5 megafúzií, ktoré zmenili podnikateľský svet
Akvizície, vytváranie holdingov, spájanie firiem, to všetko patrí k tradičným praktikám vedúcim k rozširovaniu spoločností. Pri niektorých fúziách sa však spoja takí giganti, že ich vzájomný obchod sa rovno zapíše medzi najväčšie v histórii. K takým patrí aj týchto 5 megafúzií, ktoré navždy zmenili svet biznisu. 1.Vodafone a Mannesmann Cieľ fúzie: zlúčenie telekomunikačných gigantov Vodafone a Mannesmann Hodnota obchodu: […]
Akvizície, vytváranie holdingov, spájanie firiem, to všetko patrí k tradičným praktikám vedúcim k rozširovaniu spoločností. Pri niektorých fúziách sa však spoja takí giganti, že ich vzájomný obchod sa rovno zapíše medzi najväčšie v histórii. K takým patrí aj týchto 5 megafúzií, ktoré navždy zmenili svet biznisu.
1.Vodafone a Mannesmann
Cieľ fúzie: zlúčenie telekomunikačných gigantov Vodafone a Mannesmann
Hodnota obchodu: 180 mld. USD
Rok uskutočnenia: 2000
Spoločnosť Vodafone bola koncom 90.rokov minulého storočia na samom vrchole. Aj preto sa v horizonte dvoch rokov pokúsila hneď o dve veľké fúzie. Tá druhá sa zapísala do histórie ako najväčšia, nakoľko Mannesmann pýtal od Vodafone až 180 miliárd dolárov. Paradoxné je, že najväčšia z fúzií nepriniesla výsledky a spoločnosť sa čoskoro dostala do veľkých strát.
2.Time Warner a America Online
Cieľ fúzie: odkúpenie America Online spoločnosťou Time Warner
Hodnota obchodu: 165 mld. USD
Rok uskutočnenia: 2000
Rok 2000 bol na veľké firemné fúzie rekordný, nakoľko sa počas jeho priebehu uskutočnila aj druhá najväčšia fúzia. Opäť šlo o oblasť telekomunikačných technológií, pretože kupca Time Warner sa dohodol s America Online zameranou na pevné telefónne linky. Tak ako v prvom prípade, ani tu nešlo o fúziu, ktorá splnila očakávania a priniesla vyššie zisky.
3.Verizon Wireless a Verizon Communications
Cieľ fúzie: zjednotenie oboch spoločností Verizon
Hodnota obchodu: 129 mld. USD
Rok uskutočnenia: predaj posledného 45% podielu prebehol v roku 2013
Ďalšou z fúzií, ktorej hodnota presiahla 100 miliárd dolárov, bolo zlúčenie firiem patriacich do rodiny Verizon. Aj v nej mal prsty vyššie spomínaný Vodafone, ktorý spojil svoje dcérske spoločnosti AirTouch s Verizon Communications, čím vznikol nový gigant Verizon Wireless.
4.RFS Holdings a ABN Amro
Cieľ fúzie: kúpa holandskej banky a jej následné zapojenie do holdingu
Hodnota obchodu: 98 mld. USD
Rok uskutočnenia: 2007
Obrovské fúzie za niekoľko miliárd sa nevyhýbajú ani bankám, čoho dôkazom je aj obchod medzi RFS Holdings, tvoreným troma popredným bankami na čele s Royal Bank of Scotland, a ABN Amro. Toto nadnárodné konzorcium zaplatilo za holandský bankový dom skoro 100 miliárd, čo mal byť trojnásobok jej hodnoty, no rok po fúzii prišla kríza a s ňou značné straty.
5.AB InBev a SABMiller
Cieľ fúzie: kúpa pivovaru SABMiller spoločnosťou AB InBev
Hodnota obchodu: 90 mld. USD
Rok uskutočnenia: 2016
Najväčšie fúzie menili aj svet pivovarníctva, kde len minulý rok došlo k obrovskému obchodu za 90 miliárd. Vďaka nemu vznikol najväčší pivovarnícky hráč, ktorý je údajne zodpovedný za každé tretie predané pivo. No hovoriť o tomto kroku ako o dobrej voľbe zatiaľ nemôžeme, pretože od fúzie prešiel zhruba rok, takže na hodnotenie je ešte priskoro.
Každá z týchto megafúzií je len zlomkom toho, čo podnikateľský svet za svoju dlhodobú históriu stihol ponúknuť. Podľa oficiálnych štatistík ide o päťku najväčších obchodov tohto druhu, čo je vzhľadom na magické čiastky reálne. Do konca roka 2017 sa medzi nich môže pridať ešte jedna, no tá je zatiaľ len v rovine príprav, takže uvidíme, či sa udeje niečo veľké.
Zdroje : telegraph.co.uk, bloomberg.com, wem.sk, forbes.cz, innovationintelligence.com