Apple má v úmysle vyrobiť štvrtinu telefónov iPhone v Indii

HABERL
8. decembra 2023

Apple a jeho dodávatelia majú v úmysle vyrábať v Indii viac ako 50 miliónov iPhonov ročne v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov.

Štvrtina celosvetovej produkcie

Ak sa plány naplnia, India by predstavovala štvrtinu celosvetovej produkcie iPhone a na konci dekády by si pripísala ďalší podiel. Čína však zostane naďalej najväčším výrobcom iPhonov.

Apple v posledných rokoch postupne zvyšoval svoju závislosť od Indie, a to aj napriek výzvam vrátane nestabilnej infraštruktúry a reštriktívnych pracovných pravidiel, ktoré často sťažujú podnikanie ako v Číne. Okrem iných problémov si odbory zachovávajú vplyv aj v štátoch priateľských k podnikaniu a odvracajú úsilie spoločností získať povolenie na 12-hodinové pracovné dni, čo dodávatelia spoločnosti Apple považujú za užitočné v obdobiach krízy.

Apple a jej dodávatelia na čele s Foxconn Group, vo všeobecnosti veria, že počiatočný tlak do Indie prebehol dobre a pokladajú základy pre väčšiu expanziu, hovoria ľudia zapojení do dodávateľského reťazca.

Obavy z prílišnej závislosti na Číne

Apple je symbolom kroku medzi spoločnosťami, ktoré sa obávajú prílišnej závislosti od Číny, presúvať časti svojich dodávateľských reťazcov inam, najčastejšie do juhovýchodnej Ázie a južnej Ázie. Diplomatické snahy USA a ich spojencov zablokovať prístup Pekingu k vyspelým technológiám a posilniť vzťahy s Novým Dillí (New Delhi) tento trend urýchlili.

Apple si tiež vybral Indiu ako svoje miesto pre výrobnú fázu pre telefóny iPhone nižšej kategórie, ktoré sa budú predávať v roku 2025. V tejto fáze, známej ako predstavenie nového produktu, tímy spoločnosti Apple spolupracujú s dodávateľmi pri prekladaní návrhov produktov a prototypov do podrobného výrobného plánu. Doteraz sa táto práca vykonávala iba v Číne.

V kombinácii s plánmi na rozšírenie výroby v existujúcom závode Foxconn neďaleko Chennai a v ďalšom existujúcom závode, ktorý nedávno kúpil indický konglomerát Tata, tento vývoj znamená, že Apple má v úmysle mať kapacitu na výrobu najmenej 50 miliónov až 60 miliónov iPhonov v Indii ročne do dvoch rokov. Ročná kapacita by potom mohla narásť o desiatky miliónov jednotiek.

Stabilné dodávky

Celosvetové dodávky iPhonov v minulom roku dosiahli podľa výskumnej spoločnosti Counterpoint viac ako 220 miliónov, čo je číslo, ktoré v posledných rokoch zostáva stabilné. Pretože takmer všetky telefóny iPhone sú vyrobené v Číne alebo Indii, Čína bude naďalej tvoriť viac ako polovicu produkcie iPhone.

Apple tento rok čelil v Číne výzvam, ktoré presahujú obchodné napätie s USA, vrátane toho, že čínska vláda nariadila niektorým úradníkom, aby nepoužívali telefóny iPhone v práci.

„Faktor dôvery v Indii je veľmi vysoký,“ povedal Ashwini Vaishnaw , indický minister pre informačné technológie.

Prvé predstavenie iPhonov vyrobených v Indii

Tento rok boli telefóny iPhone vyrobené v Indii po prvýkrát predstavené v prvý deň celosvetového predaja najnovšieho modelu, čím sa odstránilo oneskorenie oproti telefónom vyrobeným v Číne .

Vedúci pracovníci dodávateľského reťazca tvrdia, že hodinové mzdy sú teraz v Indii výrazne nižšie ako v Číne, ale iné náklady, ako napríklad doprava, zostávajú vyššie a odborové zväzy sa niekedy bránia zmenám pravidiel, o ktoré sa snažia výrobcovia.

V máji hlavný minister štátu Tamilnádu, kde sa nachádza vlajková loď spoločnosti Foxconn v Chennai, povedal, že stiahne nariadenia umožňujúce 12-hodinový pracovný deň, týždne po tom, ako štát schválil dodatok, ktorý povoľuje dlhší pracovný čas. Hlavný minister, MK Stalin, pripísal toto rozhodnutie opozícii zo strany robotníckych aktivistov.

Otvorenie prvých maloobchodných predajní v Indii

Po rokoch boja proti pravidlám miestneho obsahu a ďalšej byrokracii Apple tento rok otvoril svoje prvé maloobchodné predajne v Indii. Abhilash Kumar, indický analytik spoločnosti TechInsights, uviedol, že iPhone 15 Pro Max sa v krajine dobre predáva, hoci stojí o 700 dolárov viac ako v USA.

Apple tiež robí pokrok v Indii smerom k budovaniu siete hlavných dodávateľov, čo je dlhodobá sila čínskej výroby.

Tieto kroky neznamenajú, že Apple a jeho dodávatelia opúšťajú Čínu. Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook tento rok cestoval do Číny dvakrát , pričom zdôraznil dôležitosť krajiny ako výrobného centra a spotrebiteľského trhu.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.