytvorilo priestor pre budúci rozkvet konkurentov ako Google a Facebook. Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že Google napodobnil príručku Microsoftu z 90. rokov, aby si vybudoval a udržal svoj vlastný monopol v oblasti internetového vyhľadávania a reklamy, zatiaľ čo Google tvrdí, že toto porovnanie je nevhodné.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.