Intradenné obchodovanie – ako, kde, kedy

HABERL
24. septembra 2019

Pojem intradenné obchodovanie sa stále nedostal do povedomia všetkých obchodníkov. Tí tak prichádzajú o príležitosť dostať sa k dosť slušným výnosom v krátkom časovom horizonte. Na to ale treba vedieť, ako tento spôsob obchodovania funguje, aké má riziká a kedy je správny čas na investovanie. O princípe intradenného obchodovania veľa napovie už samotný názov. Jeho podstata […]

graf

Pojem intradenné obchodovanie sa stále nedostal do povedomia všetkých obchodníkov. Tí tak prichádzajú o príležitosť dostať sa k dosť slušným výnosom v krátkom časovom horizonte. Na to ale treba vedieť, ako tento spôsob obchodovania funguje, aké má riziká a kedy je správny čas na investovanie.

O princípe intradenného obchodovania veľa napovie už samotný názov. Jeho podstata spočíva v krátkodobom 1-dňovom obchodovaní. Otvorenie a následné ukončenie danej transakcie tak prebieha počas toho istého dňa. To umožňuje investorom dosiahnuť zisk za pár hodín. K tomu sa však nedostane každý. Intradenné obchodovanie totiž nepatrí iba k najrýchlejším spôsobom investovania. Podľa viacerých obchodníkov je aj najrizikovejším.

Ako intradenné obchodovanie funguje:

– investor uzavrie krátkodobú obchodnú pozíciu
– pozícia sa môže otvoriť kedykoľvek počas dňa
– v rovnaký deň však musí obchodnú pozíciu uzatvoriť
– žiadnu pozíciu nie je možné preniesť do ďalšieho dňa
– k uzatvoreniu pozície musí prísť bez ohľadu na stratu

Kde uplatniť intradenné obchodovanie

Väčšina intradenných obchodov je zameraná na investovanie do menových párov. Pri nich sa dá najlepšie narábať s takýmito krátkodobými investíciami. Investori môžu vsádzať hneď na niekoľko dvojíc. Každej z nich však patrí iba jedna obchodná pozícia s možnosťou otvorenia a uzatvorenia kedykoľvek počas dňa.

Vyššie výnosy za cenu vysokého rizika

Práve vďaka možnosti investovať do viacerých menových párov majú investori šancu siahnuť na vyššie výnosy. Mnohí takúto šancu využívajú a počas 1 dňa sú schopní uzatvoriť hoci aj 5 obchodných pozícií naraz. Odborníci ale upozorňujú na riziká takéhoto investovania. Tie totiž rastú úmerne so zvyšovaním počtu menových párov na konte tradera. Hlavne začiatočníkom sa odporúča vsádzať maximálne na 2 až 3 páry.

Pre koho je toto obchodovanie vhodné

S rastúcimi rizikami pri investovaní prichádza do hry aj psychologický faktor. Obzvlášť pri intradennom obchodovaní, ktoré prináša omnoho vypätejšie emócie ako dlhodobé obchody. Investor totiž musí správne reagovať na vývoj hodnoty daného menového páru a vystihnúť ten najlepší moment uzatvorenia pozície za účelom zisku alebo aspoň eliminovania väčších strát. Dobrým intradenným investorom tak bude len obchodník, ktorý má detailný prehľad o aktuálnom vývoji trhov a pri obchodovaní sa dokáže rozhodovať s chladnou hlavou.

Burzy ponúkajúce príležitosť obchodovať intradennou formou otvárajú dvere širokej skupine investorov. Investovanie takýmto spôsobom tak môže skúsiť každý obchodník schopný splniť kritériá požadované pre legálny vstup na burzu. Pokiaľ sa mu podarí nájsť správnu stratégiu, potom môže dosahovať vyššie zisky v najkratšom možnom čase.

Zdroje: www.investopedia.com, www.tradingwithrayner.com, www.investorq.com, www.investmentguruindia.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.