Buffettova spoločnosť sa kvôli koronavírusu zbavila podielov v leteckých firmách
Letecká doprava patrí aktuálne medzi najviac stratové odvetvia. V dôsledku pandémie a opatreniam proti jej šíreniu sa prepadávajú zisky leteckých spoločností aj hodnota ich akcií. Reakcia zo strany investorov na seba nenechala čakať. Niektorí z nich odpredali podiely v týchto firmách. Výnimkou nie je ani Warren Buffett. Práve podiely v leteckých spoločnostiach mali byť pre Warrena Buffetta jedným zo zdrojov […]
Letecká doprava patrí aktuálne medzi najviac stratové odvetvia. V dôsledku pandémie a opatreniam proti jej šíreniu sa prepadávajú zisky leteckých spoločností aj hodnota ich akcií. Reakcia zo strany investorov na seba nenechala čakať. Niektorí z nich odpredali podiely v týchto firmách. Výnimkou nie je ani Warren Buffett.
Práve podiely v leteckých spoločnostiach mali byť pre Warrena Buffetta jedným zo zdrojov zisku. Vypuknutím pandémie spôsobenej koronavírusom sa však vidina týchto výnosov stala definitívne minulosťou. Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway totiž pred niekoľkými dňami pristúpila k ráznemu kroku a všetky podiely v leteckých firmách odpredala.
Podiely v 4 najväčších aerolinkách sú predané
Aktíva Berkshire Hathaway tvorili ešte nedávno podiely 4 amerických aerolínií. Podľa obratu ide o najväčšie spoločnosti tohto druhu v USA. Na predných priečkach v rebríčku amerických aerolínií sa držia aj z hľadiska počtu letov. Prudkému poklesu cien leteniek a s tým spojenému pádu hodnoty ich akcií v dôsledku pandémie sa ale vyhnúť nedokázali. Pre W. Buffetta to bol dostatočný dôvod na predaj všetkých svojich podielov v leteckých firmách.
Dôvodom je zmena sveta pre leteckú dopravu
Warren Buffett odôvodnil rozhodnutie predať všetky podiely zmenou sveta a leteckej dopravy v ňom. Tá sa v dôsledku pandémie úplne spomalila a počet letov výrazne poklesol. Štatistiky postupne prinášajú údaje o prepadoch tržieb aj o prepadoch hodnoty akcií. Tá klesá obzvlášť u 4 najväčších aerolínií v USA. Predstavenstvo Berkshire Hathaway tak viac nevidelo prínos vlastníctva zhruba desatinových podielov v týchto firmách.
Americké aerolinky, kde mal W. Buffett podiely:
Delta Air Lines – 11 % podiel
American Airlines – 10 % podiel
Southwest Airlines – 10 % podiel
United Airlines – 9 % podiel
Koniec investovania do aerolínií už po 4 rokoch
Každá z uvedených aerolínií má hneď niekoľko akcionárov. Tí najväčší z nich vlastnia zhruba 10 až 15 % podiely. To bol do apríla prípad aj Berkshire Hathaway, ktorá patrila do zoznamu najväčších akcionárov vo štvorici spoločností od roku 2016. Práve vtedy vstúpil Buffett na trh s akciami popredných zámorských aeroliniek. Udialo sa tak po dlhoročnom váhaní nad plusmi tohto kroku, z čoho vyplýva, že Buffett bol voči akciám leteckých firiem dlhodobo skeptický. Napriek tomu ešte zopár lacných akcií Delta Air Lines nakúpil aj po vypuknutí pandémie.
Predaj podielov znamená pre W. Buffetta straty
Buffettove pochybnosti o výnosnosti investícií do aerolínií sa nakoniec ukázali opodstatnené. Ich zhodnotenie vraj zďaleka nenaplnilo jeho očakávania, práve naopak. Neúspešné investície do tohto odvetvia mali Buffetta pripraviť minimálne o 7-8 mld. USD. Pokles ceny vybraných akcií totiž od roku 2016 dosiahol aj 20 USD za akciu. Týka sa to hlavne akcií firmy Delta Air Lines či Southwest Airlines. Tie sa v čase nákupu v roku 2016 predávali za necelých 50 USD. Buffett ich v apríli predal za menej ako 30 USD.
Odchod Buffetta poslal cenu akcií ešte viac nadol
Odchody silných akcionárov zvyknú zamávať hodnotou akcií danej spoločnosti. Tento trend sa potvrdil aj v prípade štvorice spomínaných aerolínií. Akcie každej z nich boli po odchode Berkshire Hathaway značne otrasené a naďalej klesali. Klincom do rakvy bolo pre ne valné zhromaždenie Berkshire Hathaway z 3. mája. W. Buffett na ňom vyhlásil, že nákup podielov leteckých spoločností bol chybou. O deň neskôr akcie týchto aeroliniek zareagovali ďalším poklesom.
Pokles hodnoty akcií 3 aeroliniek (4. máj 2020):
Spoločnosť |
Cena za akciu |
Pokles ceny akcií |
Delta Air Lines |
22 USD |
– skoro 9 % |
Southwest Airlines |
27 USD |
– vyše 7 % |
American Airlines |
pod 10 USD |
– vyše 10 % |
Zdroj: markets.businessinsider.com
Letecká doprava sa bude ďalej boriť s problémami, či už s Buffettom, alebo bez neho. Žiadny analytik si netrúfa povedať, kedy sa môže situácia vrátiť do normálu. V tejto chvíli je ťažko odhadovať aj rozsah škôd, resp. strát leteckých firiem. Rátať sa však budú hneď v niekoľkých miliardách. Cestovný dopyt po leteckej doprave totiž od začiatku pandémie klesol až o 95 %.
Zdroje: www.bbc.com, www.bloomberg.com, www.fool.com, markets.businessinsider.com