9 zaujímavostí z histórie akciového indexu Dow Jones
Akciové indexy s takým renomé a takou bohatou históriou by sme hľadali márne. Dow Jones je totiž už viac ako 120 rokov jedným z najsledovanejších burzových indexov na svete. Vývoj jeho hodnoty ovplyvnil a v súčasnosti stále ovplyvňuje milióny investorov. Ani dlhoročná pôsobnosť a viacero prelomových míľnikov nezmenilo myšlienku fungovania Dow Jones Industrial Average. Napriek istým zmenám prispôsobeným dobovému trhovému […]
Akciové indexy s takým renomé a takou bohatou históriou by sme hľadali márne. Dow Jones je totiž už viac ako 120 rokov jedným z najsledovanejších burzových indexov na svete. Vývoj jeho hodnoty ovplyvnil a v súčasnosti stále ovplyvňuje milióny investorov.
Ani dlhoročná pôsobnosť a viacero prelomových míľnikov nezmenilo myšlienku fungovania Dow Jones Industrial Average. Napriek istým zmenám prispôsobeným dobovému trhovému vývoju patrí druhý najstarší burzový index v USA medzi hlavné indikátory akciového trhu aj po vyše storočí. Naďalej tak zastrešuje akcie najväčších a najvplyvnejších amerických firiem.
1. Druhý najstarší americký index
Dnes funguje v USA viacero prestížnych burzových indexov. Na konci 19. storočia však bola situácia celkom iná. Dow Jones Industrial Average sa stal iba druhým indexom svojho druhu v USA. Založený bol Charlesom Dowom 26. 5. 1896, ktorý 7 rokov predtým vytvoril aj Dow Jones Averages. Ten zastrešoval akcie 9 železničných a 2 priemyselných firiem. Jeho mladší brat už zahŕňal iba priemyselné spoločnosti, ktorých bolo v čase založenia 12.
2. 30 % prepad krátko po založení
V súčasnosti najsledovanejší akciový index nezačal písať svoj príbeh veľmi dobre. Už krátko po založení prišiel prvý veľký pád. Z počiatočnej hodnoty 40,94 b. v lete poklesol až o 30 %. Vtedajšia hodnota 28,48 b. sa do histórie zapísala ako rekordné minimum. Odvtedy už index zaznamenával postupný rast a napriek občasným pádom sa vyšplhal až na súčasné päťciferné úrovne.
3. Úplný krach akcií v roku 1929
Po prepade z leta 1896 sa indexu darilo vyše 30 rokov bez akýchkoľvek väčších turbulencií. Všetko zmenil krach akcií v roku 1929. Ten spôsobil Veľkú hospodársku krízu, ktorá poslala hodnotu indexu na úplný začiatok. V lete 1932 sa prepadla až na 41,22 b., čím index zmazal 36-ročné zisky.
4. Rozšírenie indexu na 20 firiem
Prepad ceny akcií v dôsledku Veľkej hospodárskej krízy postihol všetky spoločnosti združené v indexe. V tom čase ich ale nebolo 12. V roku 1918 sa totiž zoznam spoločností zaradených do Dow Jones Industrial Average rozšíril na 20. To však stále nebol konečný počet. Aktuálne index tvorí 30 najväčších verejne obchodovaných amerických spoločností.
5. Z pôvodných 12 prežila 1 firma
S rozširovaním indexu a jeho postupným vývojom sa opakovane menil aj priebežný zoznam účastníkov. Doposiaľ ich doň bolo zaradených viac ako 120. Prežiť viaceré zmeny sa podarilo iba jednému menu. Tým je General Electric, ktoré síce z indexu párkrát vypadlo, no aktuálne je ako jediná firma z pôvodného 12-členného výberu späť.
6. V 50. rokoch prišiel 200 % zisk
Po odznení Veľkej hospodárskej krízy trápili svetové akciové trhy ďalšie turbulencie spojené hlavne s vojnovými konfliktmi. Americkým akciám to však paradoxne pomáhalo. Výraznejší rast zaznamenali krátko po 2. svetovej vojne. Dovtedy najplodnejšie obdobie však Dow Jones zažil práve v 50. rokoch. V hodnotení celej dekády totiž zaznamenal 200 % rast, pričom jeho hodnota poskočila z 206 na 616 b.
7. Prvýkrát nad hranicou 1000 b.
Po slabších 60. rokoch prišlo ďalšie obdobie rýchlejšieho zhodnocovania. To vyústilo do dlho očakávaného pokorenia 1000-bodovej hranice, ku ktorému prišlo 14. novembra 1972. Burza sa v ten deň uzatvárala s hodnotou indexu 1003,16 b. Priaznivé obdobie však nevydržalo dlho a v nadchádzajúcich 2 rokoch prichádza pokles na úroveň okolo 800 b.
8. Najhorší deň indexu Dow Jones
Každý akciový index má svoj svetlý aj čierny deň. Ten čierny pripadol v prípade Dow Jones na pondelok 19. októbra 1987. Deň známy ako „Čierny pondelok“ sprevádzal najvyšší denný pokles v histórii. Prepad dosiahol až 22,61 %, čo činilo stratu vyše 500 b. za jediný obchodný deň.
9. Nedávno padol historický rekord
Pri dňoch ako 12. február 2020 sa zabúda na všetky čierne dni. Dow Jones vtedy uzatváral obchodný deň na úrovni 29 551,42 b. Išlo o doposiaľ najvyšší výsledok v histórii indexu. Nad vytúžených 30 000 b. sa mu však už dostať nepodarilo. Prekážkou sa stalo najmä vypuknutie pandémie, ktorá v marci poslala hodnotu indexu až pod 20 000 b.
Napriek svojmu renomé, sledovanosti či zhodnocovaniu je Dow Jones častým terčom kritiky. Mnohí analytici upozorňujú na kontroverznú metodiku výpočtu jeho hodnoty prostredníctvom priemeru ceny akcií jednotlivých firiem. Podľa nich sú lepším indikátorom amerických akcií indexy S&P 500 alebo Wilshire 5000, ktoré majú podstatne väčšie rozpätie akcií.
Zdroje: www.investopedia.com, www.marketwatch.com, www.wikipedia.org, www.dowjones.com