Investovať do nehnuteľností? Zvážte akcie ako cestu k vyšším výnosom

HABERL
9. apríla 2024
investovanie do nehnuteľností

Mali by ste investovať do nehnuteľností alebo radšej akcií? Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody, ktoré je potrebné pochopiť.

Základný rozdiel medzi investovaním do nehnuteľností a akcií spočíva v tom, že investícia do nehnuteľností zahŕňa kúpu nehnuteľností a ich prenajímanie alebo investovanie do REITs (realitných investičných fondov), zatiaľ čo investovanie do akcií znamená kúpu malého podielu spoločnosti a čakanie na zvýšenie hodnoty týchto akcií. Ak sa snažíte rozhodnúť medzi týmito dvoma možnosťami, dobrá správa je, že si nemusíte vyberať. Mnoho ľudí investuje do oboch. Je tiež dôležité vedieť, že môžete nakupovať akcie realitných investícií bez starostí s kúpou, správou a predajom nehnuteľností.

Historický prehľad

Priemerná cena domu v USA v roku 1973 bola 33 500 dolárov, a podľa dnešných štandardov sa zvýšila na 431 000 dolárov. Tento rast predstavuje priemerný ročný výnos 5,24 %. Na porovnanie, ak by ste v roku 1973 investovali rovnakých 33 500 dolárov do S&P 500, vaša investícia by teraz dosahovala 5,1 milióna dolárov, čo predstavuje ročný výnos 10,59 %. Na prvý pohľad tieto údaje naznačujú, že akcie za posledné polstoročie priniesli vyššie výnosy v porovnaní s nehnuteľnosťami. Treba však zvážiť aj ďalšie faktory pri tomto porovnaní.

Nehnuteľnosti verzus akcie: Ktoré vám zarobia viac?

Existuje mnoho metrík, na základe ktorých môžete zistiť, či vám investovanie do nehnuteľností alebo akcií zarobí viac peňazí. Pri pokuse odpovedať na túto otázku sa musíte rozhodnúť, aký typ nehnuteľností porovnávate s akými akciami. Priemerný výnos akciového trhu, meraný indexom S&P 500, je približne 10 % ročne.

Niektoré roky sú lepšie, niektoré horšie, ale časom, ak investujete napríklad do ETF, ktorý kopíruje index S&P 500, môžete očakávať priemerný výnos okolo 10 % mínus inflácia. Pričom priemerné ročné výnosy z nehnuteľností sú v rozmedzí 4-8 %. Akcie tak za posledných niekoľko desaťročí prekonali výkonnosť nehnuteľností.

Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

Tradičné investície do nehnuteľností možno rozdeliť do dvoch širokých kategórií: rezidenčné nehnuteľnosti a komerčné nehnuteľnosti.

Výhody
 1. Známy koncept
  Investovanie do nehnuteľností je ľahko pochopiteľné. Hoci cesta kúpy domova môže byť komplikovaná, základy sú jednoduché. Kúpiť nehnuteľnosť, starať sa o jej údržbu (a nájomníkov, ak vlastníte ďalšie nehnuteľnosti okrem svojho bývania) a pokúsiť sa predať za vyššiu hodnotu. Vlastnenie hmatateľného aktíva vám tiež môže dať väčší pocit kontroly nad vašou investíciou, než kúpa podielov v spoločnostiach prostredníctvom akcií.
 2. Financovanie
  Investovanie s dlhom, známe aj ako „hypotéka“, je bezpečnejšie pri nehnuteľnostiach. Môžete investovať do novej nehnuteľnosti s 20 % zálohou alebo menej a financovať zvyšok ceny nehnuteľnosti hypotékou. Investovanie do akcií s dlhom, známe ako „obchodovanie na maržu”, je extrémne riskantné a určené len pre skúsených obchodníkov.
 3. Inflačný štít
  Nehnuteľnosti môžu slúžiť ako ochrana proti inflácii. Vlastníctvo nehnuteľnosti sa všeobecne považuje za ochranu proti inflácii, pretože hodnoty domov a nájmy zvyčajne rastú s infláciou.
Nevýhody
 1. Náročnosť/Údržba
  Investovanie do nehnuteľností vyžaduje veľa práce. Nie každý má čas alebo túžbu byť majiteľom nehnuteľnosti a zaoberať sa všetkými úlohami, ktoré to so sebou prináša, vrátane údržby, správy nehnuteľností a zabezpečenia nájomcov. Aj keď sa rozhodnete prenajímať svoje nehnuteľnosti prostredníctvom správcovskej spoločnosti, toto rozhodnutie môže znamenať menší zisk z vašej investície.
 2. Náklady
  Investovanie do nehnuteľností môže byť nákladné. Okrem výdavkov spojených s nákupom a predajom nehnuteľnosti môže byť drahá aj samotná údržba a opravy. Ďalším potenciálnym rizikom je, že nehnuteľnosť môže stratiť na hodnote, napríklad, ak trh s nehnuteľnosťami klesne alebo ak nehnuteľnosť nie je dobre udržiavaná.
 3. Likvidita
  Nehnuteľnosti môžu byť menej likvidné ako akcie. Ak potrebujete rýchlo získať peniaze, predaj nehnuteľnosti môže trvať oveľa dlhšie ako predaj akcií.

