Aké akcie sa oplatí kúpiť v roku 2024?

HABERL
19. marca 2024
Aké akcie sa oplatí kúpiť v roku 2024?

Akcie zaznamenali v roku 2023 výrazný obrat smerom nahor, ktorý vyvolalo spomaľujúce sa tempo zvyšovania sadzieb, klesajúcu infláciu a odolný trh práce. „Trio dobrých znamení“, ktoré by mohli predznamenať veľmi žiadané „mäkké pristátie“ americkej ekonomiky.

Táto dynamika pokračuje aj v úvodných mesiacoch roka 2024, pričom všetky tri hlavné indexy amerického akciového trhu dosiahli v prvých mesiacoch roka historické maximá. Rok 2024 nepochybne  prinesie investorom mnohé prekvapenia, niektoré z nich zlé. Existujú však dôvody na to, aby ste boli optimistickí.

Ak uvažujete o zaradení akcií do vášho investičného portfólia, zvážte aj tieto s vysokým potenciálom:

1.) Alphabet Inc. (GOOGL)

Google Alphabet je jednou zo šiestich verejne obchodovaných spoločností s hodnotou viac ako 1 bilión dolárov. Je to „osvedčená sila“ Big Tech, ktorá ponúka nielen svoj dominantný vyhľadávač, ale aj smart zariadenia, smartfóny Pixel, YouTube a sadu služieb značky Google vrátane Google Cloud a obchodu Google Play a mnohých ďalších.

Koncom roka 2023 spoločnosť JPMorgan označila Alphabet za „top stock“ na rok 2024 s odvolaním sa na zlepšujúci sa rast reklamy, vyššie marže po úspešnom znížení nákladov a, samozrejme, umelú inteligenciu. Zatiaľ čo ChatGPT od OpenAI ukradol pozornosť ako najviditeľnejší chatbot s umelou inteligenciou orientovaný na spotrebiteľov, Google nedávno vydal Gemini ako konkurenta spoločnosti GPT-4.

Apple rokuje o zabudovaní umelej inteligencie (AI) Gemini od spoločnosti Google do svojho iPhonu.  Apple a Google podľa Bloombergu aktívne rokujú o tom, že by výrobca iPhonu získal licenciu Gemini pre niektoré nové funkcie, ktoré budú v tomto roku súčasťou softvéru telefónu.

2.) Nvidia (NVDA)

Úspech spoločnosti Nvidia na trhu s čipmi AI viedol k tomu, že nespočetné množstvo technologických spoločností oznámilo svoje podnikanie v tomto odvetví.

Trhové trendy naznačujú, že prekonanie nadvlády Nvidie bude pre konkurentov náročné. Spoločnosť si už roky drží viac ako 80 % podiel na trhu s grafickými procesormi pre stolné počítače, a to aj napriek prítomnosti spoločností AMD a Intel v tomto sektore.

Spolu s Amazon Web Services (AWS), dcérska spoločnosť Amazon.com Inc., oznámili, že budú ďalej spolupracovať v snahe pomôcť zákazníkom odomknúť nové možnosti generatívnej umelej inteligencie (AI). AWS integruje platformu NVIDIA Blackwell GPU do svojej infraštruktúry. Generálny riaditeľ AWS Adam Selipsky uviedol, že procesor v kombinácii s výkonným sieťovým adaptérom od AWS, hyperškálovým klastrovaním a systémom Nitro prinesie rýchlejšiu konštrukciu a realizáciu veľkých jazykových modelov s niekoľkými biliónmi parametrov.

Výsledkom je, že Nvidia má stále čo ponúknuť novým investorom.

3.) Walt Disney Co. (DIS)

Disney je globálny zábavný gigant s diverzifikovaným portfóliom, ktoré zahŕňa jeho parky, plavby, vysielacie a streamovacie platformy, filmové štúdiá a známe platformy ako ESPN a Disney+.

Pod vedením renomovaného generálneho riaditeľa Boba Igera, ktorý sa vrátil na prvé miesto koncom roka 2022 po tom, čo sa náklady vymkli spod kontroly, House of Mouse nedávno oznámil, že zvýši svoj cieľ znižovania nákladov o viac ako 35 %, z 5,5 miliardy dolárov na 7,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť Disney sa zaviazala znížiť náklady a prevádzkové straty v streamingovom biznise sa podľa poslednej správy znížili z 984 miliónov dolárov v prvom štvrťroku fiškálneho roku 2023 na 138 miliónov dolárov. Iger povedal, že streamovanie by malo byť ziskové do konca fiškálneho roku 2024. Keďže spoločnosť Disney dostáva náklady pod kontrolu a udržiava počet predplatiteľov.

Okrem toho dohoda o športovom streamovaní s Warner Bros. Discovery a Fox by mohla pre ESPN uvoľniť ďalší potenciál zisku.

