Týždenný súhrn trhov – 43. týždeň
Minulý týždeň bol zaujímavý. Čo sa dialo na trhoch? Ktoré indexy klesali a ktoré naopak stúpali?
U.S.
Hlavné indexy skončili minulý týždeň zmiešané. Investori pozorne sledovali stimulačné rokovania a správy o príjmoch spoločností za tretí štvrťrok. Najhoršie si počínal index Nasdaq Composite, spôsobený hlavne slabosťou spoločnosti Apple. Index Russell 2000, ktorý zahŕňa spoločnosti s menšou kapitalizáciou, zaznamenal mierny nárast. V rámci indexu S&P 500 technologické akcie padali, no akcie komunikačných služieb boli silné, na čele s internetovými gigantmi Facebook a Alphabet (materská spoločnosť Google).
S&P 500
EU
Európske akcie padali uprostred prísnejších obmedzení, aby obmedzili prudké infekcie koronavírusom, čo môže brániť ekonomickému oživeniu. Nemecký index DAX skĺzol o 2,04%, francúzsky CAC 40 klesol o 0,53% a taliansky FTSE MIB poklesol o 0,54%. Britský index FTSE 100 stratil 1,00%. Libra nabrala na sile po obnovení rozhovorov s Európskou úniou (EÚ) o obchodných väzbách po Brexite. Akcie Spojeného kráľovstva majú tendenciu klesať, keď libra stúpa, pretože index obsahuje mnoho nadnárodných spoločností so zahraničnými príjmami.
DAX 30
Japonsko
Japonské akcie zatvorili tento týždeň v zelenom. Akciový index Nikkei 225 postúpil o 106 bodov (0,5%) a uzavrel na 23 516,59. Veľkokapacitný index TOPIX a malý index TOPIX, širšie ukazovatele výkonnosti japonských akciových trhov, priniesli zmiešané výsledky. Jen sa mierne posilnil a v piatok sa obchodoval pod 105 JPY za americký dolár. Výbor pre stanovovanie politiky Bank of Japan (BoJ) sa zíde 28. – 29. októbra a očakáva sa, že zníži svoje prognózy rastu hrubého domáceho produktu (HDP) a inflácie na súčasný fiškálny rok, ktorý sa končí 31. marca 2021. Export v septembri v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 tiež poklesol o 4,1%, no export do USA sa zvýšil.
Čína
Čínske akcie sa tento týždeň stiahli, index CAPI 300 a benchmark Shanghai Composite Index klesli o 1,5%, respektíve 1,8%. Guvernér Čínskej ľudovej banky Yi Gang uviedol, že kľúčové pomery dlhu Číny by sa mohli v nasledujúcich mesiacoch zmierňovať, keď sa bude zvyšovať ekonomický rast. Mena renminbi pokračovala v posilňovaní voči americkému doláru, čomu napomáhal silný prílev investícií na domáci čínsky trh dlhopisov, ktorého relatívne vysoké výnosy priťahovali zahraničných investorov. Čína tiež vykázala rast HDP o 4,9% v treťom štvrťroku oproti podobnému obdobiu v predchádzajúcemu roku, čo naznačuje, že ekonomika naberá momentum.
GBPUSD
Libra nabrala na sile po obnovení rozhovorov s Európskou úniou (EÚ) o obchodných väzbách po Brexite. Menový pár sa pohybuje za posledný mesiaci v rastúcom kanály a prekonal predchádzajúci vrchol na úrovni 1.3088, čím sa dostal nad 50 dňový kĺzavý priemer. V prípade prerazenia hornej hranice kanálu by kurz mohol rásť bez rezistancie až k úrovni okolo 1.3400 – 1.3480. V prípade oslabenia britskej libry by cena mohla opustiť rastúci kanál a klesnúť k podpory okolo 1.2670 – 1.2500.