Európske skupiny naliehajú na opatrenia proti hrozbe lacného čínskeho dovozu

HABERL
3. júla 2024

Niektoré z najväčších európskych priemyselných skupín naliehajú na Brusel, aby sprísnil požiadavky na dotácie s cieľom obmedziť hrozbu pre európskych výrobcov vodíkových zariadení pochádzajúcu z lacného čínskeho dovozu.

Žiadajú zavedenie kritérií „vyrobené v Európe“ na ochranu domáceho priemyslu, keďže zariadenia od čínskych výrobcov stoja menej ako polovicu ceny tých od domácich spoločností, uviedla konzultačná spoločnosť BloombergNEF.

Európske vedenie je pod akútnou hrozbou

„Nastal čas na zmenu európskej obchodnej, konkurenčnej a priemyselnej politiky,“ napísalo 20 výrobcov, vrátane Siemens Energy a Thyssenkrupp Nucera, v liste prezidentke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

List, varoval, že čínske dotácie pre štátne vodíkové spoločnosti vytvorili „nespravodlivé podmienky“, ktoré Európu dostávajú do „výraznej nevýhody“.

Tento krok prichádza v čase, keď EÚ zaujala tvrdší postoj voči Číne, oznámila clá na dovoz elektrických vozidiel a začala obchodné vyšetrovania výrobcov solárnych a veterných zariadení.

Spojené štáty a India tiež zaviedli dotácie na prilákanie výroby vodíkových zariadení v posledných pár rokoch.

Zelený vodík, oslavovaný pre svoj potenciál dekarbonizovať ťažký priemysel, sa vyrába rozdelením vody pomocou elektrolyzéra.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry je Čína najväčším výrobcom tohto zariadenia, produkujúc 37 percent globálnej ponuky, pričom za ňou nasleduje Európa.

Nechceme sa vzdať Európy

Håkon Volldal, generálny riaditeľ Nel Hydrogen, jedného zo signatárov listu uviedol:  „Ak nevytvoríme dopyt po európskej technológii v Európe, premárnime príležitosť pre európskych OEM (výrobcov originálnych zariadení) na víťazstvo.“

Európski výrobcovia chcú, aby jednotky vodíkových článkov a zásobníky v elektrolyzéroch boli montované v Európe pri ďalšej aukcii vodíkovej banky EÚ na konci roka.

Prvá aukcia v apríli vyvolala obavy medzi priemyslom a úradníkmi po tom, čo takmer tretina ocenených projektov nespoliehala na domácu technológiu.

Sprísnenie aukčných kritérií

Thierry Breton, komisár bloku pre vnútorný trh, v máji vyzval na sprísnenie aukčných kritérií.

„Budeme tlačiť na to, aby ďalšie aukcie neposkytovali možnosť dotovaným technológiám nespravodlivo konkurovať európskym produktom a aby európske financovanie skutočne viedlo k zníženiu závislostí, a nie naopak,“ napísal Breton.

„Všetci chcú vidieť, že európske peniaze daňových poplatníkov podporujú rast v Európe,“ povedal Werner Ponikwar, generálny riaditeľ Thyssenkrupp Nucera, jeden zo signatárov listu.

Hoci Európa nakupuje málo elektrolyzérov z Pekingu, výrobcovia varujú, že dovozy by mohli rásť, keď sa tento začínajúci sektor rozbehne.

Európska komisia sa zaviazala produkovať 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka do roku 2030 a importovať ďalších 10 miliónov ton ako súčasť svojho úsilia znížiť emisie skleníkových plynov v bloku o 55 percent do rovnakého dátumu.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.