Tieto faktory, plus vylepšenia v streamovacej infraštruktúre a Igerove úspechy ukazujú, prečo bude Disney žiadanou akciou v portfóliách investorov.

4.) PDD Holdings Inc . (PDD)

PDD je akcia s výrazným rastom, takže nemusí byť vhodnou držbou pre všetkých investorov, ale jej trajektória rastu je skutočne ohromujúca. Čínska spoločnosť zaoberajúca sa elektronickým obchodom vznikla v roku 2015, pred menej ako desiatimi rokmi, a napriek tomu sa už stala životaschopným konkurentom čínskych  Alibaba Group Holding Ltd. ( BABA ) a JD.com Inc. ( JD ).

PDD je materskou spoločnosťou Pinduoduo a Temu, pričom druhá platforma je snahou spoločnosti o elektronický obchod mimo Číny. Rok po svojom spustení v septembri 2022 bol Temu už v 40 krajinách.

Výnosy v PDD vzrástli v treťom štvrťroku medziročne o 94 %, najmä vďaka 315 % nárastu príjmov z transakcií. Spoločnosť PDD, známa svojimi lacnými položkami a mobilnými online obchodmi, oslovuje zákazníkov cenovo dostupným tovarom, bezplatnou dopravou a bezplatným 90-dňovým vrátením tovaru. Stav čínskej ekonomiky plus miera, do akej Komunistická strana Číny ohýba svoju autoritu, ako to urobila v roku 2021, sú dva z najväčších rizikových faktorov PDD. Ale spoločnosť je už zisková, takže akcionári by si mali byť istí, že tu zostane.

Nedostatočná výkonnosť akcií v tomto roku je z veľkej časti spôsobená odklonom investorov od čínskych akcií. Aj keď tento trend určite riskuje krátkodobú bolesť pre všetkých akcionárov, ponúka aj dlhodobú príležitosť pre trpezlivých investorov, ktorí sú ochotní počkať, kým „hystéria“ utíchne a čínske akcie sa zotavia.

5.) Occidental Petroleum Corp . ( OXY )

Nikdy nezaškodí ísť v stopách najväčšieho investora všetkých čias Warrena Buffetta. „Oracle of Omaha“ si prostredníctvom svojej rozľahlej holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway Inc. ( BRK.A , BRK.B ) neustále buduje svoju pozíciu v producentovi ropy a zemného plynu. OXY, ktorá sa obchoduje za menej ako 15-násobok budúcich ziskov a ponúka skromnú 1,4 % dividendu, zapadá do Buffettovej formy pre jeho obľúbený typ akcií na nákup.

Berkshire prvýkrát investovala do spoločnosti v roku 2019, keď pomohla financovať odkúpenie Anadarko Petroleum spoločnosťou Occidental. Odvtedy Berkshire nazhromaždil obrovský podiel v OXY, ktorý neustále rastie.

Vo svojej dohode o financovaní z roku 2019 Berkshire tiež získala opcie na nákup ďalších 83,8 milióna akcií za 56,62 USD za akciu, čo dáva Berkshire ešte väčší stimul, aby ceny boli nad touto úrovňou. Zatiaľ čo ceny energií v roku 2023 klesli, čo viedlo OXY k podpriemernej výkonnosti, akýkoľvek návrat k vyšším cenám ropy v roku 2024 bude pre OXY dobrý.

6.) Advanced Micro Devices, Inc. (AMD)

Advanced Micro Devices, Inc. (AMD) je globálna polovodičová spoločnosť pôsobiaca v segmentoch Data Center, Gaming a Embedded. Spoločnosť poskytuje mikroprocesory, grafické procesory (GPU), čipové sady a ďalšie produkty pre dátové centrá, hry a vstavané aplikácie.

  1. februára analytik Citi Christopher Danely uviedol, že spoločnosť zvýšila svoje smerovanie k príjmom súvisiacim s umelou inteligenciou, pričom v tomto roku očakáva tržby vo výške 3,5 miliardy USD, oproti predchádzajúcemu odhadu 2 miliárd USD. Analytik odhadol, že AMD by mohla tento rok vygenerovať 5 miliárd dolárov a budúci rok 8 miliárd dolárov zo svojho MI300, podľa očakávaní investorov.

7.) Adobe Inc. (ADBE)

Adobe Inc., diverzifikovaná softvérová spoločnosť, pôsobí globálne prostredníctvom troch segmentov – Digital Media, Digital Experience a Publishing and Advertising. Segment digitálnych médií ponúka produkty a služby na tvorbu a propagáciu obsahu, vrátane vlajkového produktu Creative Cloud. Segment Digital Experience poskytuje značkám a firmám platformu na správu a optimalizáciu skúseností zákazníkov. Segment Publishing and Advertising ponúka rôzne produkty a služby, ako sú e-learningové riešenia a ponuky Advertising Cloud.

