Najlepšie ETF fondy pre rok 2024

HABERL
3. apríla 2024
Investovanie_ETF fondy

Svet financií je neustále v pohybe, a práve preto je dôležité zostať informovaný o najnovších trendoch a príležitostiach aj v roku 2024.

Investovanie do ETF sa ukázalo byť mimoriadne výnosné v priebehu posledných dvoch dekád. Tieto fondy neustále poskytujú investorom široké spektrum atraktívnych možností.

V dnešnej dobe, keď na trhoch panuje vyššia volatilita, investori neustále hľadajú „stabilné prístavy“ pre svoje investície. ETF fondy sa stávajú obľúbenejším nástrojom pre diverzifikáciu portfólií. Tieto fondy, obchodovateľné ako akcie, ponúkajú širokú paletu možností pre každého, od konzervatívnych investorov po tých, ktorí hľadajú agresívnejšie rastové príležitosti.

V roku 2024, keď sa svetová ekonomika snaží nájsť svoju novú rovnováhu po rokoch turbulencií, sa pozornosť obracia na ETF fondy, ktoré ponúkajú nielen ochranu kapitálu, ale aj atraktívny rast.

Výber ETF fondov je veľký. Je možné si vybrať od sektorových ETF pre technologický sektor až po geograficky diverzifikované fondy, ktoré reflektujú najnovšie trendy a vývoj na trhoch.

Čo sú ETF fondy?

ETF sú investičné fondy, ktoré sa obchodujú na burze podobne ako akcie. ETF je skratka pre „Exchange-Traded Fund“, čo v preklade znamená fond obchodovaný na burze. Poskytujú investičnú expozíciu rôznym aktívam alebo trhom, vrátane akcií, dlhopisov, komodít alebo dokonca kombinácií rôznych typov investícií.

Takéto fondy môžu kopírovať výkonnosť určitých indexov, napríklad indexu S&P 500, čím umožňujú investorom získať diverzifikované portfólio na rozličných trhoch alebo v určitých odvetviach bez nutnosti nákupu jednotlivých akcií.

Výhody ETF

Diverzifikácia: ETF fondy ponúkajú rýchly a efektívny spôsob, ako diverzifikovať portfólio. Jedinou transakciou môžete získať expozíciu voči celému košu aktív, či už ide o akcie, dlhopisy, komodity alebo iné investičné triedy.

Chránite svoje financie pred vysokými poplatkami: Jednou z najväčších výhod ETF je ich schopnosť šetriť vaše peniaze. Vďaka typicky nižším správcovským poplatkom, oproti tradičným otvoreným podielovým fondom, môžete ušetriť významnú sumu, ktorá sa namiesto toho môže zveľaďovať v rámci vášho investičného portfólia. A to všetko bez potreby aktívneho zasahovania do správy fondov.

Na dosah ruky: Likvidita je kľúčová pre akúkoľvek investíciu, a ETF v tejto oblasti vynikajú. Ich obchodovanie na burze v reálnom čase vám umožňuje reagovať na trhové pohyby veľmi rýchlo, či už chcete nakúpiť za nízku cenu alebo predať v momente vrcholu.

Sledujete, kam smerujú vaše investície: Transparentnosť je v dnešnej dobe vzácna a cenná. ETF fondy ponúkajú denne aktualizovaný pohľad do zloženia svojich portfólií, vďaka čomu môžete byť vždy informovaní o tom, ako sú vaše peniaze investované. Táto otvorenosť vytvára dôveru a poskytuje jasnosť, ktorá je v investičnom svete kľúčová.

Daňová efektívnosť: Nielenže ETF ponúkajú množstvo priamych finančných výhod, ale ich štruktúra tiež znižuje daňové zaťaženie. Týmto spôsobom maximalizujete svoje potenciálne zisky bez zbytočného daňového bremena.

Nevýhody ETF

Trhová volatilita: Keďže ETF sa obchodujú na burze, ich ceny sa môžu počas obchodného dňa výrazne meniť, čo môže viesť k vyššej volatilite.

Pasívna správa: Hoci to môže byť pre niektorých výhodou, pasívna správa (v prípade väčšiny ETF) znamená, že fond jednoducho sleduje výkonnosť indexu a neprispôsobuje sa meniacim sa trhovým podmienkam.

Riziko nezhody: Niektoré ETF, najmä tie, ktoré sa snažia replikovať výkonnosť menej likvidných trhov alebo komplexných stratégií, môžu čeliť riziku nezhody, keď skutočná výkonnosť fondu neodráža presne výkonnosť cieľového indexu.

Ako si vybrať ETF?

Vzhľadom na širokú paletu ETF dostupných investorom je kľúčové zohľadniť určité kritériá:

 1. Veľkosť aktív: Dôležité je, aby ETF disponovalo dostatočnou veľkosťou aktív, pričom bežný minimálny štandard je 10 miliónov USD. ETF s nižšou hodnotou aktív môže čeliť obmedzenému záujmu zo strany investorov, čo má za následok nižšiu likviditu.
 2. Objem obchodovania: Vysoký objem obchodovania je spoľahlivým meradlom likvidity bez ohľadu na typ aktíva. Vo všeobecnosti, čím je objem obchodovania s ETF vyšší, tým je pravdepodobnejšie, že jeho likvidita bude vyššia a rozpätie medzi ponukovou a dopytovou cenou nižšie.
 3. Podkladový index alebo aktívum: Mali by ste zvážiť základný index alebo triedu aktív, na ktorých je ETF založené. Z pohľadu diverzifikácie môže byť výhodné investovať do ETF založeného na široko sledovanom a rozsiahlom indexe.
 4. Tracking Error: Aj keď väčšina ETF úzko sleduje výkonnosť svojich základných indexov, niektoré sa môžu odchyľovať viac, než je žiaduce. ETF s minimálnou sledovacou chybou je preferovanejšie než ETF s vyššou sledovacou chybou.
 5. Pozícia na trhu: ETF, ktoré ako prvé vstúpi do konkrétneho sektora, často získava dominantné postavenie v oblasti aktív, ešte predtým, než vstúpia konkurenti. Je rozumné vyhnúť sa ETF, ktoré len napodobňujú úspešný koncept iného.

