Čínsky učiteľ, ktorý zarobil miliardy

HABERL
5. januára 2016

Čína je už niekoľko rokov silným ekonomickým motorom a jej prosperita sa odráža aj na úspechoch tamojších obchodníkov. Tí sa dostávajú k stále výhodnejším finančným príležitostiam, na základe čoho pribúda miliardárov, ktorí sa v rebríčku najbohatších ľudí sveta posúvajú nahor. Za niektorými z nich stoja silné príbehy s poriadnou dávkou motivácie a jeden z nich si práve teraz predstavíme. Stať sa jedným […]

Čína je už niekoľko rokov silným ekonomickým motorom a jej prosperita sa odráža aj na úspechoch tamojších obchodníkov. Tí sa dostávajú k stále výhodnejším finančným príležitostiam, na základe čoho pribúda miliardárov, ktorí sa v rebríčku najbohatších ľudí sveta posúvajú nahor. Za niektorými z nich stoja silné príbehy s poriadnou dávkou motivácie a jeden z nich si práve teraz predstavíme.

Stať sa jedným z najbohatších ľudí v Číne nie je vôbec jednoduché. Obrovská konkurencia medzi obchodníkmi a výrazný vplyv štátu v podnikateľskej sfére kladie isté prekážky, ktoré treba zdolať. Pre niektorých sú však tieto prekážky na smiech, pretože na ceste za úspechom a blahobytom museli prekonať úplne iné zátarasy. Svoje o tom vie aj jeden z najbohatších mužov tejto svetovej mocnosti, Jack Ma alebo vlastným menom Ma Jun.

Z učiteľa miliardár

Začiatky kariéry tohto muža sprevádzalo niekoľko problémov, pri ktorých by málokto veril, že sa v budúcnosti nejako výraznejšie presadí. Ak si odmyslíme horší prospech počas štúdia a prepadnutie z matematiky, spomeňme aspoň odmietnutie jeho žiadosti o prácu v KFC. Ani to však talentovaného obchodníka neodradilo a súbežne s vyučovaním angličtiny pripravoval víziu na zrealizovanie veľkého biznisu.

Založenie internetového obchodu

Cieľom vízie Jack Ma a jeho partnerov bolo založenie úspešného internetového obchodu, ktorý by zarábal na doposiaľ nevyužitom potenciáli čínskeho internetu. Kým konkurencia kamenných predajní bola obrovská, online priestoru chýbali dobré nápady. Spomínaný tím tak prišiel so sprevádzkovaním Alibaba Group, ktorý sa venoval práve internetovému predaju a udával nové trendy v tejto oblasti podnikania.

Originálna stratégia na úspech

Alibaba Groupnie je obyčajný internetový obchod, ktorý funguje na podobnom princípe ako napríklad eBay alebo britský Amazon. Ide o veľké internetové konzorcium, ktoré vie zarábať sprostredkovaním obchodov a vyberaním provízií za uskutočnené transakcie. Touto taktikou sa stalo jasnou jedničkou na čínskom trhu a zbieralo jeden úspech za druhým, ktorý dopĺňa aj úspešné pôsobenie na medzinárodnom poli.

Čínsky Bill Gates

Úspech spoločnosti Alibaba Group na seba nenechal dlho čakať a relatívne krátko po založení začali firme plynúť vysoké zisky. Tie postupne umožnili zvyšovať hodnotu firmy, na základe čoho sa Jack Ma rozhodol ponúknuť akcie na burze v New Yorku. Po tomto kroku sa otvorili brány amerického trhu a rekordné výnosy začali prichádzať ešte rýchlejšie, čo ho spravilo na istý čas najbohatším Číňanom a vďaka majetku nad 20 mld.USD ho odvtedy volajú „čínsky Bill Gates.“

Prvý Číňan na obálke Forbes

Prvenstiev, ktoré Jack Ma nazbieral bolo viac, no jedno z nich malo špeciálnu príchuť. Dostať sa na obálku magazínu Forbes ako prvý občan Číny sa nepodarí len tak. Veľký obchodník tak aj vďaka tomu získal zaslúžené miesto v histórií sveta obchodu a financií, ktoré mu zaslúžene patrí a navyše je rešpektovaným mužom, ktorý je motiváciou pre všetkých (nielen) čínskych finančníkov.

Dnes má miliardár Jack Ma len 51 rokov a v podnikateľských kruhoch mu patrí uznávaná pozícia. Vzhľadom na tento vek má ešte určite niečo pred sebou a aj napriek slabším chvíľam spojeným s poklesom akcií jeho spoločnosti zo začiatku roka môžeme očakávať ďalšie veľké úspechy. Miliardárov v Číne síce pribúda, no meno Jack Ma sa už navždy zapísalo do histórie veľkými písmenami bez ohľadu na ďalší priebeh jeho podnikania.

Zdroje : forbes.com, businessinsider.com

 

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.