Zákaznícku základňu Adobe tvoria väčšinou firmy a v menšej miere študenti a jednotliví tvorcovia. Takže to nie je závislé od sily spotrebiteľa. Ak môžu jeho zákazníci používať nástroje založené na umelej inteligencii, ako je Firefly, aby svoju prácu vykonávali rýchlejšie a lepšie.

Adobe vo väčšine prípadov netvorí nadpisy v médiách, ale trh podceňuje jeho rastový potenciál. Adobe sa oplatí zaradiť do svojho portfólia pretože má jasný a priamy spôsob, ako speňažiť AI, čo z nej robí jednu z najzaujímavejších dlhodobých investícií.

8.) Salesforce, Inc. (CRM)

Salesforce, Inc. (CRM) je globálnym poskytovateľom technológie riadenia vzťahov so zákazníkmi, ktorá uľahčuje spojenie medzi spoločnosťami a zákazníkmi. Služby spoločnosti zahŕňajú predajné nástroje na správu údajov, monitorovanie potenciálnych zákazníkov, sledovanie pokroku a analýzy. Salesforce tiež ponúka platformu, ktorá firmám umožňuje vytvárať vlastné aplikácie, online vzdelávaciu platformu a Slack pre spoluprácu.

  1. januára spoločnosť BofA označila Salesforce, Inc. (CRM) za jeden zo svojich najlepších tipov na rok 2024. Podľa analytika BofA Brada Sillsa má Salesforce strategickú pozíciu, aby ďalej získavala podiel na trhu s kumulatívnou hodnotou 200 miliárd USD.

9.) UnitedHealth Group (UNH)

Zdravotnícky konglomerát UnitedHealth Group môže byť ústrednou spoločnosťou v americkom zdravotníctve. Nie je to len poisťovňa, ale poskytuje aj zdravotnícke služby, analýzy a riešenia na rôznych úrovniach starostlivosti.

UnitedHealth vidí potenciál v mnohých príležitostiach v rámci zdravotnej starostlivosti, vrátane starostlivosti založenej na hodnote, zdravotníckych technológií, zdravotných finančných služieb a lekárenských služieb.

Obchodná činnosť spoločnosti Optum sa napríklad zameriava na oblasť služieb a pomáha zamestnávateľom, zdravotným systémom a ďalším zákazníkom zlepšovať starostlivosť, ktorú ponúkajú, a zároveň im znižovať náklady. V zdravotníctve existuje veľa neefektívností, ktoré by mohli z Optum urobiť rýchlo rastúci podnik pre UnitedHealth Group. V roku 2023 tržby spoločnosti Optum vzrástli o 24 %.

Minulý rok spoločnosť získala spoločnosť LHC Group a dúfa, že niekedy v tomto roku uzavrie ďalšiu dohodu s Amedisys. Uzatváranie obchodov by mohlo pokračovať, keďže UnitedHealth generuje značné zisky a cash flow, čo by mohlo pripraviť pôdu pre ďalšie akvizície.

UnitedHealth Group je spoločnosť s pevnými základmi, vypláca dividendy a podnikanie nie je riskantné. Je to vhodná akcia pre takmer akýkoľvek typ investora.

10.) Discover Financial Services (DFS)

Keďže vyhliadky na „mäkké pristátie“ sa javia čoraz pravdepodobnejšie, spoločnosti ako Discover by mali byť pripravené na rast, ak sa ekonomika vyhne recesii. Ako vydavateľ kreditných kariet je DFS zlomkom takých veľkých odvetví, ako sú Visa Inc. ( V ), Mastercard Inc. ( MA ) a American Express Co. ( AXP ). Na rozdiel od väčšiny emitentov spoločnosť Discover tiež požičiava peniaze spotrebiteľom namiesto toho, aby len brala časť každej transakcie. To znamená, že sila amerických spotrebiteľov je prvoradá pre úspech DFS a našťastie spotrebiteľské výdavky v USA sú na dobrých úrovniach.

Capital One Financial Corp. súhlasila s akvizíciou spoločnosti Discover v rámci celoakciovej dohody, čím by sa vytvoril ešte životaschopnejší konkurent pre ostatných gigantov v oblasti kreditných kariet. Očakáva sa, že dohoda, ktorá ešte potrebuje schválenie regulačnými orgánmi a akcionármi, bude uzavretá koncom roka 2024 alebo začiatkom roka 2025. Keďže akcionári DFS dostanú 1,0192 akcií COF za každú akciu DFS, ktorú vlastnia, nákup predstavuje 15,4 % prémiu k cene akcií Discover.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER 

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.