Budúci rok by mohlo byť potrebné zníženie sadzieb, aby sa predišlo prílišnému uťahovaniu

HABERL
21. decembra 2023

Predstaviteľ Federálneho rezervného systému uviedol, že je vhodné, aby centrálna banka začala v roku 2024 uvažovať o znížení úrokových sadzieb, pretože inflácia sa v tomto roku zlepšila.

Prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Dalyová uviedla, že jej výhľad úrokových sadzieb a inflácie „veľmi blízko“ mediánu projekcií 19 predstaviteľov Fedu . Väčšina z nich v budúcom roku znížila sadzby najmenej trikrát v dôsledku rýchlejšieho poklesu inflácie, ako očakávali.

Úrokové sadzby budú stále dosť reštriktívne

Dalyová povedala, že ak inflácia bude pokračovať v stabilnom poklese z posledných mesiacov, referenčná úroková sadzba Fedu „bude stále dosť reštriktívna“, aj keď v budúcom roku príde k trojnásobnému zníženiu sadzieb.

Ďalej uviedla, že sleduje, aký vplyv má reštriktívna politika na trh práce. Keď miera nezamestnanosti začne rásť, má tendenciu stúpať o veľa a nie len o malý kúsok. V dôsledku toho „musíme hľadieť dopredu a uistiť sa, že neposkytneme ľuďom cenovú stabilitu, ale berieme prácu.“

Myslí si, že politika úrokových sadzieb je na „dobrom mieste“ na dosiahnutie tohto výsledku. Uviedla, že Fed sa teraz musí zamerať na to, aby venoval pozornosť obom stranám svojho mandátu.

Vládne údaje zverejnené minulý týždeň naznačovali veľmi miernu infláciu v novembri meranú preferovaným ukazovateľom inflácie centrálnou bankou. Údaje naznačujú, že inflácia bez volatilných nákladov na potraviny a energie dosiahne alebo dokonca klesne pod 2 % na šesťmesačnej anualizovanej báze a 12-mesačná miera by mohla v novembri klesnúť na 3,1 %. Fed má za cieľ 2% ročnú infláciu.

Tri zníženia v budúcom roku

Akcie vzrástli a výnosy dlhopisov minulý týždeň klesli po tom, čo Fed ponechal úrokové sadzby na stabilnej úrovni a úradníci predpovedali tri zníženia sadzieb na rok 2024. Zatiaľ čo predseda Fedu Jerome Powell povedal, že je príliš skoro povedať, že centrálna banka ukončila zvyšovanie sadzieb, podnietil rally, keď sa tiež dobrovoľne prihlásil, že úradníci sa pripravujú zamerať na to, kedy znížiť sadzby.

Zlepšenie dodávateľských reťazcov

Zatiaľ čo veľká časť počiatočného poklesu inflácie toto leto pramenila z ozdravenia dodávateľského reťazca, zdá sa, že nedávne poklesy boli spôsobené ochladením komponentov poháňaných dopytom.

Model udržiavaný sanfranciským Fedom naznačuje, že dve tretiny poklesu jadrovej inflácie súviseli so zmenami v dopyte. „Pre mňa je to materiálny vývoj,“ povedala Dalyová. „To znamená, že menová politika funguje.“

Dalyová doplnila, že je možné, že inflácia by mohla v nasledujúcich mesiacoch vykazovať výraznejšie známky pretrvávania a že ekonomický výhľad by sa mohol posunúť tak, že by si Fed vyžadoval dlhšie držať sadzby vyššie. Na druhej strane, inflácia by mohla klesať rýchlejšie alebo by sa trh práce mohol oslabiť výraznejšie, než ako tomu bolo doteraz, čo by odôvodňovalo uvoľnenejšiu politiku.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.