Kam investovať 10000 eur?

HABERL
30. augusta 2022

Hoci 10000 eur nemusí pôsobiť ako nejaká závratná suma, ktorá vám môže zmeniť život, ale ak ich správne investujete, môže sa váš majetok v priebehu času značne rozšíriť.

Kam investovať 10000 eur. Ako investovať. Kam investovať eura? Kde a ako najlepšie investovať 10 000.

V článku Kam investovať 10000 eur? sa dočítate:

10000 eur je naozaj značná suma, ktorú by ste mohli použiť na množstvo vecí. Môžete ísť napríklad na dvojtýždňovú luxusnú dovolenku. Vďaka tomu by ste si dokázali dobre oddýchnuť a nastaviť sa na to, že o pár dní budete musieť opäť tvrdo pracovať. Môžete ísť na nákupy a kúpiť si všetky značkové šaty a ručne šité obleky. Vďaka 10000 eurám, by ste sa tak mohli minimálne cítiť ako milionár.

Je veľmi ľahké okamžite minúť peniaze na veci, ktoré nebudú mať dlhé trvanie. Dovolenka je síce pekná, ale po dvoch týždňoch sa opäť vrátia veci do normálu. To isté platí aj pre oblečenie, ktorého novosť rýchlo pominie.

Poďme sa preto radšej pozrieť na spôsoby ako investovať 10000 eur, tak aby ste z nich mali väčší a dlhodobejší úžitok.

1) Podielové fondy a ETF

Podielové fondy a ETF fondy (fondy obchodované na burze) pomáhajú zjednodušiť investovanie a účtujú si minimálne poplatky za investovanie, preto sú nákladovo najefektívnejšou možnosťou investovania.

Tieto združené investičné nástroje vlastnia portfólio akcií alebo dlhopisov, a ich cieľom je dosiahnutie jasne definovaných cieľov. Poprípade sa jedná o investovanie do konkrétneho trhového sektora, generovania hotovostného toku, sledovanie cien komodít, ako je napríklad zlato, alebo napodobňovanie výkonnosti trhových indexov, ako napríklad S& P 500.

Pravidelní investori môžu nakupovať akcie ľubovoľného počtu fondov. Keď investujete do aktívne spravovaných fondov, správca každého fondu vykonáva náročnú prácu spojenú s udržiavaním portfólia, na základe čoho sa snaží o dosahovanie požadovaných cieľov. Výmenou za toto pohodlie investorov si fondy účtujú ročný pomer výdavkov, ktorý sa vyjadruje ako percento z vašej celkovej investície.

Podielové fondy a ETF fondy si môžete kúpiť prostredníctvom rôznych sprostredkovateľov.

2) Akciové portfólio

Nákup jednotlivých akcií je rizikovejší ako investovanie do fondov. Je to skôr vhodné pre investorov, ktorí sú ochotní a majú priestor si nájsť čas na to, aby sa dozvedeli čo najviac informácií o rôznych verejne obchodovaných spoločnostiach a urobili si prieskum ohľadom toho, ako najlepšie investovať 10000 eur.

Keď budete zvažovať svoje možnosti a skúmať akcie, nezabudnite na dôležitosť diverzifikácie. Jedným slovom, nedávajte všetky svoje vajíčka do jedného košíka. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa vám bude daná akcia alebo spoločnosť pozdávať, nikdy by ste si nemali kúpiť len jednu akciu v hodnote 10000 eur.

Namiesto toho pracujte na vytvorení akciového portfólia, ktoré bude zmesou rôznych jednotlivých akcií, najlepšie takých, ktoré si navzájom kompenzujú vlastné riziká. Ak napríklad investujete do ropnej spoločnosti, ktorej by sa malo dariť, ak by ceny ropy stúpali, investujte aj do leteckej spoločnosti, ktorej by sa malo dariť v prípade, že ceny ropy klesnú.

