Výročná správa dynamického portfólia PROFIT

HABERL
8. februára 2021

V tejto správe pre vás zhrnieme najdôležitejšie udalosti na trhoch v roku 2020. Taktiež, porovnáme výkon benchmarkovej hodnoty S&P 500 s dynamickým portfóliom PROFIT, ktoré spravuje naša spoločnosť.

výročná správa profit

Dynamické portfólio PROFIT sa zameriava iba na tie firmy, ktoré budú schopné zvyšovaním svojich budúcich voľných peňažných tokov dlhodobo navyšovať trhovú hodnotu.

Portfólio bolo vytvorené aj za účelom participovania na raste hodnoty spoločností, ktoré budú schopné najlepšie čeliť problémom s COVID-19. Firmy, ktoré neustále inovujú, disponujú efektívnou globálnou škálou, majú kvalitné riadenie a najlepších zamestnancov, budú aj v nastupujúcej „post Korona ére“ schopné prekonávať rastom svojej hodnoty konkurenciu.

1. Kvartál

Všetko sa to začalo „normálne“ v januári. Mali sme solídny rok 2019, po ktorom svetové trhy, až do polovice februára dosahovali nové maximá. Zdalo sa, že investori ignorovali správy z Číny o novom víruse aj po tom, čo Taliansko pozastavilo všetky lety do Číny a po potvrdení dvoch prípadov 31. januára vyhlásilo národnú pohotovosť.

Dňa 23. februára bolo už niekoľko malých talianskych miest umiestnených do karantény. Nasledujúci deň sa trhy prepadli a S&P 500 klesol do konca týždňa o 16% zo svojej februárovej špičky. Dňa 16. marca klesla referenčná hodnota o 12%. Zaznamenala s tým tretí najhorší jednodňový pokles v jej histórii.

Do tejto doby už väčšina európskych krajín zaviedla prísne pravidlá a lockdowny, aby zabránili šíreniu nového neznámeho vírusu. To spôsobilo šok a ďalšie krviprelievanie na trhoch. Benchmarková hodnota S&P 500 zaznamenala pokles o 20% v prvom štvrťroku a na ceste nadol pokorila mnoho rekordov.

2. Kvartál

Od marca americká vláda schválila niekoľko záchranných balíkov, v hodnote mnoho biliónov dolárov, ktoré mali pomôcť ekonomike. V máji počet obetí v USA presiahol 100 000, ale index S&P 500 vzrástol v druhom štvrťroku o 20%, vďaka predtým nevídanému množstvu peňazí vložených do systému.

3. Kvartál

V júli dostal svet správy od spoločností Moderna a AstraZeneca o pozitívnych výsledkoch ich prieskumov s vakcínami. Obe spoločnosti oznámili, že ich vakcíny boli pacientmi tolerované, a vyvolali silnú imunitnú odpoveď proti vírusu. Ministerstvo obrany USA uzatváralo dohodu s biotechnologickými gigantmi Pfizer a BioNTech o decembrovom dodaní 100 miliónov dávok ich vakcíny proti Covid-19 s možnosťou zvýšenia dodávky na 600 miliónov dávok.

Pozitívne správy o vývoji vakcín a stimulačných balíkoch posunuli trhy ďalej na vyššie úrovne, čím sa S&P 500 v polovici augusta dostalo na predpandemickú úroveň a začiatkom septembra zdolalo všetky rekordy. Z tejto úrovne sme videli trojtýždňovú korekciu, keď benchmark klesla o 10% zo svojho maxima. Napriek septembrového prepadu S&P 500 v treťom štvrťroku dokázal rásť, keď investori sledovali ďalší vývoj vakcín a novembrové voľby prezidenta USA.

Hodnota portfólia sa za obdobie od 1.7.2020 do 30.9.2020 na percentuálnej báze zvýšila v mene EUR o 13,6% (v mene USD o 18,3%). V porovnaní s Benchmarkom (index S&P 500) vytvorilo dynamické portfólio PROFIT za uvedenú časovú periódu rozdiel vo výnosoch na úrovni
+ 9,5%.

4. Kvartál

Investori reagovali pozitívne na to, že sa Joe Biden stal zvoleným prezidentom. Trhy vzrástli a dosiahli nové rekordné maximá. Dow Jones dosiahol psychologickú úroveň 30 000. Tento pokrok podporilo aj oznámenie spoločnosti Pfizer-BioNtech, že ich vakcína je na 95% účinná a správa spoločnosti AstraZeneca o 90% účinnosti ich vakcín. Nádeje na hospodárske oživenie a pokrok vo vývoji vakcín spôsobili 12% nárast S&P 500 v poslednom kvartáli a hektický rok 2020 uzavreli s 16% ziskom.

Ročný sumár

S&P 500 za tento rok vzrástol o 16,26%. Ale z marcového dna vzrástol o neuveriteľných 71,36%, keď trhy zasiahla panika vyvolaná pandémiou Covid-19. Trvalo 16 dní, kým sa referenčná hodnota dostala na územie medvedieho trhu (čo znamená pokles o 20% od vrcholu) a za viac ako mesiac poklesla o 35,41%. Bol to jej vôbec najrýchlejší medvedí trh a tretie najrýchlejšie zotavenie na úroveň dosiahnutú pred pandémiou za zhruba päť mesiacov.

Hodnota nášho portfólia sa za obdobie od 1.1.2020 do 31.12.2020 na percentuálnej báze zvýšila v mene EUR o 50,16%. V porovnaní s Benchmarkom (index S&P 500) vytvorilo dynamické portfólio PROFIT za uvedenú časovú periódu rozdiel vo výnosoch na úrovni + 41,54%.

rocny-vynos-dynamickeho-portfolia

Zdroj informácií: IEX cloud, EOD
Údaje sa týkajú simulovanej výkonnosti a výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Všetky výnosy sa prepočítavajú na menu EUR, pričom výkonnosť je meraná ku koncu každého dňa, na základe uzatváracích cien aktív na príslušných burzách. Výnosy sa zobrazujú pred odpočítaním akýchkoľvek poplatkov a provízií a pred zdanením. Pre zistenie čistej výkonnosti portfólia je potrebné zahrnúť vplyv poplatkov podľa aktuálneho cenníka. Všetky údaje o výkonnosti portfólia za príslušné časové obdobia sú uvedené ako hrubá simulovaná výkonnosť.

Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že naše dynamické portfólio PROFIT prekonalo benchmarkový index S&P 500 o významnú maržu, čím sme dokázali splniť náš cieľ – zhodnocovať peňažné prostriedky našich klientov nad úrovňou výkonu referenčnej hodnoty.

Viac o dynamickom portfóliu PROFIT nájdete tu – www.haberl.sk/dynamicke-portfolio/

PDF výročnej správy na stiahnutie

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.