Enron a WorldCom – spoločnosti, ktoré pripravili o česť najväčšie účtovné škandály
Mali vybudovať svoj americký sen a ako lídri vo svojom obore sa navždy zapísať do histórie. K dosiahnutiu tohto cieľa nechýbalo veľa, nakoľko jednou nohou už stáli na vrchole. No karta sa obrátila a miesto života na výslní prišiel pád s čiernym zápisom do kroniky. Spoločnosti Enron a WorldCom totiž doplatili na falšovanie účtovných čísel. Účtovné škandály nie sú […]
Mali vybudovať svoj americký sen a ako lídri vo svojom obore sa navždy zapísať do histórie. K dosiahnutiu tohto cieľa nechýbalo veľa, nakoľko jednou nohou už stáli na vrchole. No karta sa obrátila a miesto života na výslní prišiel pád s čiernym zápisom do kroniky. Spoločnosti Enron a WorldCom totiž doplatili na falšovanie účtovných čísel.
Účtovné škandály nie sú vo sfére biznisu ničím ojedinelým, no len výnimočne sa týkajú tých najvplyvnejších hráčov na trhov. Práve spoločnosti Enron a WorldCom si svet zapamätá ako výnimky, ktoré si podpísali ortieľ nad svojim podnikaním práve machináciami v účtovníctve. Zámer vykresliť svoj ekonomický rast v snahe upútať investorov im nevyšla a z popredných amerických spoločností sa stala čierna škvrna zámorského ideálu o čestnom podnikaní.
Enron – z lokálnej firmy nadnárodný energetický gigant
Písal sa rok 1984, keď začal zakladateľ Kenneth Lay budovať svoj energetický kolos. Vtedy ešte sám netušil, aký príbeh plný vzostupov a pádov so svojou firmou napíše. Z malej lokálnej spoločnosti sa totiž stal jeden z najväčších energetických koncernov s vplyvnou pozíciou na medzinárodnom poli. Ročné zisky presahovali 100 miliárd dolárov a Enron sa zaradil do prvej desiatky najúspešnejších amerických firiem.
Z vrcholu v biznise na vrchol rebríčka firemných bankrotov
17 rokov raketovej cesty za úspechom vzbudzovalo dojem, že vedenie Enronu dokázalo priam nemožné. Zlom však nastal 2.decembra 2001, keď prišiel šok v podobe firemného bankrotu. Na povrch vyplávali dôkazy o tom, že Enron v spolupráci s audítormi zo spoločnosti Arthur Andersen v snahe prilákať investorov a tým si vyplácať vyššie motivačné bonusy k príjmom nadhodnotili výsledky v účtovníctve.
– od roku 1997 boli hospodárske výsledky firmy nadhodnotené o 600 miliónov
– po ohlásení bankrotu sa cena za jednu akciu prepadla z 90 dolárov pod 1 dolár
– bankrot pripravil akcionárov o 60 miliárd a tisícky zamestnancov stratilo prácu
– doposiaľ šlo o najväčší firemný bankrot v americkej histórii
WorldCom – americká dvojka v telekomunikáciách
Príbeh WorldComu sa začínal podobne ako v prípade Enronu, teda postupným budovaním sna o poprednej nadnárodnej spoločnosti. Majitelia vycítili svoju príležitosť v rozvíjajúcom sa telekomunikačnom sektore a celé 90.roky pracovali na zvyšovaní ziskov. S tým však nerástli len ceny akcií spoločnosti, ale aj ohlasy neprajníkov špekulujúcich o umelom raste.
Bankrot WorldComu s väčšími škodami ako pri Enrone
Podozrení o falšovaní v účtovníctve pribúdalo najmä po bankrote Enronu, ktorý sa zapísal ako najväčší v histórii. Bol to práve WorldCom, ktorý nielenže potvrdil predpovede, ale prepísal aj celé dejiny. V roku 2002 totiž vyhlásil bankrot a vedenie avizovalo, že firma je namočená do účtovných podvodov, pri ktorých stáli opäť audítori z Arthur Andersen.
– hospodárske výsledky boli za posledné 2 roky nadhodnotené o vyše 3,6 miliardy
– akcie spoločnosti klesli po ohlásení bankrotu z viac ako 60 dolárov na 20 centov
– dôsledky najväčšieho firemného bankrotu oslabili aj európske a ázijské akciové trhy
Neboli to len spoločnosti Enron a WorldCom, ktoré v dôsledku účtovných škandálov stratili česť. Podobný príbeh zažili aj ďalšie americké firmy Tyco, Adelphia či talianska Parmalate. Rozsah ich podvodov však nebol až taký veľký a ani zďaleka sa nezaradili medzi najväčšie firemné bankroty.
Zdroje: investopedia.com, nytimes.com, theguardian.com, crowdfundinsider.com