3) Dlhopisy

Ak túžite po tom, aby ste generovali pravidelný príjem, dlhopisy môžu byť tým najlepším, čo urobíte so svojimi 10000 eur.

Keď kupujete dlhopisy v podstate požičiavate peniaze spoločnosti alebo vláde. Súhlasíte teda s tým, že dlhopis bude držaný určitý čas a na konci tohto obdobia vám emitent dlhopisu vráti vaše peniaze. Medzitým vám však pravidelne vypláca aj úroky v stanovenej sadzbe.

Pamätajte na to, že pri investovaní do dlhopisov nie je nemožné prísť o všetky peniaze. Ak chcete predať dlhopis pred koncom jeho splatnosti, na sekundárnom trhu takmer určite nájdete kupujúceho, no možno budete musieť akceptovať skutočnosť, že ho predáte za nižšiu cenu ako ste za neho pôvodne zaplatili. Okrem toho, ak by sa emitent dlhopisov dostal do finančných problémov, mohol by zmeškať platby úrokov alebo dokonca vám nevrátiť istinu.

Dlhopisy s vyššími úrokovými sadzbami, tzv. “junk bonds“, bývajú rizikovejšie. Ako pri každej investícii, vždy existuje kompromis medzi väčšími rizikami a vyššími odmenami. Dlhopisy si môžete kúpiť prostredníctvom väčšiny maklérskych platforiem, ktoré ponúkajú akcie.

4) REIT

Na dnešnom horúcom trhu s nehnuteľnosťami vám síce 10000 eur nepomôže s kúpou nehnuteľnosti, no našťastie existuje mnoho ďalších spôsobov ako investovať do nehnuteľností.

Vyskúšajte napríklad realitné investičné trusty (REIT), ktoré sú typom verejne obchodovateľnej spoločnosti, ktorá vám môže poskytnúť expozíciu voči mnohým rôznym typom nehnuteľností.

Väčšina realitných investičných trustov sa sústredí na jeden konkrétny typ nehnuteľností, ako sú napríklad komerčné alebo rezidenčné nehnuteľnosti, hoci niektoré vlastnia rôzne typy nehnuteľností. Aby sa spoločnosti kvalifikovali ako realitné investičné trusty musia rozdeliť aspoň 90 % svojho zdaniteľného príjmu akcionárom, vďaka čomu sú dobrým spôsobom ako generovať príjem.

Podobne ako bežné akcie aj realitné investičné trusty sú vysoko likvidné. Vďaka tomu je ľahké svoju investíciu predať a presunúť svoje finančné prostriedky niekam inam. Pre porovnanie, predaj fyzickej nehnuteľnosti je častokrát veľmi dlhý a nákladný proces, do ktorého sa väčšina majiteľov nehnuteľností ani nechce púšťať.

Podobné: Kam najlepšie investovať 5000 eur

Dlhodobé investovanie

Investovanie je beh na dlhé trate. Bez ohľadu na to, ktoré aktíva sa rozhodnete kúpiť, vaša investičná výkonnosť bude v priebehu rokov zaznamenávať zisky, ale môže aj straty. A to sa dá samozrejme očakávať. Vašou úlohou je sústrediť sa na budúcnosť.

Ak dokážete zarobiť 10 % návratnosť svojej investície každý rok po dobu 30 rokov, tak vašich 10000 eur porastie na 174 000 eur, a to všetko bez toho, aby ste k investícií prihodili hoci len cent navyše.

To predstavuje kúzlo zloženého úročenia. Na druhej strane, ak ste si nechali 10000 eur v hotovosti, o 30 rokov budete mať prinajlepšom 10000 eur. A po dopade inflácie bude kúpna sila vašich 10 000 eur oveľa nižšia, ako je tomu dnes.

V prípade, ak by ste mali ďalšie otázky, náš tím investičných expertov je vám k dispozícií. Kontaktujte nás.

zdroj: www.marketwatch.com, www.fortune.com

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.