Týždeň v skratke: Meta Platforms dosahuje nové maximá

HABERL
8. marca 2024
Meta platforms

Akciové trhy v uplynulom týždni opäť prepisovali svoje historické maximá a centrálne banky sa so znižovaním sadzieb nikam neponáhľajú.

Meta Platforms zažíva svoje najlepšie časy

Akcie spoločnosti Meta Platforms vo štvrtok (7. 3. 2024) prekonala psychologickú úroveň 500 dolárov potom ako spoločnosť zdôraznila svoj úspech pri využívaní generatívnej umelej inteligencie na zvýšenie angažovanosti.

Spoločnosť poskytla nové podrobnosti o tom, ako bude používať výkonné generatívne modely AI na odporúčanie videí v ekosystéme Facebooku.

Šéf Facebooku Tom Alison predstavil detaily plánu počas priemyselnej konferencie Morgan Stanley. Spoločnosť Meta zaznamenala pozitívne výsledky, keď nedávno prešla na používanie veľkých jazykových modelov na zlepšenie algoritmov, ktoré používateľom Facebooku odporúčajú videá Reels.

Test sa začal koncom minulého roka. Pomocou rovnakých údajov s „novou modelovou architektúrou“ na odporúčanie videí používateľom Alison povedala, že Meta zaznamenala 8-10 % nárast celkovej doby pozerania pre Reels na Facebooku.

Rozšírenie tohto modelu na zvyšok Facebooku je súčasťou technologického plánu spoločnosti do roku 2026. V prípade ak sa to spoločnosti podarí, odporúčania budú nielen pútavejšie ale aj relevantnejšie. 

Akcie spoločnosti vzrástli za posledných 12 mesiacov približne o 180 %. Spoločnosť míňa miliardy dolárov na výpočtové čipy od spoločnosti Nvidia ako aj ďalších výrobcov čipov, aby napredovala a podporila svoje vysoké ambície v oblasti AI.

Fed je na ceste k zníženiu sadzieb tento rok

Údaje o inflácii a trhu práce z januára neboli natoľko presvedčivé aby zmenili očakávania Federálneho rezervného systému, že bude vhodné znížiť úrokové sadzby neskôr v tomto roku, ale Jerome Powell uviedol, že je potrebných viac dôkazov o tom, že inflácia naozaj spomaľuje.

Nedávne údaje o sile ekonomiky a trhu práce signalizujú, že k znižovaniu sadzieb môže Fed pristupovať opatrne a premyslene. Komentáre Jeroma Powella len nepatrne zmenili očakávania na vývoj úrokových sadzieb s súvislosti s ich znížením v júni tohto roka.

Predstavitelia Fedu sa snažia vyvážiť dve riziká: Jedným z nich je, že postupujú príliš pomaly, aby uvoľnili politiku, a ekonomika sa pod ťarchou vyšších úrokových sadzieb „dusí“. Druhým je, že sa podmienky predčasne zmierňujú, čo umožňuje, aby sa inflácia zakorenila na úrovni výrazne nad ich cieľom 2 %.

Zníženie obmedzení politiky príliš skoro alebo príliš veľa by mohlo v konečnom dôsledku vyžadovať ešte prísnejšiu politiku, aby sa inflácia vrátila späť na 2 %. Súčasne oneskorené alebo príliš malé zníženie politických obmedzení by mohlo neprimerane oslabiť hospodársku aktivitu a zamestnanosť.

Powell vo svojom prejave povedal zákonodarcom, že centrálna banka sa zamerala na podporu ekonomických podmienok, ktoré by naďalej znižovali infláciu pri zachovaní solídneho rastu a zdravého trhu práce, čím sa dosiahne to, čo sa nazýva „mäkké pristátie“.

Tvorcovia monetárnej politiky vyvažujú riziko príliš skorého zníženia sadzieb

Európska centrálna banka ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordne vysokej úrovni a naznačila, že nezačne znižovať sadzby skôr ako v júni, pretože tvorcovia politiky potrebujú čas na posúdenie, či historické zvyšovanie sadzieb „skrotilo“ infláciu podľa ich predstáv.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová na štvrtkovej (7. 3. 2024) tlačovej konferencii prekvapila investorov signálom, že úradníci očakávajú, že pred rozhodnutím o akomkoľvek znížení sadzieb budú zhromažďovať „čerstvé“ makroekonomické  údaje do júna, čím odvrátili niektoré očakávania trhu o skoršom znížení už v apríli.

ECB takisto zverejnila nové ekonomické prognózy, ktoré signalizovali možnosť skoršieho zníženia sadzieb. ECB teraz očakáva priemernú infláciu v tomto roku 2,3 ​​% a v budúcom roku 2 %, v porovnaní s decembrovými prognózami 2,7 % a 2,1 %. V tomto roku tiež očakáva hospodársky rast eurozóny o 0,6 % v porovnaní s decembrovou prognózou 0,8 %.

Napriek nedávnemu poklesu celkovej a jadrovej inflácie, ktorá vylučuje vysoko kolísavé ceny potravín a energií,  niektorí ekonómovia poukázali na podstatné zvyšovanie miezd v eurozóne a nepoddajnú infláciu v sektore služieb ako potenciálne znaky toho, že cenové tlaky by bolo ťažšie poraziť, ako sa očakávalo.

Martin Krištoff
PORTFOLIO MANAGER 

Odber HABERL News

Získajte aktuálne informácie zo sveta financií a spravujte svoje investície ešte rozumnejšie. Prihláste sa na odber HABERL newslettra.