Výber najlepších ETF fondov pre rok 2024

 1. Vanguard Total Stock Market ETF

S aktívami v celkovej hodnote 1,55 bilióna dolárov je to najväčší indexový fond na svete. ETF celkového akciového trhu Vanguard sleduje index, ktorý má za cieľ reprezentovať výkon celého akciového trhu USA. Zahŕňa akcie veľkých spoločností aj malých firiem a je to vážený index, čo znamená, že väčšie spoločnosti majú na výkon fondu väčší vplyv.

 1. Vanguard S&P 500

ETF Vanguard S&P 500 je najväčší fond indexu S&P 500 a vlastní akcie všetkých 500 spoločností, ktoré tvoria tento známy referenčný index. Všeobecne sa považuje za najlepší ukazovateľ výkonu veľkých amerických korporácií a tiež je to vážený index.

Investori by tiež mali vedieť, že S&P 500 predstavuje približne 80 % celkovej trhovej kapitalizácie amerického akciového trhu. Preto sú si ETF celkového akciového trhu Vanguard a Vanguard S&P 500 podobnejšie, než by sa mohlo zdať.

 1. Vanguard Total International Stock ETF

Prvé dva fondy na tomto zozname sú top voľby pre akcie USA, ale s aktívami vo výške 412 miliárd dolárov je tretím najväčším ETF celkového medzinárodného akciového trhu Vanguard. Ako už názov napovedá, sleduje vážený index spoločností mimo USA, ktoré neobchodujú na Nasdaq alebo New York Stock Exchange.

 1. Vanguard Total Bond Market ETF

Keďže väčšina investorov (najmä v dôchodkovom veku) má aspoň čiastočnú expozíciu voči fixnému príjmu, nie je prekvapením, že medzi najväčšie ETF patrí aj ETF celkového dlhopisového trhu Vanguard. Tento indexový fond sleduje široký index vládnych a korporátnych dlhopisov a snaží sa poskytnúť investorom komplexnú expozíciu voči fixnému príjmu.

 1. Invesco QQQ Trust

Invesco QQQ Trust, je známy ako „Nasdaq ETF“. Snaží sa replikovať výkon indexu Nasdaq 100, investuje proporcionálne podľa trhovej kapitalizácie do 100 spoločností, ktoré tvoria tento technologicky zameraný referenčný index. Podľa najnovších informácií má Invesco QQQ investované aktíva v celkovej hodnote 254 miliárd dolárov.

 1. iShares Core S&P Small-Cap ETF

iShares Core S&P Small-Cap ETF poskytuje širokú expozíciu voči akciám s malou trhovou kapitalizáciou. Malé spoločnosti majú tendenciu byť volatilnejšie ako širší trh, pretože nemusia byť ziskové alebo tak dobre kapitalizované ako ich náprotivky s veľkou kapitalizáciou. Výsledkom je, že malé spoločnosti majú tendenciu byť viac ohrozené počas poklesu, pretože nemusia mať rovnaký prístup ku kapitálu.

 1. iShares Core MSCI World EM IMI

Prístup k trhom rozvíjajúcich sa ekonomík môže byť pre niektorých investorov obmedzený, avšak iShares Core MSCI World EM IMI prichádza s riešením tejto dilemy. Tento index ponúka expozíciu voči viac ako 2 800 firiem v krajinách ako sú Čína, Brazília, India alebo Vietnam, umožňujúca investorom objaviť skrytý potenciál rastu u menších firiem mimo tradičných rozvinutých trhov. Napriek tomu, že investícia do tohto ETF môže byť spojená s vyšším rizikom kvôli zahrnutiu menších a „exotických“ trhov, stále môže predstavovať kľúčovú súčasť diverzifikovaného, globálneho investičného portfólia.

Sú ETF fondy pre vás správnou voľbou?

ETF fondy obchodované na burze môžu fungovať pre takmer akýkoľvek druh investora, bez ohľadu na váš investičný štýl alebo typ akcií, do ktorých chcete investovať. K dispozícii sú stovky ETF, ktoré ponúkajú expozíciu v širokej škále sektorov, ako aj rôzne druhy investičných cieľov, ako sú dividendy alebo rast, či zabezpečenie.

S týmito ETF sa môžete vyhnúť určitému riziku a volatilite investovania do jednotlivých akcií pri veľmi nízkych nákladoch. Sú tiež dobrým doplnkom, ak existuje sektor, do ktorého chcete investovať, ale nepoznáte ho dostatočne dobre na to, aby ste si vybrali jednotlivé akcie.

Pre väčšinu investorov má držba aspoň jedného alebo dvoch ETF zmysel, najmä ak chcete eliminovať časť práce s výberom jednotlivých akcií. Vyššie uvedený zoznam ponúka dobrý začiatok, ak hľadáte niektoré z najlepších ETF na nákup.

Ak hľadáte ten správny ETF fond, ktorý najlepšie zodpovedá vašim potrebám, naši investiční experti sú tu, aby vám poradili a pomohli s výberom.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER 

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.