Fed chce viac dôkazov pred zmenou postoja k sadzbám

HABERL
24. novembra 2023

Predstavitelia Federálneho rezervného systému neboli ochotní dospieť k záveru, že so zvyšovaním úrokových sadzieb skončili, keď sa začiatkom tohto mesiaca rozhodli predĺžiť pauzu vo zvyšovaní sadzieb.

Zápis zo stretnutia

Zápisy z ich posledného stretnutia o politike však naznačili, že by mohli byť ochotní držať sadzby stabilné aspoň po zvyšok roka.

„Všetci účastníci sa zhodli, že výbor je v pozícii postupovať opatrne,“ uvádza sa v zápisnici z 31. októbra a 1. novembra. Účastníci očakávali, že údaje, ktoré prídu v nasledujúcich mesiacoch, pomôžu objasniť, do akej miery pokračuje spomalenie inflácie pri vyšších nákladoch na pôžičky, uvádza sa v zápisnici .

Od posledného stretnutia predstaviteľov nikto nepredložil dôrazný argument na zrušenie sadzieb na svojom ďalšom zasadnutí 12. až 13. decembra, aj keď niektorí povedali, že je príliš skoro na to, aby zmenili svoj názor, že ďalšie zvýšenie sadzieb je pravdepodobnejšie ako zníženie sadzieb.

22-ročné maximum

Úradníci nedávno zvýšili svoju referenčnú sadzbu federálnych fondov v júli na rozpätie medzi 5,25 % a 5,5 %, čo je 22-ročné maximum. V marci 2022 začali zvyšovať sadzby z takmer nuly, aby bojovali proti inflácii, ktorá „vyletela“ na najvyššiu úroveň za štyri desaťročia.

Nábeh dlhodobých výnosov štátnych dlhopisov z približne 4 % na začiatku augusta sa po stretnutí predstaviteľov v polovici septembra zrýchlil, pričom výnos z 10-ročného dlhopisu v októbri nakrátko dosiahol 5 %. Výnos odvtedy klesol na približne 4,4 % po náznakoch, že rast HDP, trh práce a inflácia sa ochladzujú.

Rozdiel v názore medzi Fedom a účastníkmi trhu

Zatiaľ čo zápisnica ukázala, že úradníci sa stále sústreďujú na to, či zvýšili sadzby na úrovne, ktoré spomalia ekonomiku dostatočne na to, aby udržali infláciu na nízkej úrovni, účastníci trhu očakávajú, kedy bude centrálna banka schopná znížiť sadzby budúci rok kvôli náznakom, že inflácia smeruje späť k 2% cieľu Fedu.

Investori očakávajú, že Fed bude držať sadzby stabilné na svojom decembrovom zasadnutí a počas prvého štvrťroka 2024. Podľa CME Group vidia takmer 60% šancu, že Fed zníži sadzby v máji.

Od posledného stretnutia predstaviteľov ekonomika rástla stabilne, ale pomalšie ako 4,9 % ročné tempo zaznamenané v období od júla do septembra. Zamestnávatelia v októbri vytvorili 150 000 pracovných miest, čo je polovičný nárast v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, a miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 3,9 % z aprílových miním na úrovni 3,4 %.

Spomalil sa aj rast miezd a inflácia

Spotrebiteľské ceny podľa rezortu práce minulý mesiac celkovo stagnovali. Takzvané jadrové ceny, ktoré nezahŕňajú volatilné položky potravín a energií, vzrástli od apríla do októbra o 3,2 % sezónne upravenou anualizovanou mierou. To je pokles zo 4,8 % v porovnaní s predchádzajúcim šesťmesačným obdobím.

V zápisnici sa uvádza, že úradníci potrebujú vidieť viac dôkazov, aby si boli istí, že inflácia je jasne na ceste k 2% cieľu Fedu.

Keď inflácia v roku 2021 vyskočila, Fed a väčšina ekonómov si mysleli, že zvýšenie cien je spojené väčšinou s prerušením spôsobeným pandémiou a že do značnej miery zmizne samo. Predstavitelia sa obrátili na konci roka 2021, keď dospeli k záveru, že cenové tlaky poháňa príliš silný dopyt, a vlani zvýšili sadzby najrýchlejším tempom za štyri desaťročia.

Neochota vyhlásiť „víťazstvo“ nad infláciou

Predstavitelia vrátane šéfa Fedu Jeroma Powella neboli ochotní vyhlásiť víťazstvo nad infláciou poukazovaním na minulé prípady, keď si mysleli, že cenové tlaky ustupujú. Niektorí predstavitelia sú tiež opatrní kvôli riziku, že inflácia sa zastaví nad 2% cieľom Fedu, aj keď bude naďalej klesať.

Iní predstavitelia Fedu nedávno propagovali významný pokrok pri sledovaní poklesu inflácie bez veľkého nárastu straty pracovných miest.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.