Biden môže mať problém s cenou benzínu

HABERL
26. júna 2024

Voliči sa obávajú inflácie všeobecne, a najmä nákladov na tankovanie ich áut.

Prezidentské voľby v USA

Nadchádzajúce prezidentské voľby v USA sú voľbami, v ktorých ceny zohrávajú veľkú úlohu. Miera inflácie počas uplynulých dvoch rokov Bidenovej administratívy výrazne klesla, napriek tomu inflácia a ekonomika stále patria medzi hlavné otázky pre voličov. A cena, na ktorej teraz najviac záleží, je tá, ktorú voliči vidia na čerpacích staniciach. Tu sa prezidentská politika stretáva s globálnym trhom s ropou.

Len pred dvoma mesiacmi, v polovici apríla, vyhliadka na priamy konflikt medzi Izraelom a Iránom spôsobila nárast svetových cien ropy na viac ako 90 dolárov za barel, s obavami z ešte horšieho vývoja. Geopolitická prémia však rýchlo ustúpila a nedošlo k významnému narušeniu dodávok. Trh sa prispôsobil presmerovaním ruského ropného obchodu pod západnými sankciami vyplývajúcimi z vojny na Ukrajine, ako aj presmerovaním tankerov kvôli útokom Hútíov v Červenom mori. Medzitým dopyt nebol taký silný, ako sa očakávalo, a vysoké úrokové sadzby ovplyvňovali spotrebu. Na strane ponuky sa do trhu stále vlieva veľké množstvo ropy zo západnej pologule, vedené 13,2 miliónmi barelov denne z USA.

OPEC+ 2. júna rozhodol ponechať v platnosti takmer 6 miliónov barelov denne dohodnutých a „dobrovoľných“ škrtov, s postupným zvýšením plánovaným na október.

Motoristická sezóna začína spolu s rizikami vojnového konfliktu

V nasledujúcich týždňoch ceny ropy vzrástli na 80 dolárov za barel a mohli by ísť ešte vyššie s letným nárastom dopytu, keď začína motoristická sezóna, a s rastúcim rizikom vojny medzi Izraelom a Hizballáhom, ktorá by mohla vtiahnuť Irán. Okrem toho pridáva na riziku začiatok hurikánovej sezóny, ktorá by mohla narušiť ropný komplex v Mexickom zálive a pozdĺž pobrežia Mexického zálivu.

Politickí predstavitelia sú obviňovaní z vyšších cien benzínu, aj keď ich vplyv je obmedzený a snažia sa s tým niečo urobiť. V septembri 2000, keď boli viceprezident Al Gore a texaský guvernér George W. Bush v tesnom súboji a ceny ropy dosahovali desaťročné maximum, Clintonova administratíva uvoľnila ropu zo strategických ropných rezerv. Počas volebného roku 2012, keď ceny na čerpacích staniciach dosiahli 4 doláre za galón, prezident Barack Obama cestoval do Oklahomy, kde v podstate zasvätil južnú časť ropovodného systému Keystone, pričom zdôraznil: „Moja administratíva schválila desiatky nových ropovodov a plynovodov.“

Biden „rozpúšťa“ rezervy viac ako ostatní

Bidenov Biely dom však využil strategické ropné rezervy oveľa viac než ktorákoľvek predchádzajúca administratíva. Začal uvoľňovať ropu v novembri 2021, tri mesiace pred úplnou inváziou Ruska na Ukrajinu, keď ceny rýchlo stúpali s postpandemickým oživením dopytu. Cieľom, ako povedal prezident, bolo pomôcť vyriešiť „problém vysokých cien benzínu“. Administratíva následne uvoľnila ešte viac ropy, keď vojna na Ukrajine spôsobila otrasy na globálnych ropných trhoch. Celkovo znížila viac ako 40 % celkových zásob, ktoré boli v rezerve, keď administratíva začala. V poslednej dobe však postupne pridáva niektoré zásoby späť.

Aké nástroje má administratíva na riešenie rastúcich cien na globálnom ropnom trhu?

Najzjavnejším je ďalšie uvoľňovanie zo strategických rezerv. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na Saudskú Arábiu, aby vrátila viac ropy na trh skôr než neskôr. Rijád môže chcieť zabrániť narušeniu rámca OPEC+, ktorý vytvoril. Ale tiež zdôrazňuje, že je citlivý na meniace sa trhové podmienky, a očividne chce podporiť potenciálne strategické partnerstvo medzi USA a Saudskou Arábiou, ktoré je v diskusii.

Ďalšou možnosťou by bolo povoliť väčšiu flexibilitu pri výrobe a distribúcii rôznych letných druhov benzínu. Niektorí v Kongrese budú nevyhnutne žiadať zákaz exportu benzínu, ako to už predtým urobili, ale to by vážne poškodilo dôveryhodnosť USA ako spoľahlivého dodávateľa energie.

Najnovšia národná cena benzínu je okolo 3,45 dolára za galón, čo nedávno označil jeden z hlavných Bidenových poradcov za „príliš vysokú pre mnohých Američanov“. Keď ceny začnú dosahovať 4 doláre za galón, politický tlak skutočne začína narastať. A ceny by sa tam mohli dostať počas leta a začiatkom jesene, ak ceny ropy stúpnu. Každý prezident, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie, by sa snažil znížiť náklady na benzín v roku volieb. V čase, keď sú ceny všeobecne hlavnou obavou voličov, bude určite kľúčovou prioritou Bidenovej administratívy zabrániť tomu, aby ceny na čerpacích staniciach ovplyvnili volebné hlasy.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.