Inflácia v eurozóne klesla viac, ako sa očakávalo

HABERL
1. decembra 2023

Inflácia v eurozóne v novembri klesla výrazne viac, ako sa očakávalo, čím sa priblížila k cieľu Európskej centrálnej banky, čím sa zvýšila možnosť, že zníženie úrokových sadzieb by mohlo prísť skôr, ako sa pôvodne očakávalo.

Najnižšie tempo rastu cien od júla 2021

Podľa predbežných údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat, sa index spotrebiteľských cien bloku (miera nákladov na tovary a služby) medziročne zvýšil o 2,4 %, pričom sa spomalil z 2,9 % v predchádzajúcom mesiaci.

Bolo to najnižšie tempo od júla 2021. Ekonómovia oslovení denníkom The Wall Street Journal očakávali medziročný rast cien o 2,8 %. Spotrebiteľské ceny medzimesačne klesli o 0,5 %, uviedol Eurostat.

2%-ný cieľ je na dosah

To znamená, že inflácia sa „ochladzuje“ smerom k 2% inflačnému cieľu ECB a všetko len potvrdzuje, že nedávny bezprecedentný cyklus zvyšovania sadzieb centrálnou bankou sa skončil. Kľúčová depozitná sadzba ECB vyskočila z mínus 0,5 % v júni 2022 na 4,0 % v septembri tohto roka.

Tvorcovia politiky v ECB sú však pri diskusiách o uvoľnení menovej politiky opatrní. Ale väčší než očakávaný pokles inflácie znamená, že pre politikov je čoraz neudržateľnejšie tvrdiť, že o znížení sadzieb ani neuvažujú, uviedol vo výskume hlavný ekonóm Capital Economics Andrew Kenningham.

„Vzhľadom na to, že celková a jadrová inflácia bude v novom roku pravdepodobne klesať, bude pre ECB ťažké ignorovať rozsah, v akom sa inflácia obracia,“ povedal.

Prvé zníženie sadzieb už na jar 2024

Podľa údajov Refinitiv peňažné trhy v apríli oceňujú prvé zníženie úrokovej sadzby o 25 bázických bodov.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku, a ktorú politici ECB pozorne sledujú ako odraz základných inflačných trendov,  klesla na 3,6 % zo 4,2 %. Ekonómovia očakávali, že bude na úrovni 4,0 %.

Spomalenie ekonomiky tiež pomôže frankfurtskej banke zvážiť skoršie zníženie nákladov na pôžičky s cieľom podporiť spotrebu. Ekonomika eurozóny sa v treťom štvrťroku tohto roka znížila o 0,1 %, pričom podľa konsenzu FactSet ekonómovia očakávajú stagnáciu rastu v posledných troch mesiacoch.

Najväčší vplyv na pokles inflácie mali ceny energií

Celkovú infláciu však ťahali nadol predovšetkým ceny energií, ktoré boli v novembri medziročne nižšie o 11,5 %, čo je viac ako októbrový pokles o 11,2 %. Stalo sa tak, keď ceny ropy na medzinárodnom trhu klesli, napriek geopolitickým obavám z konfliktov na Blízkom východe a na Ukrajine.

Ceny potravín v eurozóne sa medzitým v novembri znížili na 6,9 % zo 7,4 % v októbri, zatiaľ čo inflácia v službách klesla na 4,0 % zo 4,6 % v predchádzajúcom mesiaci.

Medzi najväčšími ekonomikami bloku klesla ročná inflácia v Nemecku na 2,3 %, vo Francúzsku na 3,8 %, v Taliansku na 0,7 % a v Španielsku na 3,2 %, podľa harmonizovaných údajov EÚ.

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.