Výhody a nevýhody investovania do akcií

Investovanie do akcií zahŕňa kúpu podielov v spoločnostiach. Môžete si kúpiť akcie jednotlivých spoločností alebo investovať do fondov, ako sú vzájomné fondy alebo burzovo obchodované fondy (ETF), ktoré vám umožňujú vlastniť podiely v mnohých spoločnostiach naraz. Akcie sú bežne považované za rizikovejšiu investíciu ako dlhopisy, ale môžu ponúknuť vyššie výnosy.

Výhody
 1. Prístupnosť/Dostupnosť
  Investovanie do akcií je ľahko prístupné. Môžete začať investovať do akcií s relatívne malou sumou peňazí a existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, vrátane nákupu akcií cez online makléra alebo investovania do podielových fondov alebo ETF prostredníctvom svojho investičného účtu. A keďže môžete kúpiť akcie vo veľkých, známych spoločnostiach, môžete mať pocit, že ste súčasťou úspechu týchto spoločností.
 2. Likvidita
  Akcie sú ľahko likvidné. Ak potrebujete rýchlo získať peniaze, predaj akcií je obvykle rýchly proces. Porovnajte to s predajom nehnuteľnosti, ktorý môže trvať mesiace alebo dokonca roky.
 3. Daňové výhody
  Pri investovaní do akcií existujú daňové výhody. Ak držíte akcie dlhšie ako rok sú oslobodené od dane z výnosu.
Nevýhody
 1. Volatilita
  Ceny akcií môžu byť volatilné. Ceny akcií sa môžu rýchlo meniť v reakcii na udalosti vo svete, ekonomické správy a zmeny vo výkonnosti alebo očakávaniach spoločnosti. To znamená, že hodnota vašej investície môže rýchlo stúpať alebo klesať.
 2. Široký výber
  Môže byť ťažké vybrať správne akcie. Aj keď môžete mať pocit, že ste súčasťou úspechu veľkých spoločností tým, že vlastníte ich akcie, môže byť ťažké vybrať si, do ktorých akcií investovať. Niektoré spoločnosti, ktoré sa zdajú byť na vzostupe, môžu skončiť veľkými stratami.
 3. Pravidelný príjem
  Akcie neponúkajú príjem z prenájmu. Na rozdiel od investovania do nehnuteľností, ktoré môžu poskytovať pravidelný príjem z prenájmu, držanie akcií zvyčajne neprináša príjem okrem potenciálnych dividend, ktoré nie sú zaručené a môžu sa meniť.

Ktorá investícia je teda lepšia?

Ako je vidieť, každá investičná možnosť má svoje výhody a nevýhody, a čo je najlepšie pre jednu osobu, nemusí byť najlepšie pre inú. Výber medzi investovaním do nehnuteľností a akcií často závisí od vašich finančných cieľov, tolerancie k riziku a investičnej stratégie. Niektorí ľudia uprednostňujú hmatateľný charakter nehnuteľností a príležitosť generovať príjem z prenájmu, zatiaľ čo iní ocenia likviditu a flexibilitu, ktorú ponúka investovanie do akcií.

Pre mnohých môže byť najlepšou stratégiou diverzifikácia, teda kombinácia investícií do akcií a nehnuteľností, čo môže pomôcť zmierniť riziko a maximalizovať potenciálne výnosy. Dôležité je vykonávať dôkladný prieskum a možno hľadať radu od finančného odborníka, aby ste sa uistili, že vaše investičné rozhodnutia najlepšie vyhovujú vašim potrebám a cieľom.

Zatiaľ čo historické údaje uprednostňujú akcie, treba zvážiť aj výhody pákového efektu v oblasti nehnuteľností a náklady spojené so správou nehnuteľností. Dobre vyvážené a diverzifikované portfólio nehnuteľností a akcií môže poskytnúť najpevnejší základ pre budovanie dlhodobého bohatstva.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.